PARAMARIBO — In het kader van de Internationale Dag van de Inheemse Volkeren organiseert de Vereniging van Inheemse Dorpshoofden in Suriname (Vids) op 9 augustus een centrale bijeenkomst in de Palmentuin, aangevuld met lezingen en discussies over de rechten en toekomst van inheemse gemeenschappen. Ook in verschillende dorpen worden activiteiten gehouden om bewustwording te vergroten.
Hoewel de dag wereldwijd vaak wordt gevierd, kiest de Surinaamse inheemse gemeenschap vooral voor bezinning. “Wij vragen geen feest, maar rechtvaardigheid”, aldus Vids-ondevoorzitter Selowin Alamijawari. “We hopen dat de nieuwe regering eindelijk stappen zet richting wettelijke erkenning van onze gronden. Alleen dan kunnen we echt spreken over respect voor de rechten van inheemse volken in Suriname.”
“We hopen dat de nieuwe regering eindelijk stappen zet richting wettelijke erkenning van onze gronden”
Strijd voor erkenning
De Vids benadrukt dat de strijd voor erkenning van de grondenrechten van inheemse volken nog altijd voortduurt. Volgens Alamijawari is dit hét moment om stil te staan bij de actuele positie van de oorspronkelijke bewoners van Suriname. “Wij zijn de eerste bewoners van dit land”, zegt de ondervoorzitter, die dorpshoofd is van Langamankondre in district Marowijne. “Het is essentieel dat we niet alleen onze aanwezigheid markeren, maar ook reflecteren op de rechten die ons nog steeds worden ontzegd. Onze collectieve voorouderlijke gronden vormen de basis van onze identiteit en overleving. Zolang er geen wetgeving is die deze rechten erkent en beschermt, blijft onze strijd voortduren.”
Alamijawari benadrukt dat Vids al jarenlang oproept tot dialoog, respect en partnerschap met de overheid om gezamenlijk te werken aan duurzame ontwikkeling. Hij wijst daarnaast op het belang van taal- en cultuurbehoud, met speciale aandacht voor het versterken van jongeren in hun leiderschap en verbondenheid met hun erfgoed.
- Rassenhaat..
- Wan Okasi: Regering Simons moet met daden komen voor mensen…..
- Radjie Rijstindustrie verliest rechtszaak over Stalweide..
- Yusuf: “Als je werkt en je je inzet voor wat je wilt, je he…..
- Vitale bruggen in Kabalebo zijn hersteld..
- Supermarktkassa als graadmeter van echte welvaart..
- Verkeersveiligheid belangrijke beleidsprioriteit JusPol-min…..
- Nationale Milieu Autoriteit viert éénjarig bestaan..
- Minister Baasaron heeft aandacht voor ‘ease of doing busine…..
- Veehoudersbond bezorgd over onregelmatigheden in melkproduc…..
- Open dag STS 4 moet helpen bij maken van studiekeuze..
- Gebruikt Trump Afrika als ‘stortplaats’ voor cr….
- Beyoncé en Kendrick Lamar soundtracken nieuwe trailer voor …..
- Justin Timberlake’s concert in Roemenië valt tegen bij f…..
- Cardi B aangeklaagd na microfoonincident op podium..
- Echtpaar Mangoenredjo- Amathardji viert gouden huwelijk..
- Launch app beeldend kunstenaars op 26 juli..
- Geen visarestricties VS voor Suriname..
- Monorath: ‘We moeten creatief omgaan met de middelen die we…..
- VHP-parlementariërs saboteren toelating nieuwe DNA-leden..
- Regering buigt zich over behoud SLM en luchtvaartsector..