Minister Rubio kritiseert kwaliteit Chinese projectuitvoering
President Chandrikapersad Santokhi en de Amerikaanse minister Marco Rubio van Buitenlandse Zaken hebben donderdag de diepe banden tussen Suriname en de Verenigde Staten (VS) opnieuw bevestigd. Deze ontmoeting markeerde een belangrijke verschuiving in de regionale geopolitiek en economische strategie.ADVERTISEMENT
Tekst en beeld Ivan Cairo
De besprekingen, die plaatsvonden te Zanderij, waren gericht op het benutten van Surinames groeiende olie- en gaspotentieel, het stimuleren van de handel, het versterken van de veiligheid en het aanpakken van de uitdagingen die voortvloeien uit de toenemende invloed van China in het Caribisch Gebied. Een aantal grote Amerikaanse oliemaatschappijen zijn al actief voor de Surinaamse kust. “Immers, de samenwerking met Amerika en het Amerikaanse bedrijfsleven gaat terug tot het begin van de negentiende eeuw”, verklaarde Santokhi.
“We ontwikkelen ons land met internationale samenwerking met meer dan 170 landen, gebaseerd op pragmatisme en ons nationale belang”President Santokhi
Hij vervolgde tijdens een kort moment met de pers: “We hebben momenteel aanzienlijke investeringen van Amerikaanse bedrijven, met name in de olie- en gasindustrie, maar ook in de goudsector. Ik kijk ernaar uit dat de Amerikaanse delegatie deelneemt aan de komende Suriname Energy, Oil, and Gas Summit and Exhibition in juni. Het belang van energiezekerheid in het Caribisch Gebied was een belangrijk onderwerp in onze besprekingen. Suriname en Guyana zullen belangrijke partners worden voor het Caribisch Gebied en het westelijk halfrond.”
Het staatshoofd benadrukte dat deze energieprojecten niet alleen inkomsten zullen genereren, maar ook technologische vooruitgang en werkgelegenheid zullen bevorderen. Dat alles zal op lange termijn ten goede komen aan de Surinaamse bevolking.
Meer Amerikaanse investeringen
Ook de handelsbetrekkingen stonden hoog op de agenda. De VS en Suriname zullen samenwerken om Amerikaanse investeerders aan te trekken, zodat de economie verder wordt gediversifieerd. “In het belang van het verder uitbreiden van de relatie, vooral op het gebied van handel en investeringen, gaan we samenwerken om Amerikaanse investeerders naar Suriname te trekken,” verklaarde Santokhi.
Deze strategische aanpak heeft als doel de afhankelijkheid van Suriname van één enkele economische partner te verkleinen. Tegelijkertijd wordt ervoor gezorgd dat de inkomsten uit natuurlijke hulpbronnen breder ten goede komen aan de samenleving.
Veiligheid
Veiligheid en de bestrijding van transnationale criminaliteit waren eveneens pijlers van het overleg. Beide leiders erkenden de regionale bedreiging die uitgaat van illegale activiteiten en de destabiliserende effecten van criminele netwerken. “We hebben gesproken over de werkwijze om te voorkomen dat drugshandelorganisaties en transnationale misdaadbendes voet aan de grond krijgen”, legde Santokhi uit.
Rubio gaf zijn visie op de veiligheidsamenwerking en benadrukte het belang van een robuust kader voor stabiliteit. “We gaan er alles aan doen om ervoor te zorgen dat Amerikaanse bedrijven, investeerders en lokale autoriteiten opereren in een veilige omgeving”, verklaarde hij. “Wanneer drugshandelaren naar de wereld kijken, willen we dat zij besluiten Suriname te vermijden omdat onze wetshandhaving zo sterk en effectief is.” Een veilig en stabiel Suriname komt niet alleen ten goede van de eigen bevolking, maar draagt ook bij aan de welvaart van het gehele Caribisch Gebied.
China blijft uitdaging
Rubio uitte openhartig forse kritiek op de kwaliteit van Chinese projecten en oneerlijke praktijken die daarbij volgens hem worden toegepast. “Mijn probleem met China is tweeledig”, verklaarde hij. “Ten eerste zien we niet genoeg Amerikaanse bedrijven investeren in landen waar Chinese bedrijven de overhand hebben. Ten tweede leveren Chinese bedrijven in veel van deze landen een verschrikkelijk resultaat. Ik kwam net uit Guyana, waar de weg die door Chinese aannemers was aangelegd zo slecht was dat we bijna allemaal een hersenschudding opliepen tijdens de rit.”
Rubio vervolgde: “Als je dat werk in Amerika zou doen, zou iemand je aanklagen voor een enorm bedrag. Wij willen alternatieven bieden die zorgen voor vakmanschap van hoge kwaliteit, het inhuren van lokaal talent en projecten die op tijd en binnen budget worden opgeleverd.”
Amerikaanse bedrijven hebben er moeite mee te investeren in landen waar de telecommunicatiesystemen zijn opgezet door Chinese bedrijven. “Nog een punt dat ik in dit verband wil maken: er zijn bepaalde sectoren, zoals telecommunicatie en dergelijke, waar ik gewoon eerlijk tegen mensen moet zijn. Als je een telecommunicatiesysteem hebt dat wordt beheerd door Chinese bedrijven, krijg je problemen om Amerikaanse investeerders aan te trekken. Zij willen niet dat al hun spullen worden gestolen. Ze willen niet dat al hun zaken via een achterdeur, die door de Chinezen in hun telecommunicatiesysteem is geïnstalleerd, worden weggenomen. We hebben dit ook in Amerika ondervonden, omdat Huawei daar eveneens actief was. Daarom moeten we ook een alternatief hebben. Er moet iemand anders komen die zegt: ‘wij kunnen dit ook en wij zullen je niet bespioneren als we het doen’.”
Suriname werkt met iedereen
Santokhi benadrukte in reactie daarop Surinames evenwichtige benadering …
- Hooglandrijstsector voelt zich verwaarloosd door LVV..
- ABOP slaat terug en haalt uit naar Van Dijk-Silos..
- Illegale landingsbaan onklaar gemaakt..
- Le Pen uitgesloten van verkiezingen 2027, veroordeeld voor …..
- Zwarte Cobra (74) hoort binnenkort of hij weer de cel in mo…..
- Taiwan Onthult Geavanceerd Onbemand Oppervlaktevaartuig: De…..
- President Trump Kondigt 25% Tarieven Aan: Een Nieuwe Fase i…..
- Surinaamse studenten in Servië ontvangen al jaren geen stud…..
- President: Liefde, verdraagzaamheid en medeleven koesteren..
- Illegale landingsbaan onklaar gemaak Tibiti-Witagron..
- Fraude en valsheid in geschrifte bij kandidaatstelling: NDP…..
- Viering 75 jaar VSB: Brug tussen ondernemers, overheid en m…..
- ‘Bloem’ aangehouden voor bedreiging met misdrijf tegen het …..
- Niet de dc, maar de CHS-liaison had moeite met OKB tijdens …..
- Trump had ontmoeting met de Ecuadoraanse president Noboa..
- Visser vermist vermoedelijk overboord gevallen..
- SURINAME STAAT VOOR CRUCIALE KEUZES..
- VUILSPUITERIJ ALS AFLEIDINGSMANOEUVRE..
- NDP maakt melding van fraude bij kandidaatstelling; aangift…..
- Ramsukul: “VHP kan 28 zetels behalen”..
- NDP doet aangifte in Para en Coronie voor valsheid in gesch…..