De verkiezingen van 25 mei hebben in Paramaribo duidelijke winnaars opgeleverd. Het Hoofdstembureau heeft de definitieve resultaten bekendgemaakt na de verwerking van 275 proces-verbalen. De Nationale Democratische Partij (NDP) en de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHP) zijn de grote winnaars, zowel op landelijk (DNA) als op regionaal (RR) niveau. Hieronder een overzicht van de belangrijkste uitkomsten en wat deze betekenen voor de politieke verhoudingen in de hoofdstad van Suriname.
DNA-uitslagen: NDP domineert, VHP sterke tweede
In de race om de zetels in De Nationale Assemblée (DNA) heeft de NDP met 40.588 stemmen (37% van de geldige stemmen) de meeste zetels binnengesleept. De VHP volgt als tweede met 29.972 stemmen (27%), terwijl de NPS met 18.129 stemmen (17%) de derde positie inneemt. Andere partijen, zoals de ABOP (9.994 stemmen) en de PL (2.700 stemmen), blijven duidelijk achter.
Opvallend is de lage score van kleinere partijen zoals DNL (201 stemmen), PVC (52 stemmen) en DUS (86 stemmen), wat hun marginale rol in de politiek van Paramaribo onderstreept. De NDP heeft haar sterke positie in de stad weten te behouden, mede dankzij een hoge opkomst in districten als Latour (63,4% opkomst) en Centrum (66,04%).
RR-uitslagen: NDP en VHP verdelen de macht
Op regionaal niveau (Ressortraden, RR) is de verdeling van zetels eveneens in het voordeel van de NDP en VHP. In totaal behaalde de NDP 82 zetels, gevolgd door de VHP met 60 zetels. De NPS eindigde als derde met 36 zetels, terwijl de ABOP met 15 zetels een bescheiden rol speelt. Kleinere partijen zoals PL (3 zetels), A20 (2 zetels) en BEP (2 zetels) hebben slechts beperkte invloed.
Enkele opvallende resultaten per ressort:
Blauwgrond: NDP (7 zetels), VHP (5), NPS (4).
Latour: NDP (8 zetels), ABOP (4), VHP (2).
Weg Naar Zee: VHP (8 zetels), NDP (5).
Welgelegen: VHP (10 zetels), NDP (4).
De VHP toont vooral sterkte in Hindostaanse bolwerken zoals Welgelegen en Weg Naar Zee, waar zij respectievelijk 10 en 8 zetels behaalde. De NDP blijft dominant in gemengde wijken zoals Latour en Centrum.
Districtsraad (DR): NDP aan kop
Ook in de Districtsraad van Paramaribo is de NDP de grootste partij, met 9 van de 21 zetels. De VHP volgt met 6 zetels, de NPS met 4 en de ABOP met 2. Dit betekent dat de NDP een stevige greep houdt op het bestuur van de hoofdstad.
Conclusie: Politieke stabiliteit met NDP en VHP als leiders
De verkiezingsuitslagen bevestigen de dominantie van de NDP en VHP in Paramaribo. Terwijl de NDP haar aanhang behoudt in diverse wijken, consolideert de VHP haar positie in traditionele achterban-gebieden. De NPS blijft een stabiele derde partij, maar de kleinere partijen spelen een ondergeschikte rol.
Met deze uitslag is de politieke kaart van Paramaribo voor de komende jaren duidelijk: de NDP en VHP zullen de belangrijkste beslissingen nemen, zowel in het parlement als in de lokale raden. De vraag is nu hoe deze partijen hun samenwerking vormgeven in een stad die diversiteit en ontwikkeling hoog op de agenda heeft staan.
Bron: Hoofdstembureau Paramaribo, juni 2025.
- VREEMDE REDENERING NPS-VOORZITTER..
- President bezig de democratie te ondermijnen..
- Woning te Asigron door brand verwoest..
- Marwina nieuwe U19-jongens volleybalkampioen..
- President handelde binnen wettelijke en grondwettelijke kad…..
- Diverse NDP-waterdragers binnen de NPS..
- 70 medewerkers Security Alliance ontslagen..
- President misbruikt decreet politieke partijen bij bewust v…..
- Besluiten in regeringsraad: van bermonderhoud tot verkaveli…..
- Communicatieafdeling: “President Santokhi handelde binnen w…..
- HET CIRCUS IN MARRIOTT..
- CHANS KARMA..
- NDP hekelt inmenging president in verkiezingsproces..
- Ontslagvergunning verleend voor zeventig werknemers Securit…..
- Nieuwe DNA moet uiterlijk 29 juni aantreden; Brunswijk geno…..
- Voorlopige resultaten bekend; zetelverdeling niet veranderd..
- Regering neemt belangrijke besluiten voor infrastructuur, w…..
- NDP: “President handelt buiten wet en bevoegdheden”..
- Portefeuilleverdeling binnen nieuwe regering krijgt vorm..
- NPS bekritiseert rol president bij vertraging verkiezingsui…..
- Besluiten voor betere woonruimte, infrastructuur en grondze…..