Het Bureau voor de Staatsschuld presenteerde op 13 augustus de halfjaarlijkse evaluatie van het Schuldenplan 2025. Hieruit blijkt dat de wettelijke staatsschuld per eind mei 2025 is gestegen naar SRD 139 miljard (ca. USD 3,7 miljard), een toename van 34% ten opzichte van juni 2024. De stijging komt vooral door nieuwe leningen, de uitgifte van SRD 8,4 miljard aan staatsobligaties voor de herkapitalisatie van de Centrale Bank van Suriname (CBvS) en een 20% waardedaling van de SRD.
Het financieringstekort tot en met april 2025 bedroeg SRD 11,8 miljard (-7,2% bbp), mede veroorzaakt door de onverwachte CBvS-herkapitalisatie van SRD 9,4 miljard. Zonder deze post zou het tekort zijn uitgekomen op -1,5% bbp. De overheidsinkomsten vielen tegen, terwijl uitgaven – vooral subsidies en bijdragen – sterk opliepen.
In de periode juni 2024–mei 2025 sloot de overheid 18 nieuwe leningsovereenkomsten, waaronder met het IMF, Wereldbank, IaDB en het Saudi Fund. De middelen gingen naar onder andere begrotingssteun, infrastructuur, energieprojecten, sociale programma’s en klimaatadaptatie.
Het aandeel vreemde valuta schulden bleef hoog op 87% van de totale portefeuille, wat aanzienlijke wisselkoersrisico’s met zich meebrengt. De gemiddelde rentevoet steeg naar 5,6%, mede door conversies van variabele naar vaste rentes.
De schuldherschikking van de afgelopen jaren verlaagde de betalingsdruk: tussen 2022 en 2026 werd de lastenlast met USD 1,1 miljard verminderd. Alleen de tweede fase van herschikkingen met China, Italië en Israël moet nog worden afgerond.
Het Bureau benadrukt dat verdere schuldbeheersing en structurele hervormingen cruciaal blijven om de financiële stabiliteit te waarborgen.
Halfjaarlijkse-Evaluatie-Schuldenplan-2025-augustus-2025-herziene-finale-versieDownloaden
- Louise Elisabeth Allen (86) Amsterdam 2-8-2025..
- Verkeersveiligheidsinstituut slaat alarm over verkeersongev…..
- Hoofdinspecteur en onderinspecteur politie opgesloten op ve…..
- Adhin: “Nog geen duidelijkheid over beëdiging Santokhi als …..
- Rudi Carl Kross..
- Gerda Helen Sandaal weduwe van Rudolph E. Biervliet..
- Alvin Nathaniël Praag..
- President Geerlings-Simons: ‘We beginnen aan een noodzakeli…..
- Ramautarsing: kracht economie bepaalt de koers..
- Groot aantal ambassadeurs reeds teruggeroepen..
- Nederlandse ambassadeur bespreekt versterking samenwerking …..
- Bronto Somohardjo vooralsnog niet opgeroepen door de politi…..
- Twee politieambtenaren in verzekering gesteld en één buiten….
- Jong talent bouwt slimme oplossingen op finale HackOmation …..
- Internationale waarnemers waarschuwen: ‘Alle ogen gericht …..
- Boldewijn hekelt wijze van indiensttredingen bij overheid..
- Adhin wil volgende week starten met begrotingsbehandeling..
- TotalEnergies en APA geven USD 2.3 miljoen voor renovatie ’…..
- Verkeersveiligheidsinstituut wil concrete acties tegen stij…..
- Opofferingsverhaal van oorlogsslavinnen uit Japan komt eind….
- Onderzoek naar verdwenen middelen kent strafrechelijk- als …..