De Vereniging van Inheemse Dorpshoofden in Suriname (VIDS) heeft op 13 februari 2025 een brief verzonden naar regeringsfunctionarissen. Zij hebben mede namens de dorpshoofden van Washabo, Section en Apoera een dringend beroep gedaan op de regeringsfunctionarissen om binnen vijf werkdagen te rekenen vanaf de ontvangst van deze brief, met een schriftelijk antwoord afstand te nemen dan wel afkeuring uit te spreken over de onbehoorlijke bestuurlijke handelingen rondom de gehouden bijeenkomst van zondag 9 februari 2025 in het woon- en leefgebied van Washabo, Section en Apoera.
Er wordt in de brief erop gewezen dat de Presidentiële Commissie Ontwikkeling West-Suriname Bakhuis Bauxiet zich niet houdt aan afspraken met het traditionele gezagsorgaan van Inheemse volken. Er was bepaald dat dat alle communicatie over het Chinese mijnbouwbedrijf Chinalco via VIDS zou verlopen. “Het schriftelijk antwoord moet ook bevatten de bevestiging dat het getoonde onbehoorlijk bestuurlijk gedrag geen vervolg zal hebben en nooit meer, in welke vorm dan ook, zal plaatsvinden in enig woon- en leefgebied van de Inheemse volken van Suriname”, geeft het traditioneel gezagsorgaan verder aan in de brief. Het schrijven is gestuurd naar Danny Lachman, voorzitter van de Presidentiële Commissie Ontwikkeling West-Suriname Bakhuis Bauxiet, minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen en Stanley Raghoebarsingh, minister Financiën en Planning. De brief is ook verzonden naar districtscommissaris Josta Lewis van Kabalebo en voorzitter Marinus Bee van De Nationale Assemblee.
VIDS herinnert eraan dat de organisatie met dorpshoofden van Washabo, Section en Apoera op 19 december 2024 een kennismakingsontmoeting had met de Presidentiële Commissie Ontwikkeling West-Suriname Bakhuis Bauxiet. Tijdens deze bijeenkomst, die ook is bijgewoond door een vertegenwoordiging van het districtsbestuur ressort Kabalebo, zijn er afspraken gemaakt tussen de Presidentiële Commissie, de dorpshoofden van Washabo, Section en Apoera en de VIDS. Een van de afspraken is dat voor wat de kwestie Chinalco betreft de Presidentiële Commissie via de VIDS en niet rechtstreeks met de drie dorpshoofden zal communiceren. Op grond van deze afspraak keuren de VIDS en de dorpshoofden van Washabo, Section en Apoera ten stelligste af de wijze waarop de Presidentiële Commissie Ontwikkeling West-Suriname Bakhuis Bauxiet, via de districtscommissaris, een spoedmeeting heeft aangekondigd en belegd in het woon- en leefgebied van Washabo, Section op zondag 9 februari 2025. Het bijeenroepen en houden van de bijeenkomst heeft geheel in strijd met de gemaakte afspraak van 19 december 2024 plaatsgevonden en is een openlijke ondermijning van het traditioneel gezag en de VIDS.
Dit gedrag wordt als hoogst onbehoorlijk bestempeld en als een duidelijke poging om het Inheems traditioneel gezag te ondermijnen in het belang van het kapitaal en ten koste van de legitieme belangen van de betreffende Inheemse gemeenschappen. VIDS geeft aan dat het besluit om Chinalco economische rechten te verlenen in het woon- en leefgebied van de Inheemse gemeenschappen van Washabo, Section en Apoera niet steunt op de tweeledige FPIC-vereisten. Op grond van deze recente ervaring met de Presidentiële Commissie en het districtsbestuur ressort Kabalebo is het vermoeden bevestigd dat het de regering onwillig is om de juiste procedures te doorlopen bij het verlenen van economische rechten in het woon- en leefgebied van Inheemse volken. Het voornoemde gedrag van de Presidentiele Commissie en het districtsbestuur wordt door de VIDS en de drie betrokken dorpsbesturen als een bewuste en openlijke vorm van provocatie beschouwd, die de schade daarvan voor de betrokken Inheemse volken voor lief neemt.
- Trumps ontmanteling van USAID stremt zuurstof- en hiv-medic…..
- Ramadhin twijfelt aan ethische gedragscode NDP door ongefun…..
- Meteodienst: Kans op lichte buien..
- Joodse Gemeenschap Verzet Zich Tegen Etnische Zuivering in …..
- Vicepresident Brunswijk: “President Santokhi stopte brandst…..
- Parmessar: VKI enig lab voor keuring voedsel uit India..
- Kantonrechter oordeelt: CBB moet homo-stellen inschrijven i…..
- BESCHOUWING — Hoogmoed in boekvorm..
- Verontwaardiging over negatief advies dc Kabalebo op gemeen…..
- Bouw van twee high-rise overheidsflats in voorbereiding..
- Amoksi: Anti-corruptie wet in lijn brengen met VN-verdrag..
- Regeringsraad stelt financiële middelen beschikbaar voor ge…..
- Zanger Lava veert sterk terug met ‘Konde’..
- Krijgsraad twee nieuwe leden rijker..
- Dwangsommen tegen GBB lopen op tot in de miljoenen..
- 597 Netwerken: Verplichte vermogensregistratie en strikte e…..
- Krijgsraad aangevuld met twee leden..
- Hier zijn de uitslagen van de voetbalwedstrijden op 13 febr…..
- Santokhi: “Minister van Financiën kijkt naar mogelijkheden …..
- Binnenlandse verkiezingsmissie succesvol afgerond..
- Sanders Waarschuwt: Musk en Trump Centraliseren Macht op Au…..