door Wilfred Leeuwin
PARAMARIBO — De plotselinge stijging van de valutakoers rond de verkiezingen is geen gevolg van economische marktwerking, maar van politieke speculatie. Dat stelt Steven Debipersad, voorzitter van de Vereniging van Economisten in Suriname (VES). Volgens hem is de recente koersontwikkeling een terugkerend verschijnsel bij machtswisselingen en wordt deze vooral ingegeven door onzekerheid en manipulatie.
Dinsdagmiddag werd voor de US dollar een aankoopkoers van SRD 38,50 en een verkoopkoers van SRD 39,10 genoteerd. Voor de euro waren deze respectievelijk SRD 43,20 en SRD 44. Debipersad benadrukt dat deze koersstijging niet het gevolg is van negatieve economische trends. “Integendeel, de economische fundamenten vertonen positieve ontwikkelingen. De enige uitdaging is dat we drie moeilijke jaren tegemoet gaan — maar dat is geen verrassing,” stelt hij.
“Het zomaar inzetten van onze schaarse valutareserves is risicovol. Niet alleen zijn die middelen beperkt, het injecteren van geld in de economie kan ook averechts werken”
Politieke invloed
Volgens Debipersad komt de koersbeweging voort uit politieke motieven. “Voor en na verkiezingen ontstaat er altijd onrust. De markt reageert vaak met wantrouwen richting de aankomende regering, wat door de zittende machthebbers wordt geïnterpreteerd als angst. Tegelijkertijd kunnen nieuwe leiders juist voordeel halen uit het terugdringen van de koers, door dat te presenteren als hun prestatie.”
Deze politieke onzekerheid schept ruimte voor speculatie door kapitaalkrachtige spelers op de valutamarkt. “Er ontstaat een sfeer waarin de koers kunstmatig omhoog wordt gedrukt, zonder dat daar economische redenen voor zijn,” zegt hij.
voorzichtig beleid en transparantie
Debipersad roept de nieuwe regering op om met verstandig economisch beleid en duidelijke communicatie vertrouwen te winnen. “Nu is het moment om richting te geven aan het monetaire beleid. Transparant bestuur en een daadkrachtige aanpak van corruptie zijn essentieel.”
Ook waarschuwt hij voor overhaaste acties door de Centrale Bank van Suriname (CBvS). “Het zomaar inzetten van onze schaarse valutareserves is risicovol. Niet alleen zijn die middelen beperkt, het injecteren van geld in de economie kan ook averechts werken.”
De CBvS heeft inmiddels drie valutaveilingen gehouden, waarvan de laatste op 29 mei plaatsvond. Hierbij werd vijftien miljoen US dollar op de markt gebracht. Hoewel governor Maurits Roemer aangaf dat koersbeheersing niet het primaire doel was, stelde voormalig VES-voorzitter Winston Ramautarsing dat de invloed op de wisselkoers direct merkbaar is. Ook hij pleitte eerder voor een behoedzame inzet van deze strategie.
- Karin Refos: “Pertinente leugen dat ik sloop heb voor…..
- Regionaal seminar richt zich op veiligheid en milieu in Car…..
- Alle 7 lichamen bootongeval geborgen..
- Suriname gastheer Port State Control Seminar: ‘Schepen moge…..
- Nieuwe taekwondo-wedstrijdvorm wint terrein tijdens Pointsp…..
- Dodelijke aanrijding tussen vrachtwagen en bromfiets bij Ma…..
- De tovenaars van Suriname..
- Na 17 jaar voorbereiding: MRI Flow-gebouw officieel opgelev…..
- Berenstein noemt onderbrengen van directoraat Arbeid bij Vo…..
- Suriname lanceert eerste AI-gestuurde MRI-scanner in Caribi…..
- TotalEnergies wil starten met onderzoek in blok 6 en 8 – NM…..
- Schokkende overval bij thuiskomst: Criminelen openen vuur o…..
- Nieuwe regeerders, sluit a.u.b. direct alle goktenten langs…..
- Paho vraagt om aandacht gezondheidssystemen vanwege voorspe…..
- Internationaal maritiem seminar gestart bij MAS..
- Troefcallkampioen Kampoe naar Nederland..
- Update: ontzielde lichamen van de vier vermiste slachtoffer…..
- CASAS: “EU-besluit is extra stimulans voor luchtvaartverbet…..
- *Surinam Airways tijdelijk uitgesloten van EU-luchtruim**..
- Kolossale Saharastofwolk trekt over Cariben..
- Surinaamse ontwerpers en modellen tonen talent..