Tekst Steven Seedo
Beeld Privécollectie
PARAMARIBO — Na bijna een jaar stilte pakt de formatie Swit Firi de draad weer op. Ze werkt aan de nieuwe single ‘Denki Tak Mi O Saka’ en maakt zich op voor een tournee door Nederland. “We waren even stil, maar hebben niet stilgezeten”, verduidelijkt voorzangeres Kelly Hart tegenover de Ware Tijd. “We zijn intensief bezig geweest met het schrijven van muziek, het componeren en het verfijnen van onze sound. Wat er nu aankomt, zijn nieuwe vibes en frisse energie.”
Hart vertelt dat het nieuwe nummer is gebaseerd op situaties uit het dagelijkse leven. “Het gaat eigenlijk over situaties die je overal in de samenleving terugziet: valse vriendschap, mensen van wie je denkt dat je op ze kunt bouwen, maar die je uiteindelijk teleurstellen of zelfs breken. Dat heb ik persoonlijk meerdere keren ervaren. Daarom heb ik dit nummer geschreven om mijn gevoelens een plek te geven, maar ook om anderen te laten weten: ‘je bent niet alleen’. Dit is iets wat velen herkennen.”
“Muziek is voor ons ook therapie”
Hart spreekt van een creatief proces in een hechte samenwerking met de bandleden. “We hebben het samen gemaakt. Muziek is voor ons ook therapie.”
Optreden Ketikoti
Parallel aan de nieuwe single bereidt de band zich voor op mogelijk meerdere optredens in Nederland, waar ze van 28 juni tot 22 september zal zijn. Tot nu toe is wel alleen het optreden van 1 juli op het Keti Koti Festival in Amsterdam, op het Kas di Kabra-podium bevestigd. “Ik heb daar al eens gestaan. Dat vergeet ik nooit meer”, mijmert Hart. “Het publiek, de sfeer, de energie … alles klopte. Ik voelde me gedragen door de mensen en zij voelden onze muziek. Het was een eer om daar op te treden. Het doet me nog steeds wat om te zien hoe de liefde voor Surinaamse muziek leeft bij zoveel verschillende mensen in Nederland.”
De band kijkt uit naar het contact met het Nederlandse publiek. “Het is een droom die uitkomt om daar elk jaar te mogen optreden. Nederland heeft een open muziekscene, een divers publiek en de juiste energie voor wat wij brengen. Ik kan niet wachten om weer live voor iedereen te staan.”
Het wordt de vierde trip naar Nederland. Hoogtepunt in 2023 tijdens de ‘Wasi Ala Fuka’-toer, vernoemd naar de hitsong vertolkt door Hart en de Nederlands-Surinaamse zangeres Dani, was het optreden op het jaarlijkse Kwaku Summer Festival.
De groep was voor het laatst vorig jaar in Nederland, maar toen meer om andere bandjes, waaronder New Caz, te supporten tijdens het Kwaku Summer Festival. Wel werd ook normaal opgetreden tijdens feestjes van organisaties.
Hoewel er een stilte was, is Swit Firi als band onveranderd gebleven. “Onze samenstelling is nog steeds hetzelfde en dat typische Swit Firi-gevoel, dat warme, dansbare, soulvolle, is er nog steeds. We blijven leren, blijven groeien. Soms gaat het niet meteen goed, maar we houden vol. ‘Gado na fesi en den bun yeye na baka’ is ons motto.”
- OW niet in staat kapot weggedeelte van Van ’t Hogerhuysstra…..
- Somohardjo gaat ervan uit dat Brunswijk regeerakkoord alsno…..
- BESCHOUWING — Het kiezersbedrog van Ronnie Brunswijk..
- Burgers betalen 5 euro aan leges voor spoedaanvraag paspoor…..
- Plein aanvaardt verkiezing na intrekking door Patricia Etne…..
- Epilepsie nog onderbelicht in Suriname..
- De Siddering: Herinnering als Moreel Zintuig..
- Trio moet jachtgeweren onder bedreiging afstaan..
- “Dat is antisemitisch!””Jullie ogen liege…..
- Vier auto inbrekers aangehouden..
- AWJ tekent overeenkomst met vier veiligheidsbonden..
- DEZELFDE BRUNSWIJK ALS ALTIJD..
- Fragiel staakt-het-vuren tussen Iran en Israël kalmeert oli…..
- Tweede Miss Inheemse Suriname-verkiezing in startblokken..
- Dc Wongsodikromo: “Saramacca is klaar voor landbouwvraag va…..
- PL teleurgesteld dat Javaans Nieuwjaar geen nationale vrije…..
- Akkoord over lonen zorgpersoneel in Suriname..
- Suriname-Guyana Kamer van Koophandel maakt historisch debuu…..
- Uitvaart Patricia Etnel vrijdag..
- Breeveld: onder voorbehoud tekenen van regeerakkoord “chant…..
- Samen sterk voor het bos: Tropenbos Suriname investeert in …..