De verkiezing van Jennifer Geerlings-Simons tot president van Suriname gaat de wereld over. Buitenlandse nieuwsmedia besteden uitvoerig aandacht aan het feit dat Suriname voor het eerst in zijn geschiedenis een vrouwelijke president krijgt. De 71-jarige arts en voormalige assembleevoorzitter werd zondag unaniem gekozen door De Nationale Assemblee (DNA), na het wegvallen van tegenkandidaten.
Internationale persbureaus zoals Reuters, Associated Press en Al Jazeera berichten dat Suriname een historisch keerpunt beleeft. “Suriname’s parliament backed Jennifer Simons as the South American country’s first woman president,” aldus Reuters, die ook wijst op de economische kansen in verband met de verwachte oliewinning in 2028. De verkiezing van Simons wordt daarmee ook gezien in het licht van het naderende tijdperk van mogelijke olie-inkomsten en nationale hervormingen.
De verkiezing van Simons volgt op weken van politieke onderhandelingen na de parlementsverkiezingen van 25 mei 2025. De Nationale Democratische Partij (NDP) van Simons behaalde 18 van de 51 zetels in De Nationale Assemblee, één meer dan de VHP van vertrekkend president Chan Santokhi. Met steun van vijf andere partijen kwam de NDP uiteindelijk tot een stabiele meerderheid van 34 zetels, waarmee de weg werd vrijgemaakt voor een gezamenlijke kandidaatstelling. De overige partijen besloten op 3 juli af te zien van het voordragen van een eigen kandidaat.
Een vrouw aan het roerMet haar verkiezing wordt Simons de eerste vrouwelijke president van Suriname. In haar eerste verklaring na haar verkiezing sprak zij haar verantwoordelijkheidsgevoel uit: “Ik ben mij ervan bewust dat de zware taak die ik op mij neem, extra gewicht krijgt doordat ik als eerste vrouw deze functie zal bekleden.”
Internationale media noemen haar overwinning een symbolische stap richting gendergelijkheid in de politiek van Zuid-Amerika. Tegelijkertijd benadrukken ze dat Simons meer is dan een symbool: zij heeft decennialange politieke ervaring, onder meer als voorzitter van De Nationale Assemblee van 2010 tot 2020.
De internationale aandacht richt zich niet alleen op de historische dimensie van haar presidentschap, maar ook op de economische vooruitzichten van Suriname. Analisten wijzen op de verwachte inkomsten uit de olie-industrie, die vanaf 2028 een impuls moeten geven aan de nationale economie. Geerlings-Simons zal moeten balanceren tussen hervormingen, sociale stabiliteit en het eerlijk verdelen van toekomstige rijkdommen.
InauguratieDe inauguratie van president-elect Simons staat gepland voor dinsdag 16 juli 2025. Zij volgt dan president Santokhi op, die na vijf jaar leiderschap afscheid neemt van het hoogste ambt. Internationale genodigden, waaronder regionale staatshoofden en vertegenwoordigers van multilaterale instellingen, worden verwacht bij de plechtigheid. Samen met Simons wordt ook vicepresident-elect Gregory Rusland beëdigd.
- Column: Formateur: ja of nee?..
- Brunswijk spreekt met Rusland; partijstructuren opgeroepen …..
- NDP roept op tot volwassen democratisch proces bij verkiezi…..
- Brunswijk roept structuren bijeen na topoverleg..
- Minister Ramadhin levert eerste Surinaamse bijdrage aan pre…..
- China vult leemte op in Cuba terwijl Russische beloften uit…..
- SEOB: Wisselkoers, staatsschuld en begrotingstekort nog gro…..
- Culturele Unie Suriname roept op tot eenheid: “Onze vrijhei…..
- OM eist 30 jaar celstraf voor moord en wegmaken lijk..
- Keti Koti 2025: Herdenken met oog op de toekomst..
- Van bos naar bord: de potentie van açaí-yoghurt voor Surina…..
- Santokhi op 1 juli: reflecteren op verleden om eenheid en h…..
- BEP waarschuwt: “Ongelijke verdeling olie-inkomsten kan nie…..
- Gesprek tussen president Santokhi en NDP-voorzitster Simons..
- Parlement opent zittingsperiode 2025-2030..
- Brunswijk: “Geen angst voor oppositie – ABOP verdient waard…..
- Korpschef benadrukt maatschappelijke rol bij 130-jarig best…..
- Meer dan 10 kinderen blijven regulier onderwijs volgen door…..
- Ontslagverzoek Hakrinbank afgewezen: Klokkenluider had rech…..
- ABOP: “De strijd van onze voorouders is het fundament van w…..
- Ashwin Adhin en Ronnie Brunswijk respectievelijk voorzitter…..