Tekst en beeld Euritha Tjan A Way
PARAMARIBO — Jules Rijssen is gefascineerd van verhalen en heeft dinsdagavond in het Nationaal Archief Suriname zijn pennenvrucht ‘Heb je het verhaal over Hitler gehoord’ gepresenteerd. Hij geeft daarmee een unieke kijk in hoe Suriname en de toenmalige Antillen de Tweede Wereldoorlog hebben ervaren.ADVERTISEMENT
Met populaire uitingen als liederen, gelegenheidspoëzie, slogans, krantenartikelen en romans die hij in vele archieven heeft gevonden, liet Rijssen de verhalen over de oorlog die periode verklaren. Zo verhaalt het boek van hem over de inzamelingsacties in Suriname en op de Antillen om Nederland te kunnen voorzien van een spitfire vliegtuig, die in die tijd een top of the line gevechtsvliegtuig moet zijn geweest. “Er werden loterijen gehouden, als mensen poker hadden gewonnen dan werd daar een deel van gedoneerd en meer. Suriname had het bedrag sneller bij elkaar dan Curaçao en dat werd ook vermeld op Curaçao. Zo van ‘Suriname heeft het bedrag al gehaald en Curaçao mag niet nablijven’.”
“Waarheid is niet absoluut, het is ook niet wat je ziet, want kent een blinde dan geen waarheid?”
Perspectief
De andragoog, die onderzoeker is bij erfgoedinstelling Image IC, legde aan het begin van zijn presentatie het begrip perspectief uit door zaken als luisteren en waarheid te bespreken. “Vaak luisteren mensen niet echt. Ze horen wat voor hun op dat moment relevant is en waarheid is niet absoluut, het is ook niet wat je ziet, want kent een blinde dan geen waarheid?” vroeg hij retorisch. Daarmee doelend op de verschillende invalshoeken die verhalen kunnen hebben en dat ze desalniettemin allemaal bijdragen aan het verklaren van de wereld.
Een belangrijk onderdeel waar Rijssen bij stil bleef staan was de behandeling en de positie van vrouwen toen. “Er waren toen gangs die vrouwen ontvoerden en dan in de prostitutie dreven.”
Met verschillende liederen zoals ‘Rum & Cola’ liet hij ook zien wat de impact van de aanwezigheid van de Amerikaanse soldaten was. Het boek dat als ondertiteling meekreeg ‘Suriname en de Antillen, Beeldvorming over WOll’ is uitgegeven door LM Publishing. Van Rijssen verschenen ook ‘Teken en zie de wereld’ en ‘Op zoek naar Papa Koenders’.
- Gefaald..
- De uitgebleven nieuwe markt van Nickerie: onwil of verkeerd…..
- De boedel-plantages en de 93% bosbedekking van Suriname..
- Sercinio Nortan verpest ongeslagen reeks Transvaal ..
- Rovers schieten man in been bij gewapende beroving..
- Gewapende beroving aan de Doewatrastraat..
- DE TOPSPORT VAN CAMPAGNE VOEREN..
- SELECTIEVE UITBETALING STUDIETOELAGE, BRENGT WEINIG VERLICH…..
- NPS kondigt grootscheepse onderwijshervormingen aan in verk…..
- Santokhi: Nooit meer naar CBB voor uittreksel..
- Polikliniek Calcutta opgeleverd..
- Kindertekeningen en opstellen uit 1975 onthullen unieke bli…..
- Scholengemeenschap Moengotapoe wil onderzoeksvaardigheden s…..
- VREEMDELINGENBELEID VAN LIK-ME-VESTJE..
- Onherroepelijk..
- Maatschappelijke brede Local content..
- NPS hekelt duurdere keuze gunning infra-project en roept ID…..
- Jubileumeditie AVD zonder drijvende kracht Olivieira..
- TAPS richtlijnen gelanceerd voor ontmoediging tabakgebruik..
- Ook medewerkers Streekziekenhuis Marwina ontberen salaris..
- OPTSU bereidt kandidaten voor op politieke toekomst..