Op 17 juli sprak Harish Monorath, de kersverse minister van Justitie en Politie, de inmiddels bekende woorden: “Unu no musu test mi.” Het was een krachtige waarschuwing aan criminelen in Suriname. Met een uitgesproken zerotolerancebeleid beloofde hij paal en perk te stellen aan de toenemende criminaliteit en het vertrouwen tussen burgers en politie te herstellen.
Tijdens de overdracht van het ministerie door zijn voorganger Kenneth Amoksi, richtte Monorath zich direct tot de rovers: “Unu de rustig, want wi rek kon teki. U kba plei gangster ini a kondre disi.” Hij hekelde de gewelddadige methoden van criminelen en stelde dat het tijdperk van straffeloosheid voorbij is. Wie de wet overtreedt, zal streng worden aangepakt.
Maar nog geen maand later, in de vroege ochtend van woensdag 13 augustus, voltrok zich aan de Gompertstraat opnieuw een gewapende overval. Vier gemaskerde en gewapende mannen drongen een woning annex winkel binnen, bedreigden zes aanwezigen met vuurwapens, knevelden één van hen, en vertrokken met een onbekende buit. De politie trof meerdere lege hulzen aan, het tastbare bewijs dat woorden alleen criminelen niet tegenhouden.
De boodschap van Monorath klinkt krachtig, maar de realiteit in de straten lijkt er niet minder hard om. In plaats van dat criminelen op de rem trappen, lijkt het alsof zij de uitdaging juist aannemen. Woorden zijn belangrijk, maar beleid moet voelbaar zijn, niet alleen in verklaringen, maar in resultaten.
Suriname heeft behoefte aan meer dan ferme taal. De samenleving roept al geruime tijd om een zichtbaar, effectief veiligheidsbeleid waarin opsporing, preventie en snelle rechtspraak hand in hand gaan. Elke overval die ongestraft blijft, is een stille boodschap aan criminelen dat zij nog steeds vrij spel hebben.
De uitspraak: ‘Unu no musu test mi’, kan alleen geloofwaardig blijven als er daadkrachtige acties volgen die elke crimineel doen twijfelen, voordat hij een wapen oppakt. Tot die tijd blijft de vraag hangen: wie test hier eigenlijk wie?
The post UNU NO MUSU TEST MI ..
- OM eist 14 jaar gevangenisstraf voor beroving, verkrachting…..
- Nieuwe minister, oud verhaal..
- Albert Ramdin beschuldigd van buitensporige uitgaven, nepot…..
- Oud-Israëlische veiligheidschefs waarschuwen voor escalatie….
- Tesla sluit $16,5 miljard deal met Samsung: grote test voor….
- Beeld van ‘pornografische’ zeemeermin wordt verwijderd in D….
- Voormalig MI5-baas overleden op 90-jarige leeftijd.
- Benoeming Sewcharan in Staatsraad: versterking voor instit…..
- Regering afwezig in Newmont-crisis..
- AU-missie bevestigt doden van meer dan 50 al-Shabab-strijde….
- OAS secretaris-generaal wijst aantijgingen van de hand..
- Onderzoek Biza..
- Albert Ramdin van OAS beschuldigd van spilzucht, vriendjesp….
- Twee politieambtenaren verdacht van verduistering SRD 1 mil….
- Drie ontsnapte arrestanten uit cellenhuis Santodorp gezocht….
- Al sinds 2010 felle kritiek op hoge directiesalarissen.
- Artsen waarschuwen voor onbekende verlammingsziekte in Gaza..
- Chinese ambassadeur vol lof over Suriname..
- Artiesten eren scheidende operationeel manager Nederlandse …..
- MinOWC scherpt doorstroomcriteria aan voor Imeao-leerlingen..
- Opmerkelijk – 2-jarig meisje in koffer gestopt in Nieuw-Zee….