Veel regeringsmissiven uitgelekt

PARAMARIBO — Een golf van verontwaardiging is ontstaan nu talloze vertrouwelijke regeringsbesluiten via sociale media zijn uitgelekt. Deze missiven, die variëren van omvangrijke overheidsuitbetalingen tot controversiële verkoop van dienstvoertuigen aan regeringsleden, hebben geleid tot een storm van publieke kritiek.

Uit de gelekte documenten blijkt dat de overheid miljoenen aan betalingen heeft goedgekeurd, verspreid over diverse ministeries. Bijzonder opvallend is het besluit dat de president, vicepresident en ministers de mogelijkheid krijgen om hun dienstvoertuigen aan te schaffen voor slechts 25 procent van de getaxeerde waarde. De president en vicepresident hebben bovendien het recht om elk twee van deze voertuigen over te nemen. Bij de regeringswisseling in juli 2020 was er ook al stevige kritiek op besluiten van de toen aftredende regering-Bouterse die ervoor zorgde dat ex-ministers voor een habbekrakts hun bijna splinternieuwe dienstvoertuigen mochten meenemen.

“Nog opmerkelijker is dat de regering heeft besloten de huur voor een heel jaar vooruit te betalen, wat neerkomt op een directe uitbetaling van 96.000 US dollar aan de pandeigenaar”

Een ander besluit dat wenkbrauwen doet fronsen, betreft een huurovereenkomst van het ministerie van Arbeid, Werkgelegenheid en Jeugdzaken voor een pand in Nickerie. Vanaf 1 augustus zal voor de duur van een jaar een maandelijks bedrag van 8.000 US dollar aan huur worden betaald. Nog opmerkelijker is dat de regering heeft besloten de huur voor een heel jaar vooruit te betalen, wat neerkomt op een directe uitbetaling van 96.000 US dollar aan de pandeigenaar.

Daarnaast heeft president Chandrikapersad Santokhi het ministerie van Openbare Werken gemachtigd om een overeenkomst aan te gaan met Unimax Contractors. Dit contract, ter waarde van SRD 23.322.000, is bestemd voor werkzaamheden aan open en gesloten rioleringen. Verder heeft de minister van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking groen licht gekregen voor de aanstelling van een buitenlandse expert. Deze deskundige zal “volkenrechtelijk advies” moeten uitbrengen met betrekking tot het langlopende grensgeschil met Guyana.

Daarnaast is er toestemming verleend aan Bibis om de overeenkomst met Idemia The Netherlands BV af te kopen. Dit betreft de productie van Personen van Surinaamse Afkomst (PSA)-documenten. Het contract en de overname van resterende, ongebruikte PSA-documenten worden afgekocht voor een totaalbedrag van ruim 270.000 euro.