‘Schending inheems gezag en rechten’
De Vereniging van Inheemse Dorpshoofden in Suriname (VIDS) heeft zich fel uitgesproken over het recente Memorandum of Understanding (MoU), dat de Surinaamse regering heeft ondertekend met de Aluminium Corporation of China Limited (Chinalco), voor de ontwikkeling van de bauxietindustrie in West-Suriname. In een verklaring van 10 februari 2025, gericht aan regeringsfunctionarissen, hekelt de organisatie de wijze waarop het proces is verlopen, en beschuldigt de regering ervan, het inheemse gezag en de afspraken die hierover zijn gemaakt, te ondermijnen.
De VIDS stelt dat de presidentiële commissie Ontwikkeling West-Suriname Bakhuis Bauxiet, zich niet heeft gehouden aan eerder gemaakte afspraken met het traditioneel gezag van de inheemsen. Tijdens een ontmoeting op 19 december 2024 was overeengekomen, dat alle communicatie over Chinalco via de VIDS zou verlopen en niet rechtstreeks met de dorpshoofden van Washabo, Section en Apoera. Desondanks heeft de commissie via districtscommissaris Josta Lewis van Kabalebo op zondag 9 februari 2025 een spoedbijeenkomst belegd, zonder de VIDS daarbij te betrekken.
Volgens de VIDS vormt dit een openlijke desavouering van het traditioneel gezag en een poging om de inheemse besluitvorming, te ondermijnen. De organisatie benadrukt dat dit niet alleen een schending is van de gemaakte afspraken, maar ook van de internationaal erkende rechten van Inheemse volken, zoals vastgelegd in het principe van Free, Prior and Informed Consent (FPIC).
Dit principe vereist zowel voorafgaande consultatie, als goedkeuring van de betrokken gemeenschappen voordat economische activiteiten in hun woon- en leefgebied plaatsvinden.
De VIDS beschouwt de ondertekening van de MoU als een verdere bevestiging, dat de regering bewust de juiste procedures omzeilt bij het toekennen van economische rechten in inheemse gebieden. De organisatie spreekt van een bewuste provocatie en stelt dat het beleid ten gunste van economisch gewin wordt gevoerd, terwijl de belangen van de inheemse gemeenschappen genegeerd worden.
Naast een schriftelijke afkeuring eist de VIDS van de betrokken regeringsfunctionarissen een expliciete bevestiging, dat dergelijk bestuurlijk handelen in de toekomst niet meer zal plaatsvinden. De brief met deze eisen is verstuurd naar Danny Lachman, voorzitter van de presidentiële commissie Ontwikkeling West-Suriname Bakhuis Bauxiet, minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen, minister Stanley Raghoebarsingh van Financiën en Planning, districtscommissaris Josta Lewis en parlementsvoorzitter Marinus Bee.
Met deze duidelijke en felle reactie onderstreept de VIDS dat de inheemse gemeenschappen niet akkoord gaan met de wijze waarop de regering Chinalco toegang heeft verleend tot hun woon- en leefgebied, zonder hun expliciete en goed gedocumenteerde toestemming. De organisatie blijft erop aandringen, dat de rechten van de inheemse volken worden gerespecteerd en dat economische beslissingen alleen genomen worden met inachtneming van hun wettelijk vastgelegde inspraak.
The post VIDS veroordeelt MoU van Suriname en Chinalco: ..
- Rudisa Bakery NV behaalt prestigieuze SQF-certificering..
- Data Privacy in Suriname: Belemmering of Kans?..
- Mushroomteelt kan lucratief blijken voor Caribische markt..
- Oproep aan president Santokhi: geef het goede voorbeeld, re…..
- Nog uitdagingen bij aanpak grondproblemen..
- Binnen drie jaar vijf grote internationale hotels in Surina…..
- Paho waarschuwt voor verhoogd risico dengue-uitbraken door …..
- Milieukenner pleit voor betere Chinalco-deal..
- BiZa presenteert wijzigingen kiesstelsel..
- Eerste knieprothese-operatie in MMC markeert historisch mom…..
- Bewolking in de ochtend en in de middag wat regen..
- Ramsukul wil dagelijks 40 rapporten van grondinspecteurs..
- Amerikaanse vrouw klaagt Tate-broers aan voor dwang tot sek…..
- Sombra verkoopt en signeert boek op thema-avond Schrijversg…..
- Reginia Magdelana Henriëtte Breidel (77) Amsterdam te Nede…..
- Mavis Anne Marie Lobles (71) Paramaribo 23-1-2025..
- Twee vluchten met Amerikaanse gedeporteerden naar Venezuela..
- A20 zal DNA-kandidaten met kennis, kunde en draagvlak prese…..
- Meteodienst: Kortdurende matige tot zware onweersbuien niet…..
- Column: Niet alleen de geit maar ook de kool wordt gespaard..
- Lienga: ‘SWM-water is het beste van de wereld’..