De Ware Tijd zal in een serie artikelen inzoomen op de verkiezingsissues waar politieke partijen die aan de verkiezingen deelnemen zich sterk voor maken. In deze reeks geven ze vanuit hun verkiezingsprogramma aan welke thema’s zij van belang achten in de verkiezingscampagne de komende drie maanden en waaraan zij herkenbaar zullen zijn de komende vijf jaar, zij het in de regering, oppositie of coalitie. Elke partij krijgt de ruimte drie ideologische thema’s te benoemen en ten minste de belangrijkste te onderbouwen. De bedoeling is een richtingwijzer te geven aan de kiezers voor het maken van een bewuste keus. Voor verder inzicht in de andere verkiezingsissues, wordt verwezen naar de volledige verkiezingsprogramma’s van de politieke organisaties. In deze derde aflevering wordt aandacht besteed aan thema’s van zes samenwerkende partijen onder de naam Optsu.
Tekst Wilfred Leeuwin / Beeld Edwien Bodjie
Optsu voor radicale veranderingOptie Suriname ( Optsu) is een samenwerking van zes partijen: Progressieve Arbeiders en Landbouwers Unie (Palu), Surinaamse Partij van de Arbeid (SPA), Wi Sranan, Sociaal Democratische Unie (SDU), Permanente Voorspoed Republiek Suriname (PVRS) en De Nieuwe Wind. De combinatie wil voor Suriname een progressieve optie voor radicale verandering zijn. Ze concludeert dat nu, vijftig jaar na de onafhankelijkheidsverklaring van het land, geen sprake is van veel vooruitgang. De armoede is toegenomen en de samenleving is verdeeld door vooral etnische en partij politiek. Door de jaren heeft alleen een kleine groep ‘vrienden en familie’ profijt gehad; de samenleving weinig invloed gehad op het bestuur van het land.
De oude wijze van besturen is terug te zien in hoe het regeerbeleid in de afgelopen 50 jaar is gemaakt en uitgevoerd. Het beleid is te populistisch, gericht op korte termijn resultaten en er staat er te veel ruimte open voor de belangen van een kleine groep. De politieke spanningen en verdeeldheid in de samenleving, die al bestonden voordat het land de onafhankelijk werd en die verergerd zijn in de jaren 80, zijn nog steeds een groot probleem. Er is weinig continuïteit met een lange termijn visie in het bestuur.
Op de middellange termijn zullen burgers de mogelijkheid moeten krijgen om in op te richten instrumenten als het Nationaal Investeringsfonds en Trust Funds, een aandeel te kopen
Optsu wil samen met het volk breken met deze oude manier van besturen. Vooral met het oog op de verwachte miljarden dollars uit de olie- en gassector, is het belangrijk dat nieuwe politieke leiders een nieuwe koers varen’ laten de zes samenwerkende partij optekenen in deze serie.
De combinatie stelt dat haar om de Surinaamse samenleving her in te richten, naar haar belangen en behoeften, zal worden nagekomen en waar gemaakt. ‘Hierbij moeten de inkomsten uit onze natuurlijke hulpbronnen op de eerste plaats ingezet worden om welzijn en welvaart te brengen voor de Surinaamse mens.’
Optsu zal zich de komende maanden tot de verkiezingen en daarna, hopelijk in de volgende regering inzetten voor een radicaal andersoortig politiek beleid. Daarvoor is het nodig duidelijke randvoorwaarden vast te stellen en specifieke thema’s als speerpunten te hebben. Zoals in haar verkiezingsprogramma die de partijen overeen zijn gekomen, zal Optsu de komende maanden tot de verkiezingen en daarna, herkend moeten worden in vooral de volgende thema’s.
Korte termijn maatregelenOm dringende problemen meteen aan te pakken moeten op basis van lange termijn doelen enkele korte termijn matregelen worden genomen. Een daarvan is de gezondheidszorg. Op korte termijn moet de financiering ervan ter hand worden genomen. Dit kan volgens Optsu middels een herverdeling van de staatsinkomsten. “Als we op lange termijn de gezondheidszorg gratis willen maken voor de bevolking en bereikbaar voor het volk, zal gezocht moeten worden naar duurzame financiering voor de gezondheidszorg op de middellange termijn met gezondheidsheffingen”, zegt Optsu-lid Henk Ramnandanlal van de Palu.
Inspraak in OnderwijsVolgens de combinatie zijn er ontwikkelingsgebieden waar tot nog toe slechts sprake is van een politieke betrokkenheid en expertise op de ministeries. Een daarvan is het onderwijs. Het Surinaamse volk zal meer bij elkaar gebracht en in georganiseerd verband betrokken moeten worden bij het nationaal bestuur. “De belangrijkste groepen van leerlingen en ouders worden momenteel niet betrokken bij de inmiddels vijf hervormingen die binnen 20 jaren zijn doorgevoerd binnen ons onderwijs. Door wettelijk ingestelde leerlingen- en oudercommissies moet dit mogelijk gemaakt worden op alle onderwijsinstellingen”, aldus Ramnandanlal.
De politieke spanningen en verdeeldheid in de samenleving, die al bestonden voordat het land de onafhankelijk werd en die verergerd zijn in de jaren 80, zijn nog steeds een groot probleem.
InvesteringsfondsenProblemen waaronder die van financieel-economische en sociaal-maatschappelijk aard zullen op de eerste plaats aangepakt worden op basis van eigen deskundigheid en de mobilisatie van het eigen kapitaal. Surinaamse deskundigen zullen op de eerste plaats ingezet worden voor bijvoorbeeld het opzetten …
- Komende regering moet zachter IMF-programma uitvoeren..
- CDS-medewerkers ontsnappen aan brandend voertuig bij verkee…..
- Guyana in hoogste staat van paraatheid na Venezolaanse mari…..
- Politie Apoera neemt brandstof, sigaretten en gascilinders …..
- Verdachte voor gepleegde inbraken en diefstallen ingesloten..
- ‘Aparte atmosfeer’ kan leiden tot samenwerking tussen NDP e…..
- China vormt uitdaging voor Trumps invloed in Zuid-Amerika..
- CDS geeft invulling aan beroependag Sarasvatischool..
- Jonge ondernemers willen band tussen Guyana en Suriname ver…..
- Dc Bhola neemt maatregelen tegen ondernemers die straten bl…..
- Schaarste aan intellect in de politiek..
- Personeel CDS betrokken bij ernstig verkeersongeval..
- UNICEF en PAHO organiseren training over suïcide rapportag…..
- Verkiezingsthema’s en herkenning politieke partijen op weg …..
- CDS-medewerkers betrokken bij ernstig verkeersongeval..
- Shemar Rier nieuwe voorzitter Jeugdraad Suriname..
- Amateurisme en/of naïviteit?..
- Ori in Newsweek: onderwijs, cultuur en internationale samen…..
- Erkenning profleague..
- Assembleelid Plein: “Gregory Rusland wordt president”..
- Jörgen Raymann: ‘Kijk anders naar diversiteitsbeleid’..