Advocaat Hugo Essed en panellid van het . programma Welingelichte Kringen is er niet van overtuigd dat de tegenstelling in de Surinaamse samenleving, die al tientallen jaren bestaat, wordt weggemaakt met de samenwerking binnen de aankomende coalitie. Hij noemt de verkiezingsuitslag een weerspiegeling van de ‘morele-antagonistische tegenstelling’ die de samenleving beheerst. Dat is de tegenstelling tussen democratie en dictatuur anderzijds.
Suriname heeft verschillende organisaties, als die nu maatschappelijk, sociaal, etnisch of (inter)religieus zijn, die de afgelopen deccenia ervoor kon zorgen dat geschillen harmonieus konden worden opgelost. Burgers accepteren ook elkaars politieke voorkeur. Het volk wordt daarvoor ook geprezen. ‘Maar, er is echter één tegenstelling die de Surinaamse samenleving geheel beheerst, maar die niet te verzoenen is omdat het een morele tegenstelling is. Een morele tegenstelling gaat over de vraag tussen goed of slecht. Het is een tegenstelling die gedacht of gevoeld wordt. Het grijpt eigenlijk in in de menselijke ziel’, zegt Essed.
Hij refereerde naar de tegenstelling tussen rechtstatelijk denken en voelen en dictatoriaal denken en voelen. Het is ontstaan mede door 8 december 1982, en houdt Suriname tot op het bot verdeeld. De scheidslijn in de samenleving liep volgens Essed, over het hoofd van de oud-NDP voorzitter Desi Bouterse. Jennifer Simons is niet alleen de formele opvolger van Bouterse, maar is ook materiaal de politieke erfgenaam van hem.
Met de komende coalitie wordt die tegenstelling niet opgelost, meent Essed. Er nu twee verschillen: de scheidslijn loopt nu over het hoofd van Simons en de partijen die aan weerzijde van die scheidslijn stonden, zijn enigzins gewijzigd. ‘De poppetjes lijken verwisseld, maar de morele tegenstelling is alom voelbaar en zal de politiek de komende jaren blijven beheersen’, aldus de advocaat. Hij ziet daar alleen een verandering in als de NDP afstand doet van drie gebeurtenissen: de coup van 1980, de decembermoorden van 1982 en het oorlogsmisdrijf van 1986 van Moiwana. Essed: “helaas zie ik dat voorlopig niet gebeuren. Ik blijf erop hopen, want het blijft een noodzakelijke voorwaarde voor duurzame ontwikkeling.
- TotalEnergies: GranMorgu blijft meer dan 10 jaar produceren..
- Kantoorruimte op Sosis-terrein volledig uitgebrand..
- Plantagebestuur Carolina neemt initiatief voor ontwikkeling..
- Oliekansen: niemand buitensluiten..
- Van economische groei in 2019 naar een financiële tijdbom i…..
- NDP: Van migratie tot missie: tijd voor toonaangevend agrar…..
- Ontspannen sfeer bij festiviteiten 180 jaar Sranan Boeroes..
- KPS geeft update over veiligheid en aanpak criminaliteit..
- Kritiek op ‘eindeloze zelfkastijding’ slavernijverleden in …..
- Gonesh: “SLM weer op de rails sinds 2022”..
- Surinaams Rode Kruis viert 85 jaar ‘humaniteit in act…..
- Bewustwording rond sikkelcelziekte versterkt tijdens inform…..
- Raghoebarsing over Afreximbank-deal: “Deze ‘koelie’-ministe…..
- Korpschef Isaacs: “We doen er alles aan om de communicatie …..
- SEOGS centraal platform voor dialoog, visie en transformati…..
- Surinaamse verzekeringsmarkt positioneert zich voor offshor…..
- Arend van den Brandhof: De verguisde motor achter het Boero…..
- Israëls regionale escalatie en de wereldorde onder druk..
- Politie waarschuwt voor instortingsgevaar tunnels in mijnen…..
- Cold Case Unit: 25 personen gehoord in case Herman Gooding …..
- Politie waarschuwt voor instortingsgevaar tunnels in mijnen…..