Suriname staat mogelijk aan de vooravond van een historisch moment: de verkiezing van de eerste vrouwelijke president van de Republiek Suriname. Als Jennifer Geerlings-Simons daadwerkelijk wordt gekozen tot president, zou dat een doorbraak betekenen in de politieke geschiedenis van het land, waar tot nu toe alleen mannen het hoogste ambt hebben bekleed.
De mogelijke benoeming van Geerlings-Simons als eerste vrouwelijke president van Suriname betekent niet alleen een doorbraak op het gebied van gendergelijkheid, maar ook een breuk met de traditie van een first lady. In plaats daarvan zou Suriname voor het eerst een first gentleman kennen: Glenn Geerlings, de echtgenoot van Geerlings-Simons, met wie zij sinds 1981 is getrouwd.
De term first gentleman kreeg internationale bekendheid toen Douglas Emhoff in de Verenigde Staten deze titel kreeg, na de verkiezing van Kamala Harris als eerste vrouwelijke vicepresident in 2021. Ook in Suriname zou dit een primeur zijn, en het roept vragen op over de toekomst van het door president Chan Santokhi opgerichte Instituut voor de First Lady. Zal dit instituut worden aangepast, hernoemd, of zelfs opgeheven?
De verkiezing van een vrouwelijke president in Suriname zou symbolisch én praktisch van grote betekenis kunnen zijn. Veel Surinamers hopen op vrouwelijk leiderschap, mede uit onvrede over het beleid van opeenvolgende mannelijke presidenten in de afgelopen halve eeuw. Er leeft breed de overtuiging dat een vrouw wellicht met meer visie, empathie en daadkracht zal regeren.
Toch is het belangrijk te onderstrepen dat leiderschap niet wordt bepaald door gender, maar door bekwaamheid, integriteit en resultaatgericht beleid. Of Suriname nu geleid wordt door een man of een vrouw: het succes van een president moet worden afgemeten aan de behaalde resultaten voor het volk.
De mogelijke verkiezing van Simons als eerste vrouwelijke president én de komst van een first gentleman markeren een belangrijk hoofdstuk in de evolutie van de Surinaamse politiek. Het zou niet alleen een historische mijlpaal zijn, maar ook een krachtig signaal dat Suriname klaar is voor inclusiever en evenwichtiger leiderschap.
- Bhola: hertellingen bij 30 stembureaus..
- Joan Nibte (A20): “OKB in gebreke gebleven”..
- Asabina: “Zorgwekkende ontwikkelingen in verkiezingsproces …..
- 225 stembiljetten vermist bij stembureau 333 in Wanica; pol…..
- Samenwerking NPS en NDP biedt kans om natievorming te bevor…..
- VHP inruilen voor NDP is kiezen voor lood om oud ijzer..
- A20 blijft trouw aan uitgangspunten..
- PL krijgt meer dan één zetel in regeerstructuur..
- Stop Verbittering, Vergeef en Bouw; heilige opdracht voor S…..
- Politie sluit 28-jarige op die inrijdt op dief..
- Drs. Wim Bakker kritisch over mogelijke samenwerking NPS en…..
- OAS topman Ramdin: Een nieuw tijdperk van eenheid, vrede en…..
- ABOP sloot zich later aan bij coalitievorming; moet genoege…..
- Vallen en opstaan..
- Laatste fase verkiezingstelling: NDP blijft aan kop, nog 3 …..
- Baasaron mogelijk kandidaat voor ministerspost..
- Intentie zonder richting..
- Tot nu toe 9 parlementskandidaten bij voorkeur gekozen..
- Chaos troef..
- PSA-betaling vanaf 9 juni alleen digitaal..
- Vrouw omgekomen bij woningbrand..