Fabian Sijmor, voorzitter van Stichting Bondru Entertainment Suriname, roept de Surinaamse overheid met klem op om werk te maken van de ontwikkeling van de entertainmentsector en het naleven van auteursrechten. In het programma In Huis benadrukte hij dat Suriname de potentie van haar creatieve industrie structureel onderschat.
“Andere landen tonen keer op keer aan hoe de entertainmentindustrie een inkomstenbron kan zijn voor zowel artiesten als de Staat,” stelt Sijmor. Volgens hem verdienen Surinaamse artiesten, vooral jongeren, meer waardering en ondersteuning.
Hij hekelt het gebrek aan concrete investeringen: “Er wordt vaak gezegd dat we in jongeren willen investeren, maar in de praktijk zien we daar te weinig van terug.”
Wetgeving bestaat, maar wordt genegeerdSuriname beschikt over een auteursrechtenwet die teruggaat tot 1913 en in 2005 werd aangepast. Toch blijft effectieve handhaving uit. Sijmor is kritisch: “Er worden wetten gemaakt, maar ze worden niet nageleefd. Onze wetgeving moet dringend worden gemoderniseerd, zeker in het licht van wereldwijde ontwikkelingen.”
Geen structuur na opheffing SasurDe opheffing van Stichting Auteursrechten Suriname (Sasur) heeft volgens Sijmor een groot vacuum achtergelaten in de bescherming van auteursrechten. Uit onderzoek van Stichting Bondru blijkt dat er in Suriname ruimte is voor maximaal vijf auteursrechtenorganisaties, maar momenteel is er géén actieve instantie die structureel met auteursrechten bezig is.
Concrete plannen: voorlichting, gesprekken en juridische stappenStichting Bondru Entertainment wil de komende periode actief campagne voeren voor betere auteursrechten en wetgeving. Hiervoor zullen gesprekken worden gevoerd met mediahuizen, artiesten en andere stakeholders om te analyseren waar het systeem is vastgelopen.
Een advocaat is inmiddels aangetrokken om de bestaande regelgeving grondig te bestuderen en voorstellen tot hervorming te formuleren. Daarnaast pleit Sijmor voor de oprichting van een beter conservatorium in Suriname om talentvolle jongeren op professioneel niveau te kunnen opleiden: We moeten structureel investeren in onze creatieve industrie. Dat begint bij educatie en juridische bescherming van onze makers.”
Bewustwording onder artiestenTot slot wijst hij op het gebrek aan kennis bij artiesten zelf: “Veel artiesten weten niet wat hun rechten zijn of hoe ze zichzelf kunnen beschermen. Daar willen we verandering in brengen.”
Stichting Bondru plant daarom lezingen en voorlichtingssessies over auteursrechten en wil zo bijdragen aan een duurzame en rechtvaardige ontwikkeling van de Surinaamse creatieve sector.
- VHP vraagt OKB verkiezingsuitslag niet bindend te verklaren..
- VHP wil uitslag verkiezingen niet bindend verklaren; eist e…..
- Regionale delegatie woont UNOC bij voor gezamenlijke aanpak…..
- Correctie..
- Natio overleeft..
- Suriname krijgt mogelijk voor het eerst een vrouwelijke pre…..
- Politiebericht over dodelijke aanrijding Krakkaweg..
- Dodelijke botsing op Krakkaweg nabij Zanderij..
- Veemagnaat in Brazilië boegbeeld in strijd tegen ontbossin…..
- In memoriam — Papa Touwtjie: De Godfather van Reggae-Danceh…..
- Verdachten dodelijke beroving Faiselweg voor rechter: requi…..
- EZ ondersteunt ondernemingen middels SURGE-implementatie wo…..
- 6 partijen: een lust of een last?..
- Woningbrand aan de Sewnarainweg..
- Suriname laat miljoenen liggen door gebrek aan auteursrecht…..
- OM eist celstraffen voor gewelddadige straatberovingen op l…..
- Negen districten klaar, Paramaribo laat nog op zich wachten..
- De Boeroe-erfenis binnen het hart van 235 jaar Saramacca..
- Tasha’s World is terug met nieuwe single “Ready To Fall…..
- Week begint met regenachtige maandagochtend..
- Politiebericht over woningbrand Sewnarainweg..