Tekst en beeld Edwien Bodjie
PARA — “Ik weet niet naar welke school ik wil gaan en ook nog niet wat ik precies wil gaan doen wanneer ik klaar ben met school. Hopelijk krijg ik vandaag een beter beeld van de mogelijkheden.” Dat zegt Mulo-leerling Alida Josefzoon (17), die zich samen met haar klasgenoten oriënteert op de onderwijs- en beroepenbeurs bij de Scholengemeenschap Para.
De eendaagse beurs is een initiatief van het ministerie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur (MinOWC) en richt zich op leerlingen van het voortgezet onderwijs op juniorenniveau (VOJ), maar ook op werkzoekenden uit de districten Para en Brokopondo. Het doel is om jongeren en volwassenen te helpen bij het maken van gerichte keuzes voor hun verdere opleiding of loopbaan.
“Het is belangrijk dat je onderzoekt wat je later wil worden, welke opleidingen daarbij passen en wat de mogelijkheden zijn in het land”
Josefzoon zit in de examenklas en beseft dat ze na dit schooljaar een belangrijke stap moet maken. “Daarom ben ik hier om te kijken welke middelbare opleidingen bij mij passen en welke beroepen ik interessant vind. Ik wil niet zomaar ergens aan beginnen om er later achter te komen dat het niets voor mij is. Dan ga ik huilen,” zegt ze lachend, met veel gegiechel van haar vriendinnen.
Tijdens de beurs kunnen bezoekers niet alleen informatiemateriaal verzamelen, maar ook direct in gesprek gaan met vertegenwoordigers van opleidingsinstituten, bedrijven, overheidsdiensten en maatschappelijke organisaties. Sommige bedrijven bieden zelfs al informatie aan over stageplaatsen of werkmogelijkheden.
Luciano Fing Fing (19), examenkandidaat van LBO Brokopondo in de richting Elektrotechniek, maakt er dankbaar gebruik van. “Ik ben hier om te kijken bij welke bedrijven ik straks eventueel zou kunnen werken. Voor nu spreekt een bedrijf als Zijin me aan, maar wie weet kom ik ook andere interessante opties tegen.” Bij de stand van TotalEnergies heeft hij met vrienden al veel nuttige informatie opgedaan. “We hebben geleerd door spelletjes en interactieve games. Heel leerrijk.”
Onderwijs-minister Ori was aanwezig om de jongeren persoonlijk toe te spreken. Hij wees op het belang van tijdig nadenken over de toekomst. “Het is belangrijk dat je onderzoekt wat je later wil worden, welke opleidingen daarbij passen en wat de mogelijkheden zijn in het land. Daarom organiseren we als ministerie dit soort momenten door het jaar heen, om de arbeidsmarkt dichter bij de student te brengen.”
Ook Robby Holband, directeur Beroepsonderwijs, sprak met jongeren en standhouders. “We doen dit niet zomaar. We willen dat jullie een goed beeld krijgen van wat er allemaal mogelijk is in Suriname. Te vaak kijken we naar het buitenland, terwijl er hier ook genoeg kansen zijn. Geloof me,” aldus Holband. Volgens hem is de keuze voor een locatie buiten Paramaribo bewust gemaakt. “Dit is een voorbeeld van decentralisatie op onderwijsgebied. We brengen het aanbod letterlijk dichter bij de jongeren in de districten.”
De interesse onder de scholieren is groot. Er worden veel vragen gesteld over ICT, de medische sector, landbouw, techniek en beroepen als politieagent, onderwijzer en ondernemer. De eendaagse beurs met het thema: Skills for tomorrow wordt zaterdagmiddag afgesloten.
Leerlingen krijgen informatie van een medewerker van ZiJin over de mijn operaties van het bedrijf.
- 597Netwerken presenteert: ‘De Vijf VolksVragen’ voor minist…..
- BESCHOUWING — Met de omstreden missives is volgens de reger…..
- Jairzinho Rozenstruik wint overtuigend zijn eerste Dirty Bo…..
- OKB verklaart verkiezingsuitslag mogelijk binnen een week b…..
- DSB faciliteert handel in Staatsolie-obligaties via DCSX en…..
- Pilot’s Final Call: ‘Mayday… Losing Power…..
- Gokken..
- 597Netwerken stelt toets: Vijf vragen vóór je minister word…..
- “Wij zijn Surinamers”: Boeroe-nazaten blikken terug en voor…..
- Nationale herdenking 180 jaar vestiging Boeroes in Saramacc…..
- ROYALTY’S VOOR NIEMAND..
- Santokhi krijgt stank voor dank voor de geheime afspraken m…..
- Zoektocht naar Surinaams-Javaanse familiegeschiedenis tot l…..
- Grote reisfraudezaak Comfort Travel: tientallen slachtoffer…..
- 597Netwerken presenteert vijf toetsingsvragen voor aanstaan…..
- Diverse activiteiten rond 180 jaar vestiging Nederlandse bo…..
- Julien Ignacio geeft migranten een stem in ‘Goudjakhals…..
- Slapende man in Wanica ruw wakker geslagen en beroofd..
- Save SU Collectief pleit voor behoud ministerie van Ruimtel…..
- Reactie op: ‘Niet de regering, maar DNA…’..
- Toekomstmogelijkheden centraal op onderwijs- en beroepenbeu…..