De Ware Tijd zal in een serie artikelen inzoomen op de verkiezingsissues waar politieke partijen die aan de verkiezingen van 25 mei 2025 deelnemen zich sterk voor maken. In deze reeks geven ze vanuit hun verkiezingsprogramma aan welke thema’s zij van belang achten in de verkiezingscampagne de komende drie maanden en waaraan zij herkenbaar zullen zijn de komende vijf jaar, zij het in de regering, oppositie of coalitie. Elke partij krijgt de ruimte drie ideologische thema’s te benoemen en tenminste de belangrijkste te onderbouwen. De bedoeling is een richtingwijzer te geven aan de kiezers voor het maken van een bewuste keus. Voor verder inzicht in de andere verkiezingsissues, wordt verwezen naar de volledige verkiezingsprogramma’s van de politieke organisaties. In deze eerste aflevering wordt aandacht besteed aan thema’s van Broederschap en Eenheid in de Politiek (BEP) en de Algemene Bevrijdings- en Ontwikkelingspartij (Abop).
Tekst Wilfred LeeuwinBeeld Valerie Fris &
De BEP stelt dat de ontwikkeling van Suriname, in het bijzonder de tien districten, alleen goed van de grond kan komen door een drastische ommekeer in de manier waarop vanuit de hoofdstad alleen de regering beslist over vraagstukken die hebben te maken met alle burgers van het land. De absolute macht van regeringen uit coalitiepartijen moet worden doorbroken. “Een gekozen regering zal zich meer moeten toeleggen op het daadwerkelijk uitvoeren van de wil van het volk, maar dat volk zal bij zijn ontwikkeling via decentralisatie een directe betrokkenheid moeten hebben”, vindt BEP-voorzitter Ronny Asabina.
De decentralisatie die de partij voor ogen heeft, is niet slechts bestuurlijk, maar betekent ook dat districten een zekere mate van financiële zelfstandigheid moet worden toegekend voor het uitvoeren van ontwikkelingsprojecten, die ook te maken hebben met ressort- en buurtontwikkeling en infrastructuur. “Zoals nu beleid wordt uitgevoerd, zijn alle districten overgeleverd aan de willekeur van de regering en van het ministerie van Financiën en Planning.”
‘De concentratie van macht bij de president is slecht voor de ontwikkeling van heel Suriname. Wij gaan ons blijven verzetten hiertegen.’BEP-voorzitter Ronny Asabina
Versnippering van bestuur, zoals BEP de decentralisatie noemt, zal volgens de partijvoorzitter met zich meebrengen dat lokaal bestuur wordt versterkt en niet alleen ligt bij een regering en de president. Het maakt het controleren van beleid en het besteden van geld transparanter en heeft een dieper effect op alles wat met bestuur te maken heeft. Zo wordt de kwaliteit van het nationale parlement omhoog getrokken en kan dit college zich slechts toeleggen op daadwerkelijke nationale vraagstukken en wetgeving, in plaats van ellenlange discussies voeren over bijvoorbeeld het bouwen van een brug, vuilophaal, betalen van dienstverleners en vele andere zaken. “De concentratie van macht bij de president is slecht voor de ontwikkeling van heel Suriname. Wij gaan ons blijven verzetten hiertegen.”
Fiscale onafhankelijkheid
Asabina pleit voor een zekere mate van fiscale onafhankelijkheid van de districten. Huurwaarde-, vermakelijkheids- en vermogensbelasting die in een district worden geïnd, zullen niet in de nationale staatskas terecht moeten komen, maar in het district moeten blijven. “Wanneer de mensen weten en begrijpen dat hun belastinggeld zichtbaar wordt ingezet voor de ontwikkeling van hun district, hun leefsituatie en het welzijn van hun gezin, zullen ze eerder geneigd zijn belasting te betalen”, denkt hij.
BEP heeft in haar verkiezingsprogramma ook opgenomen dat ze zich sterk maakt voor belastinghervorming en het verder verlagen van de belastingschijven. Daarnaast zijn een vernieuwd beleid op jeugd en gezin en het milieu belangrijke thema’s.
Gratis onderwijs en sociale zekerheden
Abop schrijft in haar verkiezingsprogramma dat de ontwikkeling van Suriname pas een goede basis heeft wanneer alle Surinamers gelijk zijn aan elkaar en centraal staan in het beleid. Van de veertien speerpunten in het verkiezingsprogramma zijn onderwijs, gezondheidszorg en het verhogen van de sociale status van de samenleving toonaangevend. Secretaris Marinus Bee zegt dat de partij genoeg heeft van de alsmaar aanhoudende achterstandspositie waarin het binnenland wordt gehouden. Om daaruit te komen zal het onderwijs daar hetzelfde moeten zijn als in de rest van het land.
In het algemeen vindt Abop dat onderwijs tot op zeker niveau gratis moet zijn. Onderwijs is de basis voor ontwikkeling en dan hoeft het niet voor eenieder gratis te zijn, maar zeker voor zij die dat niet kunnen betalen. “Wanneer ik zie dat voor onderwijs op de nationale begroting slechts 4 procent is opgenomen, is dat een ernstige zaak waar vooral het binnenland slachtoffer van wordt.”
Bee zegt dat in de visie van zijn partij er een landelijk crashprogramma zal moeten komen. Er zullen directe doelen moeten worden gesteld over het ontwikkelingsniveau van de samenleving. Daarin zal extra aandacht moeten worden gegeven aan het binnenland. Wanneer volgens hem in die gebieden het onderwijs al ver achterloopt op dat van …
- Wilgo Valies (DA’91) breekt een lans voor jongeren..
- Verkiezingsthema’s en herkenning partijen op weg naar 25 me…..
- JCC worstelt met groot tekort aan onderwijspersoneel..
- Geen groen licht ‘Chinalco-deal’ in deze regeer…..
- Dieven stelen bronzen kopstuk Trefossa..
- Politie roept op tot betalen bedragen verkeersvonnissen..
- Man vast voor bedreigen bejaarde vrouw en tonen geslachtsde…..
- Buste-koppen Sylvester en De Ziel gestolen..
- Advanced Trauma Life Support cursus afgerond door 11 partic…..
- Comedyshow Fatu na 15 jaar terug in Suriname..
- Hink-stap-springer Jemarance Werson breekt 33 jaar oud reco…..
- Laatste stembureauleden beëdigd..
- Southwest Airlines-piloot moet landing afbreken om botsing …..
- Rancher uit Texas gedood door vermoedelijke kartel-IED aan …..
- De wereld in het kort – 25 feb. 2025..
- OW pakt dijken en waterhuishouding Coronie aan..
- ECD controleert kassasystemen en weegschalen..
- Suriname zet in op offshore exploratie: zeven nieuwe projec…..
- Landvreugd beëdigt ontbrekende leden hoofdstembureaus..
- OW verricht ontwaterings- en rehabilitatiewerkzaamheden in …..
- Weduwe Bouterse: Soms slaat dankbaarheid om in verdriet..