De regering van Trinidad en Tobago zal de Verenigde Staten toegang verlenen tot haar grondgebied, indien Washington daarom vraagt in het geval van een Venezolaanse aanval of invasie op buurland Guyana. Dat meldde premier Kamla Persad-Bissessar zaterdag, aldus Oilnow.gy, waarmee zij de steun van haar regering aan de Amerikaanse militaire aanwezigheid in het Caribisch gebied onderstreepte.
Volgens Persad-Bissessar is er tot nu toe geen officieel verzoek van Washington binnengekomen, maar ze benadrukte dat haar regering “zonder aarzeling toegang zal verlenen”, indien het regiem van president Nicolás Maduro geweld zou gebruiken tegen het Guyanese volk of het grondgebied van Guyana zou binnendringen.
De spanningen rond de grensgeschillen tussen Venezuela en Guyana nemen al jaren toe. Venezuela heeft herhaaldelijk schepen die actief waren in Guyanese wateren onderschept en claimt het betwiste Essequibo-gebied, dat meer dan tweederde van Guyana’s grondgebied omvat. Guyana legde het geschil in 2018 voor aan het Internationaal Gerechtshof (ICJ), dat in 2020 oordeelde dat het rechtsmacht heeft. Een definitieve uitspraak wordt niet voor 2026 verwacht.
Hoewel de Caribische Gemeenschap (CARICOM) traditioneel achter Guyana staat in het conflict, neemt de nieuwe regering in Port of Spain, een steviger standpunt in. Eerder dit jaar waarschuwde Persad-Bissessar dat Trinidad “dodelijk geweld” zou gebruiken tegen ongeïdentificeerde schepen die vanuit Venezuela haar territoriale wateren binnendringen.
De Venezolaanse regering beschuldigde Trinidad en Tobago op haar beurt van het faciliteren van wapensmokkel en het ondermijnen van de stabiliteit in het land.
Volgens Persad-Bissessar gaat het om propagandistische uitspraken die Venezuela eerder ook al maakte over buurlanden Guyana en Colombia. De verklaring van de premier komt op een moment dat de VS extra militaire middelen inzetten in de regio om drugskartels en transnationale misdaad te bestrijden. Persad-Bissessar steunt die operatie volledig en stelde dat enkel criminelen zich zorgen hoeven te maken. Ze wees op de toename van moorden, bendegeweld en drugshandel in Trinidad en Tobago en andere Caribische landen, en benadrukte dat kleine staten niet over de middelen beschikken om dit probleem alleen aan te pakken. Volgens de premier tasten de criminele netwerken de politieke, economische en veiligheidsstructuren van de regio aan, waardoor externe steun noodzakelijk is. Ze verwierp kritiek dat de Amerikaanse aanwezigheid de status van het Caribisch gebied als “zone van vrede”, zou ondermijnen. Persad-Bisses-sar maakte duidelijk, dat er geen overleg is geweest met de CARICOM over de Amerikaanse inzet en dat Trinidad en Tobago “geen intentie” hebben om dat alsnog te doen. Elk land kan volgens haar, zijn eigen positie bepalen. Ondanks de scherpe woorden over het regiem van Maduro, benadrukte de premier, dat de relaties met het Venezolaanse volk goed zijn.
The post Trinidad kiest kant Guyana in grensconflict met Venezuela ..
- Antonio do Brinco opnieuw getroffen door brand..
- Integriteit en anticorruptiewetgeving: juridische leegte on…..
- ‘Voorlopig geen nieuwe korpschef’..
- Winter verrast met maatregelen GBB: ‘Landmeters kunnen moei…..
- Lau: zorgsector verdient extra aandacht..
- Brute overval in Brokopondo: Eén man doodgeschoten, daders ….
- Passagiers gedupeerd door stilgelegde NVB-bussen..
- VSB neemt deel aan WTO-sessie over investeringsfacilitatie..
- 𝐎𝐟𝐟𝐢𝐜𝐢𝐞𝐥𝐞 b𝐞𝐤𝐞𝐧𝐝𝐦𝐚𝐤𝐢𝐧𝐠 𝐆𝐫𝐨𝐧𝐝𝐛𝐞𝐥𝐞𝐢𝐝 𝐞𝐧 𝐁𝐨𝐬𝐛𝐞𝐡𝐞𝐞𝐫 inzake een ….
- Minister TCT over huisvesting en uitbetaling bus- & boo…..
- Man omgekomen na schietincident te Brokopondo.
- Swister zet eerste stappen in Suriname met steun aan Real M…..
- Shared Dining Experience: Afro-Surinaamse klassiekers in De…..
- Amzad Abdoel: bron van misleiding..
- President Simons belooft hervatting kabinetstoelage voor sp…..
- NDP en NPS streven dezelfde doelen na ondanks ideologische …..
- ‘Onderwijs moet ook focussen op duurzame beroepen’..
- President Simons: Geen nieuw IMF-programma..
- Dc Pansa: ‘Suriname heeft u nodig, de districten hebben u n…..
- Zijin Rosebel Goldmines introduceert elektrische mijnbouwtr…..
- Ronald Eddie Rudolph Redan..