Suriname strijdt tegen plasticvervuiling

Om plasticvervuiling in Suriname tegen te gaan, hebben het ministerie van Ruimtelijke Ordening en Milieu (ROM) en de Fernandes Group een belangrijke samenwerkingsovereenkomst ondertekend. Op 13 maart 2025 bekrachtigden minister Marciano Dasai en CEO Bryan Renten de samenwerking door de ondertekening van een Memorandum of Understanding (MoU).
Hiermee zetten beide partijen zich in voor duurzaam afvalbeheer en recycling, met als doel een circulaire economie te bevorderen en milieubewustzijn onder de bevolking te stimuleren. De overeenkomst voorziet in diverse initiatieven, waaronder de uitbreiding van inzamelpunten voor plastic afval en de verhoging van de recyclingcapaciteit. Daarnaast wordt het FUSE Kitchen-project ondersteund, waarbij plastic afval wordt verwerkt tot bouwmaterialen.
Er worden ook maatregelen genomen, zoals belastingvoordelen, om recycling te stimuleren. Educatieve programma’s en campagnes over afvalscheiding zijn belangrijk, evenals pilotprojecten waarin gerecycled plastic wordt getest voor bouwmaterialen.
Volgens minister Dasai is afvalbeheer een gezamenlijke verantwoordelijkheid van de overheid, bedrijven en burgers. Hij wijst erop dat plasticafval een steeds groter probleem vormt in Suriname en benadrukt dat de samenwerking met Fernandes een belangrijke stap is in de richting van een circulaire economie. Door plastic afval om te zetten in waardevolle bouwmaterialen wordt niet alleen het milieu gespaard, maar ontstaan er ook nieuwe economische kansen.
Fernandes Group heeft al jaren een sterke focus op duurzaam ondernemen. CEO Bryan Renten herinnert eraan dat het bedrijf eind jaren ‘90 al begon met inzamelstructuren voor plastic flessen op scholen.
Met het FUSE Kitchen-project wordt nu een nieuwe stap gezet, waarbij kunststof planken worden geproduceerd die net zo sterk zijn als hout, maar een veel langere levensduur hebben. Dit biedt zowel een innovatieve oplossing voor afvalbeheer als een duurzaam alternatief binnen de bouwsector.
Jaarlijks wordt in Suriname ongeveer 20 miljoen kilo plastic afval geproduceerd. Door deze samenwerking kan een aanzienlijk deel van dit afval worden hergebruikt, waardoor de druk op stortplaatsen afneemt en de biodiversiteit beter wordt beschermd.
Het project start in Paramaribo met een pilotfase, waarbij de eerste focus ligt op bewustwording en afvalscheiding. Minister Dasai roept de samenleving op om actief bij te dragen: “We hebben maar één milieu, en het is onze verantwoordelijkheid om het te beschermen. Kleine acties, zoals plastic scheiden, maken een groot verschil.”