In het hoofdkantoor van het Centraal Bureau voor Burgerzaken (CBB) aan de Jagernath Lachmonstraat, hebben inbrekers afgelopen zaterdag hun slag geslagen: er werden onder meer 600 recente paspoortaanvragen, blanco exemplaren van het huidige paspoorttype en ongekoppelde aanvraagformulieren ontvreemd. Volgens CBB-directeur Anastatia Kanapé-Pokie, lijkt de inbraak niet gericht te zijn geweest op manipulatie van het verkiezingsproces, maar op grootschalige paspoortfraude. Zij sluit niet uit dat er sprake is van een ‘inside job’, waarbij de daders beschikten over gedetailleerde informatie over de beveiliging en de locatie van de documenten.
Volgens Kanapé-Pokie is het opvallend dat de inbraak plaatsvond vlak voor de introductie van het nieuwe e-paspoort op 25 april. ‘’Het huidige paspoorttype is relatief makkelijk te manipuleren. Dat maakt het interessant voor criminelen die op grote schaal vervalsingen willen plegen.‘’ Zij vermoedt dat een georganiseerde bende achter de inbraak zit, mogelijk uitgerust met technische middelen om paspoorten op een geheime locatie te vervalsen. De focus ligt daarbij op het manipuleren van de houderspagina, waar persoonsgegevens op staan. ‘’Die wordt met geavanceerde technieken vervangen door gegevens van een andere persoon‘’, aldus Kanapé-Pokie.
Het CBB heeft eerder al vervalste paspoorten onderschept. De introductie van het moeilijk te vervalsen e-paspoort zou die praktijken moeten bemoeilijken, wat mogelijk de urgentie bij de criminelen heeft vergroot. Over een mogelijke invloed op de verkiezingen, zegt Kanapé-Pokie: ‘’Er kan weliswaar met een paspoort gestemd worden, maar dat is niet voldoende. De persoon moet ook op de kiezerslijst staan en ook andere gegevens moeten kloppen.‘’ Uit voorlopig onderzoek blijkt bovendien dat verkiezingsmateriaal niet is aangeraakt. Dat materiaal ligt opgeslagen in een loods op het terrein van het CBB, die 24 uur per dag streng wordt bewaakt. De inbrekers zijn daar niet geweest.
De inbraak werd vermoedelijk gepleegd door vier gewapende personen. Zij wisten via een blinde hoek van het terrein, buiten zicht van de camera’s, het diefijzer van de afdeling Paspoorten te verwijderen en het gebouw binnen te dringen. De algemene beveiliging van het gebouw bestaat voornamelijk uit camera’s en toegangscontrole door ambtenaren. Volgens de CBB-directeur waren deze medewerkers tijdens de inbraak mogelijk niet alert of zelfs afwezig.
The post ‘Verkiezingsmateriaal geen doelwit bij inbraak CBB’ ..
- Lloyd de Meza waardeert geliefde met ‘Bouwen met jou’..
- Gerechtelijke vaststelling van vaderschap belicht..
- Strategische Groep oriënteert zich in Guyana op ontwikkelin…..
- NPS wil instituut voor lichamelijke opvoeding en sport..
- Adhin pleit voor fundamentele hervorming van het zorgbeleid..
- Asabina: ‘Belastinghervorming noodzakelijk voor toekomst Su…..
- Raghoebarsing: ‘Suriname heeft moeilijk IMF-programma doors…..
- In zaak K.C.: 30 april beslissing over kantonrechter die za…..
- Lakhai Anend alias Jimmy..
- President Santokhi: “Snijders was een kundig en gedreven va…..
- Dodental ramp in Dominicaanse Republiek nadert 250..
- Regering keurt eenmalige toekenning van SRD 1500 aan ambten…..
- ‘Hajary mag er zijn en laat Hajary klinken’..
- Jonge ondernemer slachtoffer van woningoverval in Paramarib…..
- 41-jarige verdachte aangehouden voor verkoop van illegaal v…..
- 47-jarige die tijdens werkzaamheden door een stroomschok we…..
- Voortvluchtige verdachte aangehouden door Regio Bijstandsdi…..
- Suriname zet stap naar ruimtelijke ontwikkeling met structu…..
- ‘We zijn voordelig herkenbaar met opengevallen plek Belfort…..
- Annelies Joanna Elisabeth Brinkman..
- Oud-minister en vakbondsleider Errol Snijders (76) overlede…..