door Steven Seedo
PARAMARIBO — Theater Thalia staat in augustus in het teken van twee vrouwen die de wereld veranderden met hun stem: Whitney Houston en Tina Turner. Met voor elk een eigen concert brengt HB Media, onder leiding van Djina Bergraaf-Sanchit, hulde aan deze iconen. Het worden meer dan muzikale avonden; het wordt een viering van nalatenschap, invloed en inspiratie.
De eerste tribute vindt plaats op 8 augustus en eert Whitney Elizabeth Houston, die in februari 2012 op 48-jarige leeftijd overleed. “Bijna elke zangeres met wie ik werk, noemt haar als hun idool”, vertelt Bergraaf-Sanchit aan de Ware Tijd. “Dat zette mij aan het denken: ‘wat als we die stemmen en bewondering samenbrengen op één podium?’ Zo is het idee geboren.”
“De artiesten brengen hun eigen interpretatie met respect voor het origineel. Zo creëren we geen kopie, maar een eerbetoon”Djina Bergraaf-Sanchit
Talent en pijn
Er zijn van Houston wereldwijd meer dan 220 miljoen platen verkocht. Ze won talloze prijzen en werd bekend door hits als ‘I Will Always Love You’, ‘I Have Nothing’, ‘I Look to You’ en ‘Greatest Love of All’. Haar stem had een bereik, kracht en zuiverheid – kenmerken die zeldzaam zijn – en inspireerde generaties artiesten, ook in Suriname.
Tijdens het eerbetoon zullen tien lokale artiesten – Naomi Sastra, Aïda Eduard-Naarden, Giora Ajauwna, Rumarlo Lont, Robina Vliet, Zipporra Borgia-Windzak, Xamira Roian Atmopawiro, Tehillah van der Stede en Consuella Biervliet – haar grootste nummers zingen. Dat zal gebeuren onder leiding van musical director Jason Eduwaiti en een liveband.
Lont tegen de Ware Tijd: “Ondanks haar moeilijk leven, liet Houston in haar muziek altijd hoop en schoonheid klinken. Ze is voor mij hét bewijs dat talent en pijn samen kunnen bestaan.”
Eduard-Naarden vertelt dat Houston haar inspiratie was om zangeres te worden. “God gaf haar een bijzondere stem en die heeft ze met de wereld gedeeld. Dit concert is mijn manier om haar daarvoor te bedanken.”
Ajauwna noemt het “een enorme eer” om aan de Trbute mee te doen. “Het is een muzikale én emotionele uitdaging, want haar repertoire vereist niet alleen techniek, maar ook gevoel”, houdt ze de krant voor.
Oerkracht en overleving
Op 23 augustus wordt een ode gebracht aan Tina Turner, die werd geboren als Anna Mae Bullock. Ze overleed in mei 2023 op 83-jarige leeftijd, maar haar nalatenschap leeft voort in rockklassiekers en glamoureuze optredens.
Het concert wordt uitgevoerd door soulsisters Marianne Cornet en Hennah Loraine. Met hun warme stem en harmonieuze samenzang brengen ze nummers als ‘Private Dancer’, ‘Proud Mary’, ‘What’s Love Got to Do With It’ en ‘Simply The Best’. De muzikale begeleiding ligt in handen van producer, componist en muzikant Ivan Ritfeld.
Tina Turner won in haar loopbaan acht Grammy’s. [: Getty Images]
Bergraaf-Sanchit: “Turners verhaal is er één van overleving, onafhankelijkheid en kracht. Ze heeft zich losgemaakt van misbruik, racisme en ouderdomsvooroordelen en is tóch doorgebroken als vrouwelijke rockster. Dat verdient alle eer.”
De zangeres begon haar carrière in de jaren zestig samen met echtgenoot Ike Turner. Na hun scheiding in 1978 brak ze door als soloartiest en werd ze wereldwijd het symbool van vrouwelijke veerkracht. Met acht Grammy Awards en meer dan tweehonderd miljoen verkochte platen is ze nog steeds de bestverkopende vrouwelijke rockartiest in de geschiedenis.
Geen kopie, wel eerbetoon
De twee optredens worden geen imitatieacts. “Het draait niet om kopiëren, maar om voelen”, legt Bergraaf-Sanchit uit. “De artiesten brengen hun eigen interpretatie met respect voor het origineel. Zo creëren we geen kopie, maar een eerbetoon.”
De concerten passen in de bredere visie van HB Media om lokaal talent een professioneel podium te bieden en om tegelijkertijd internationaal repertoire op betekenisvolle wijze te vertolken. “We willen de kracht van muziek verbinden aan persoonlijke verhalen”, verduidelijkt Bergraaf-Sanchit. “Iedere zanger of zangeres brengt een stukje van zichzelf mee. En dat voel je in elke noot.”
- Borstvoeding beschermt moeder en kind tegen chronische ziek…..
- Minister Landveld bezoekt SLM in kader van oriëntatie..
- Veertig studenten ronden NATIN Olie en Gasopleiding af..
- Collectie..
- Sozavo vacature – PROJECT ASSISTANT..
- Bij kennismaking met TCT-minister: Gonesh waarschuwt voor v…..
- 6-jarig jongetje verdronken in Saramaccakanaal..
- Onderzoek naar onregelmatigheden teruggave inbeslaggenomen …..
- EBS in crisis: een staatsbedrijf gegijzeld door politieke b….
- Lichaam geborgen van zesjarige die verdronk in Saramaccakan…..
- OM dient vordering gvo in bij rechter-commissaris in zaak-G…..
- In beslag genomen goederen Narcotica Brigade gestolen..
- Brandweer scherpt preventiemaatregelen aan met oog op droge…..
- Bij kennismaking met TCT-minister: Gonesh waarschuwt voor v…..
- Minister Tsang stuurt last-minute aangenomen personeel naar…..
- Nederland stelt inreisverbod in voor Israëlische extremisti…..
- Uitspraak over rechtmatigheid vervolging Hoefdraad uitgeste….
- OM: Vordering gerechtelijk vooronderzoek in zaak-GOODING ve…..
- Democratie op z’n Surinaams: de ene ambtenaar krijgt brood,…..
- Onderzoek naar aanleiding van onregelmatigheden bij terugga….
- Oud-SLM-piloot: SLM is niet meer te redden..