Het Centraal Hoofdstembureau (CHS), onder voorzitterschap van Lilawati Punwasi-Raghoebier, heeft de uitslag van de verkiezingen van 25 mei 2025 officieel vastgesteld. Tijdens deze bijeenkomst dinsdag, werden eerst de uitslagen van de ressort- en districtsraden bekendgemaakt, gevolgd door de vaststelling van de definitieve uitslag voor De Nationale Assemblee (DNA). Volgens voorzitter Punwasi-Raghoebier heeft het CHS in tegenstelling tot voorgaande verkiezingen dit jaar de uitslag een week eerder dan gebruikelijk kunnen vaststellen. De zetelverdeling voor DNA is ongewijzigd gebleven ten opzichte van de voorlopige uitslag. De NDP behaalt 18 zetels, gevolgd door de VHP met 17. Zowel de ABOP als de NPS krijgt elk 6 zetels toegekend, terwijl de PL 2 zetels verwerft. De partijen A20 en BEP krijgen elk 1 zetel toegewezen.
In totaal zijn 1.346 processen-verbaal gecontroleerd op juistheid en volledigheid. Tijdens deze controle constateerde het CHS een aantal knelpunten, die voortkomen uit de aangepaste kiesregeling. Zo bestaat er onduidelijkheid over de reikwijdte van de verantwoordelijkheden van het CHS ten opzichte van de hoofdstembureaus, die in de kiesregeling ook als zelfstandige organen worden aangeduid.
De CHS-voorzitter heeft tijdens haar toespraak enkele zaken aangehaald die invloed hadden op het verkiezingsproces. Zo bleek dat vooral nieuwe en jonge politieke partijen onvoldoende voorbereid waren op de procedures binnen de kiesregeling. Er was sprake van een lage opkomst bij de controle van de kiezerslijsten. “De technische uitrusting van de hoofdstembureaus tijdens de kandidaatstelling was fragiel, en de gewijzigde kiesregeling bevatte nog steeds onduidelijkheden door het ontbreken van een duidelijke toelichting.”
Voorzitter Punwasi-Raghoebier zegt verder dat ook het onverwacht uitvallen van getraind personeel op stembureaus kort voor de verkiezingsdag negatieve gevolgen had voor de uitvoering van de werkzaamheden. Hierdoor werden meerdere slordigheden en fouten aangetroffen in de processen-verbaal, wat in bepaalde gevallen leidde tot hertellingen en noodzakelijke correcties. “In enkele districten werd bovendien een zetel abusievelijk toegewezen aan de lijsttrekker in plaats van aan de kandidaat met de meeste stemmen, een fout die inmiddels is gecorrigeerd.”
De CHS-functionaris benadrukt dat er géén aanwijzingen zijn gevonden van fraude of pogingen tot manipulatie van de verkiezingsuitslagen. In gevallen waar alarm werd geslagen over mogelijke onregelmatigheden, is er zonder aarzeling politieonderzoek ingeschakeld. Het CHS heeft tevens, waar nodig, via de media openheid van zaken gegeven richting de samenleving.
- Loting laatste WK-kwalificatieronde: Suriname in groep A me…..
- Werelddag tegen Kinderarbeid ook van belang voor Suriname..
- Deviezenregeling en afhandeling buiten geding..
- Wisselkoersen blijven stijgen..
- Britse man is enige passagier die vliegtuigcrash in India o…..
- RBTW houdt verdachte en heler aan, ter zake reeks gepleegde…..
- Plein vindt president en totale regering onfatsoenlijk in k…..
- Edgar ‘Bugru’ Burgos: ‘Sly is een groot voorbeeld voor mij …..
- Trump-regering beëindigt legale status van ruim half miljoe…..
- VS waarschuwt burgers in Midden-Oosten en Noord-Afrika..
- Video –..
- Schaker Yeung vijftiende in Bahama’s..
- President Santokhi betuigt medeleven na dodelijke vliegtuig…..
- Workshop archiefrestauratie bij NAS: ‘Onderhoud is behoud…..
- Suriname wil leren van India’s digitale arbeidssystemen..
- Veertigjarige man opgesloten na mishandelen zwageres..
- Slechte werkomstandigheden en loze beloften drijven buscont…..
- Staatsolie steunt kinderen met een beperking..
- Punwasi: ‘Leuzen over fraude houden voor ons geen stand…..
- Gajadien: het moet eens ophouden; afsrpaken moeten worden n…..
- Quincy Promes opgepakt in Dubai..