De Vereniging van Inheemse Dorpshoofden in Suriname (VIDS) heeft op 13 februari 2025 een brief verzonden naar regeringsfunctionarissen. Zij hebben mede namens de dorpshoofden van Washabo, Section en Apoera een dringend beroep gedaan op de regeringsfunctionarissen om binnen vijf werkdagen te rekenen vanaf de ontvangst van deze brief, met een schriftelijk antwoord afstand te nemen dan wel afkeuring uit te spreken over de onbehoorlijke bestuurlijke handelingen rondom de gehouden bijeenkomst van zondag 9 februari 2025 in het woon- en leefgebied van Washabo, Section en Apoera.
Er wordt in de brief erop gewezen dat de Presidentiële Commissie Ontwikkeling West-Suriname Bakhuis Bauxiet zich niet houdt aan afspraken met het traditionele gezagsorgaan van Inheemse volken. Er was bepaald dat dat alle communicatie over het Chinese mijnbouwbedrijf Chinalco via VIDS zou verlopen. “Het schriftelijk antwoord moet ook bevatten de bevestiging dat het getoonde onbehoorlijk bestuurlijk gedrag geen vervolg zal hebben en nooit meer, in welke vorm dan ook, zal plaatsvinden in enig woon- en leefgebied van de Inheemse volken van Suriname”, geeft het traditioneel gezagsorgaan verder aan in de brief. Het schrijven is gestuurd naar Danny Lachman, voorzitter van de Presidentiële Commissie Ontwikkeling West-Suriname Bakhuis Bauxiet, minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen en Stanley Raghoebarsingh, minister Financiën en Planning. De brief is ook verzonden naar districtscommissaris Josta Lewis van Kabalebo en voorzitter Marinus Bee van De Nationale Assemblee.
VIDS herinnert eraan dat de organisatie met dorpshoofden van Washabo, Section en Apoera op 19 december 2024 een kennismakingsontmoeting had met de Presidentiële Commissie Ontwikkeling West-Suriname Bakhuis Bauxiet. Tijdens deze bijeenkomst, die ook is bijgewoond door een vertegenwoordiging van het districtsbestuur ressort Kabalebo, zijn er afspraken gemaakt tussen de Presidentiële Commissie, de dorpshoofden van Washabo, Section en Apoera en de VIDS. Een van de afspraken is dat voor wat de kwestie Chinalco betreft de Presidentiële Commissie via de VIDS en niet rechtstreeks met de drie dorpshoofden zal communiceren. Op grond van deze afspraak keuren de VIDS en de dorpshoofden van Washabo, Section en Apoera ten stelligste af de wijze waarop de Presidentiële Commissie Ontwikkeling West-Suriname Bakhuis Bauxiet, via de districtscommissaris, een spoedmeeting heeft aangekondigd en belegd in het woon- en leefgebied van Washabo, Section op zondag 9 februari 2025. Het bijeenroepen en houden van de bijeenkomst heeft geheel in strijd met de gemaakte afspraak van 19 december 2024 plaatsgevonden en is een openlijke ondermijning van het traditioneel gezag en de VIDS.
Dit gedrag wordt als hoogst onbehoorlijk bestempeld en als een duidelijke poging om het Inheems traditioneel gezag te ondermijnen in het belang van het kapitaal en ten koste van de legitieme belangen van de betreffende Inheemse gemeenschappen. VIDS geeft aan dat het besluit om Chinalco economische rechten te verlenen in het woon- en leefgebied van de Inheemse gemeenschappen van Washabo, Section en Apoera niet steunt op de tweeledige FPIC-vereisten. Op grond van deze recente ervaring met de Presidentiële Commissie en het districtsbestuur ressort Kabalebo is het vermoeden bevestigd dat het de regering onwillig is om de juiste procedures te doorlopen bij het verlenen van economische rechten in het woon- en leefgebied van Inheemse volken. Het voornoemde gedrag van de Presidentiele Commissie en het districtsbestuur wordt door de VIDS en de drie betrokken dorpsbesturen als een bewuste en openlijke vorm van provocatie beschouwd, die de schade daarvan voor de betrokken Inheemse volken voor lief neemt.
- Guyana erkent Tigri niet als grondgebied van Suriname..
- SWM ontzenuwt valse berichten: ‘Drinkwater volkomen veili…..
- Afreximbank wil handelsbetrekkingen tussen Suriname en Afri…..
- STVS ontstemd over niet uitbetalen overuren en subsidie..
- US$ 20 miljoen van Saudi Fund for Development voor verbeter…..
- Brunswijk: “ABOP heeft geen presidentskandidaat” ..
- Personeel Meteorologische Dienst Suriname trekt aan de bel..
- Goud neemt adempauze na angst voor handelsoorlog..
- Peggy Bouterse en cocaïne handelaar Piet W. mogelijk getuig…..
- Gaslevering met enkele dagen vertraagd..
- De verwaarlozing van het André Kamperveen Stadion..
- Kamer van Koophandel Suriname-Guyana ontkent verband met ‘f…..
- Traditioneel gezag afwezig tijdens bijeenkomst over Chinalc…..
- Guyana kwaad om ‘verkeerde’ Surinaamse kaart tijdens IBC 20…..
- Presentatie verkiezingswerkstructuur en -cyclus..
- Gajadien: ‘We gaan alles doen om het land te redden’..
- Twee dagen geen quorum voor DNA-vergadering..
- NAKS OPENING SUNGU KONDRE TENTOONSTELLING OVER DE VERDRONKE…..
- “Netanyahu is onze grootste, rampzalige president van…..
- Shimara Jap in top 10 verkiezing Miss Universe Zuid-Holland…..
- Praten over epilepsie: Taboes doorbreken en stigma’s vermin…..