PARAMARIBO — Een Surinaamse delegatie, onder leiding van ambassadeur Miriam Mac Intosh, directeur Buitenlandse Zaken, vertoeft momenteel in Antigua and Barbuda ter participatie in de 55ste reguliere zitting van de Algemene Vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Op donderdag 26 juni 2025 heeft de delegatieleider de vergadering toegesproken, die in het teken staat van het thema het “Building Resilient and Inclusive Economies in the Americas”.
Suriname verwelkomde Albert Ramdin als nieuwe Secretaris-Generaal van de OAS. “De benoeming van de Secretaris-Generaal is niet alleen van betekenis omdat hij uit Suriname komt en als eerste de Caribische regio vertegenwoordigt in deze positie, maar het is een krachtige bevestiging dat de stemmen en het leiderschap van kleine staten ertoe doen in ons westelijk halfrond” gaf de directeur aan.
“Het versterken van economieën moet gepaard gaan met het koesteren van het fysieke, emotionele en mentale welzijn van de bevolking, als fundament voor werkelijk inclusieve en veerkrachtige samenlevingen”
De Surinaamse delegatieleider gaf verder het groot belang van het gekozen thema van de zitting aan. De afgelopen jaren hebben volgens haar de kwetsbaarheid van samenlevingen en economieën pijnlijk blootgelegd, zeker in het licht van wereldwijde crises zoals klimaatverandering, economische schokken en groeiende ongelijkheid.
“Voor Suriname en andere kleine ontwikkelingslanden in de regio is de noodzaak om veerkracht op te bouwen urgenter dan ooit. De onvoorspelbaarheid van wereldmarkten, zorgen over vrede en stabiliteit, de schuldenlast en de klimaatcrisis, met name voor laaggelegen kuststaten zoals Suriname, dwingen tot het heroverwegen van economische structuren”, benadrukte zij.
Verder pleitte de ambassadeur voor economische modellen die duurzaam zijn, sociaal rechtvaardig en ecologisch verantwoord. Zij onderstreepte dat beleidsvorming gericht moet zijn op inclusiviteit en het achterlaten van niemand in het ontwikkelingsproces.
Het opbouwen van veerkracht begint bij investeren in mensen en het versterken van hun capaciteiten. Dit vereist inclusieve economische modellen die innovatie stimuleren, toegang bieden tot kwaliteitsonderwijs en betaalbare gezondheidszorg, en kansen creëren voor iedereen, in het bijzonder voor jongeren, vrouwen, inheemse en tribale volkeren, mensen met een beperking en andere kwetsbare groepen.
In de toespraak is ook opgeroepen voor het erkennen van het belang van mentale gezondheid als essentieel onderdeel van menselijke ontwikkeling en sprak haar steun uit voor de resolutie hierover die tijdens deze zitting werd ingediend. In het streven naar inclusieve en veerkrachtige economieën is volgens Mac Intosh het vergroten van toegang tot financiële producten en diensten van groot belang.
Tegelijkertijd moeten programma’s voor financiële en digitale geletterdheid breed worden uitgerold. Zij wees erop dat dergelijke inspanningen internationale solidariteit vereisen en benadrukte de noodzaak van toegang tot concessionele financiering. Zij herhaalde haar oproep voor mondiale financiële mechanismen die rekening houden met de specifieke kwetsbaarheden van middeninkomenslanden en Small Island Developing States.
Mac Intosh gaf mee dat de OAS een sleutelrol kan spelen in het bevorderen van regionale samenwerking, het delen van ‘best practices’, het mobiliseren van technische ondersteuning en het bevorderen van democratisch bestuur. Transparante en verantwoordelijke instellingen die zich inzetten voor de rechtsstaat en mensenrechten zijn volgens haar onmisbaar voor duurzame ontwikkeling en economische veerkracht.
Met betrekking tot de regionale situatie sprak zij haar bezorgdheid uit over de voortdurende humanitaire en veiligheidssituatie in Haïti. Zij sprak haar waardering uit voor de inzet van zowel de Caricom als de OAS in het zoeken naar duurzame oplossingen voor het Haïtiaanse volk.
Tot slot riep de Surinaamse delegatieleider de lidstaten op om gezamenlijk de uitdagingen van de regio aan te gaan. “Alleen via collectieve actie, solidariteit en respect voor de waardigheid en rechten van ieder mens, kan er gewerkt worden aan een rechtvaardiger, vreedzamer en welvarender westelijk halfrond. Het versterken van economieën moet gepaard gaan met het koesteren van het fysieke, emotionele en mentale welzijn van de bevolking, als fundament voor werkelijk inclusieve en veerkrachtige samenlevingen”, besloot zij.
Ambassadeur Miriam Mac Intosh.
- Regering en Ravaksur sluiten op valreep akkoord over fiscal…..
- Buitenlandse criminelen gedeporteerd na 30% van straf om ge…..
- Mac Andrew: “Armoedegrens moet wetenschappelijk en onafhank…..
- ECD treft wederom vervallen producten aan in supermarkten..
- AWJ-minister ontvangt tussentijds verslag van Multidiscipli…..
- Eijk neemt voorzittershamer over van Atompai..
- Parmessar verwacht dat DNA-vergadering zondag ordelijk verl…..
- Feestelijke heropening Servicestation Amirkhan aan de Mahon…..
- NDP: ‘VHP moet eerst verkiezingsuitslag erkennen, dan prate…..
- President Santokhi beëdigt Parmessar als fungerend voorzitt…..
- Mielando Atompai draagt voorzitterschap Politiebond over aa…..
- Brunswijk waarschuwt ABOP-leden: “Bewillig, VVV komt nog!…..
- Weer vervallen producten in supermarkten aangetroffen..
- Brunswijk wenst niet aan te geven als hij praat met VHP voo…..
- ‘Doordacht migratiebeleid nodig als fundament van natievorm…..
- Van Dijk-Silos: ‘Wees tenminste blij als je wat krijgt met …..
- Revelino Eijk nieuwe voorzitter Surinaamse Politiebond..
- GOw2 heropent volledig ‘self service’-pompstation Mahonylaa…..
- Politiebond hekelt politieke bevorderingen binnen KPS..
- ‘Het moet anders’, zegt het nieuwe regeerakkoor…..
- Ommen over wateroverlast Para: ‘dit maken we voor het eerst…..