De Venezolaanse regering heeft scherpe kritiek geuit op de houding van de Trinidadiaanse premier Kamla Persad-Bissessar, die de zorgen over vermeende terroristen afkomstig uit Trinidad en Tobago als ongegrond van de hand wees. Caracas noemt haar reactie “woedend en ongerechtvaardigd” en kwalificeert het gedrag van de premier als ‘verdacht’.
Tijdens een persconferentie op 5 juni verklaarde Persad-Bissessar dat er geen bewijs is om de beweringen van de Venezolaanse autoriteiten te staven. Ze waarschuwde tevens dat elke illegale maritieme indringing op Trinidadiaans grondgebied met dodelijk geweld zal worden beantwoord.
Een dag later kwam de officiële reactie uit Caracas: “Wij zijn verrast door de houding van de premier ten aanzien van een legitieme klacht van president Nicolás Maduro. Venezuela heeft criminelen van Trinidadiaanse origine aangehouden die hun plannen hebben bekend – ondersteund met overtuigend bewijs.” Caracas stelt dat het in het belang van beide landen is om samen te werken aan opheldering van de feiten.
De toon van Persad-Bissessar roept bij de Venezolaanse regering echter ernstige vermoedens op. “De virulente en luidruchtige houding wekt de indruk van medeplichtigheid aan de vermeende infiltratie en brengt de goede betrekkingen tussen onze landen in gevaar,” aldus de verklaring, die via Facebook en X werd verspreid.
Venezuela riep Trinidad en Tobago op “geen geopolitieke spelletjes te spelen die niets met de belangen van onze volkeren te maken hebben.” Caracas herhaalde zijn inzet voor vrede, soevereiniteit en wederzijds respect. “Diplomatie is de enige juiste weg bij dit soort ernstige zaken.”
Tot op heden is er geen officieel contact geweest tussen Venezolaanse diplomaten en de regering van Trinidad en Tobago. Ambassadefunctionarissen in Port of Spain lieten weten dat de gepubliceerde verklaring het enige officiële commentaar is.
Ook minister van Defensie Wayne Sturge en minister van Buitenlandse en Caribische Zaken Sean Sobers bevestigden dat er geen direct overleg heeft plaatsgevonden met Venezolaanse autoriteiten. Sobers onderhoudt via de ambassade in Caracas contact met het buurland, terwijl onduidelijk blijft of Edmund Dillon nog als ambassadeur actief is.
De diplomatieke spanningen komen op een moment dat de energiebanden tussen beide landen weer in de aandacht staan. In het verleden werkte de regering van Persad-Bissessar nauw samen met Venezuela, onder meer aan grensoverschrijdende gasvelden zoals Loran Manatee en Manakin Cocuina. Tijdens Maduro’s bezoek in 2015 werden daarover belangrijke energieafspraken gemaakt.
Recente sancties van de VS hebben echter roet in het eten gegooid. Vorige maand maakte Persad-Bissessar bekend dat Trinidad en Tobago zich voorlopig terugtrekt uit het Dragon-project en de blik richt op alternatieven in onder meer Suriname en Guyana.
Voormalig regeringsleiders Keith Rowley en Stuart Young en oud-ministers Amery Browne en Gary Griffith riepen intussen op tot dialoog en terugkeer naar diplomatieke kanalen. Volgens hen is de geschiedenis van samenwerking tussen Port of Spain en Caracas te waardevol om te laten ontsporen door miscommunicatie en wantrouwen.
- Nieuwe handelsstrijd onder Trump: Suriname tussen dreiging …..
- VES presenteert ingrijpend plan voor kostenefficiënte gezon…..
- NPS houdt spoedcongres over samenwerking in nieuwe coalitie..
- Bespreking met 5 partijen afgerond; NDP praat nog met ABOP..
- Ied-Ul-Adha op vrijdag 6 juni..
- Commissie Veiligheid verkiezingen 2025: ‘Tijdig en effectie…..
- Breaking: Onderhandelingen NDP, NPS, PL, BEP en A20 afgeron…..
- Brede onvrede over president Santokhi drijft partijen in de…..
- Santokhi ontvangt politieke partijen voor overleg..
- President ontvangt politieke partijen; gesprek met Simons..
- President Santokhi ontvangt verkiezingspartijen voor overle…..
- Santokhi heeft vrijdag ontmoeting met politieke partijen ov…..
- NPS roept spoedeisend congres bijeen voor besluitvorming ov…..
- Venetiaan had in 1996 een andere zienswijze op de samenwerk…..
- “Chucky”-acteur Ed Gale overleden op 61-jarige leeftijd..
- Overlijden Michael “Chicago Mike” Sumler: Kool …..
- President Santokhi ontvangt alle verkiezingspartijen..
- Elon Musk stapt op uit Trump-regering..
- Deskundigen trainen arbeidsinspecteurs in handhaving wet We…..
- NDP wint aan stemmen bij telling-update, maar behoudt 18 ze…..
- Stichting 8 december 1982 solidair met Venetiaan..