Een Surinaamse delegatie onder leiding van ambassadeur Miriam Mac Intosh, directeur Buitenlandse Zaken, is momenteel in Antigua and Barbuda voor deelname aan de 55e reguliere zitting van de Algemene Vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). De vergadering, die plaatsvindt onder het thema “Building Resilient and Inclusive Economies in the Americas”, werd op donderdag 26 juni 2025 toegesproken door Mac Intosh namens Suriname.
In haar toespraak sprak Mac Intosh haar waardering uit aan de regering en het volk van Antigua and Barbuda voor de warme ontvangst en uitstekende organisatie. Tevens feliciteerde zij Albert Ramdin met zijn benoeming tot secretaris-generaal van de OAS. “Zijn aanstelling is niet alleen historisch omdat hij uit Suriname komt en als eerste de Caribische regio vertegenwoordigt in deze functie, maar het bevestigt dat ook kleine staten meetellen in het westelijk halfrond,” aldus Mac Intosh.
Kwetsbaarheden blootgelegdMac Intosh onderstreepte het belang van het centrale thema. Volgens haar hebben recente mondiale crises – zoals klimaatverandering, economische schokken en toenemende ongelijkheid – de kwetsbaarheid van samenlevingen in de regio pijnlijk zichtbaar gemaakt. “Voor landen als Suriname is het opbouwen van veerkracht geen optie, maar een noodzaak. De impact van de schuldenlast, geopolitieke onzekerheid en de klimaatcrisis – vooral voor laaggelegen kuststaten – vraagt om fundamentele herziening van economische structuren.”
Oproep tot inclusief beleidDe Surinaamse delegatieleider pleitte voor economische modellen die duurzaam, sociaal rechtvaardig en ecologisch verantwoord zijn. Ze benadrukte dat niemand achtergelaten mag worden in het ontwikkelingsproces. “Investeren in mensen, met speciale aandacht voor jongeren, vrouwen, inheemse en tribale volkeren, mensen met een beperking en andere kwetsbare groepen, vormt de basis voor échte veerkracht.”
Ook mentale gezondheid kwam aan bod. Suriname sprak steun uit voor de resolutie hierover en riep op tot erkenning van mentale gezondheid als essentieel onderdeel van menselijke ontwikkeling.
Mac Intosh wees op het belang van brede toegang tot financiële producten, digitale geletterdheid en concessionele financiering. Ze onderstreepte dat internationale solidariteit onmisbaar is voor structurele vooruitgang, en herhaalde Surinames oproep voor mondiale financiële mechanismen die rekening houden met de kwetsbaarheden van Small Island Developing States (SIDS) en middeninkomenslanden.
Haïti en regionale samenwerkingMet betrekking tot de crisis in Haïti sprak de directeur haar bezorgdheid uit over de humanitaire en veiligheidssituatie. Ze prees de inzet van CARICOM en de OAS voor het zoeken naar duurzame oplossingen. Verder benadrukte zij de rol van de OAS in het bevorderen van democratisch bestuur, transparantie en samenwerking tussen lidstaten.
Mac Intosh sloot af met een krachtige oproep tot samenwerking. “Alleen via collectieve actie, solidariteit en respect voor de rechten van ieder mens kunnen wij bouwen aan een rechtvaardiger, vreedzamer en welvarender westelijk halfrond. Veerkrachtige economieën beginnen bij het welzijn van de mens – fysiek, emotioneel én mentaal.”
- BESCHOUWING — De (on)zin van al die vrije dagen..
- BEP-kandidaat-minister Landveld: overheid moet efficiënter …..
- Regering en gezondheidsbonden bereiken akkoord over loonree…..
- Inflatie laag, maar prijsdruk blijft voelbaar in specifieke…..
- Yelyco-captain Balkaran na vierde volleybaltitel op rij: ‘I…..
- Suriname tekent statuut OIC Labour Centre in Istanbul..
- Verbod vervreemding Surinaams grondgebied..
- Multidisciplinaire Werkgroep presenteert tussentijdsverslag…..
- Technische storing operatieafdeling Diakonessenhuis..
- Speelbal ligt bij president om Parmesar te beëdigen tot oud…..
- Korpsleiding: bevorderingsbeschikking Amoksi was politiek b…..
- Geen operaties en bevallingen mogelijk in Diakonessenhuis..
- Winkels Paramaribo en Wanica betrapt op verkoop vervallen p…..
- Brunswijk tekent alsnog regeerakkoord: Geen extra posities …..
- RADELOOS EN OF REDDELOOS..
- Saipem zal voor Gran Morgu-project lokale lassers opleiden..
- Reactie op uitspraken NDP voorzitter Jennifer Simons..
- Drive-by shooting aan de Kwartetstraat: man in buik geraakt..
- Surinames bijdrage aan mondiale klimaatbeleid belicht op ex…..
- VHP: Simons houdt communicatielijnen gesloten..
- VHP uit zorgen over opstelling NDP: Simons weigert om met V…..