NEW YORK — “Suriname streeft ernaar om in het kader van zijn buitenlandbeleid diplomatieke relaties aan te gaan met zoveel mogelijk landen. Tot op heden heeft Suriname diplomatieke betrekkingen gevestigd met ongeveer 158 landen wereldwijd. De samenwerking met Uzbekistan sluit aan bij deze visie en biedt kansen voor zowel bilaterale als multilaterale samenwerking”, schrijft het ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking in een persbericht over de diplomatieke band met het Centraal-Aziatische land.
Suriname en Uzbekistan zijn vrijdag in New York, Verenigde Staten formeel diplomatieke betrekkingen aangegaan. Daartoe ondertekenen Sunil Sitaldin en Ulugbek Lapasov, permanente vertegenwoordigers van de twee landen bij de Verenigde Naties het gezamenlijke communiqué. “Met de ondertekening van dit akkoord zetten Suriname en Uzbekistan een belangrijke stap in het versterken van hun bilaterale relaties”, aldus Bibis.
“De samenwerking met Uzbekistan biedt kansen voor zowel bilaterale als multilaterale samenwerking”
Gesteld wordt dat beide landen uitkijken naar een vruchtbare samenwerking in het belang van hun volkeren en de internationale gemeenschap. Lapasov gaf volgens Bibis aan open te staan voor politieke en economische consultaties tussen beide landen.
Enkele geïdentificeerde samenwerkingsgebieden zijn onder meer het bevorderen van internationale vrede en veiligheid, de implementatie van de duurzame ontwikkelingsdoelen (SDG’s), het aanpakken van de gevolgen van klimaatverandering, het stimuleren van handel en het verkennen van investeringsmogelijkheden. Volgens Bibis zullen de ambassadeurs op korte termijn verdere invulling geven aan de samenwerking.
Uzbekistan (447.400 vierkante kilometer groot) wordt omringd door vijf landen: Kazachstan in het noorden, Kyrgyzstan in het noordoosten, Tajikistan in het zuidoosten, Afghanistan in het zuiden en Turkmenistan in het zuidwesten. De hoofdstad tevens grootste stad is Tashkent. In 2024 werd de bevolking geschat op ruim 37,5 miljoen. De etnische groepen zijn Uzbeken (84,6 procent), Tajiks (4,8 procent), Kazacks (2,3 procent), Karakalpaks (2,2 procent), Russen (2,1 procent) en overige (4 procent). De islam is de overheersende religie en de meeste Uzbeken zijn Soennitische moslims. Uzbek is de officiële taal en wordt gesproken door de meerderheid van het volk. De andere talen die daarnaast het meest worden gesproken zijn het Russisch en Tajik.
Sunil Sitaldin (l) en Ulugbek Lapasov (r) schudden elkaar de hand na het formaliseren van de diplomatieke betrekkingen tussen Suriname en Uzbekistan. [: Bibis]
- De verwaarlozing van het André Kamperveen Stadion..
- Kamer van Koophandel Suriname-Guyana ontkent verband met ‘f…..
- Traditioneel gezag afwezig tijdens bijeenkomst over Chinalc…..
- Guyana kwaad om ‘verkeerde’ Surinaamse kaart tijdens IBC 20…..
- Presentatie verkiezingswerkstructuur en -cyclus..
- Gajadien: ‘We gaan alles doen om het land te redden’..
- Twee dagen geen quorum voor DNA-vergadering..
- NAKS OPENING SUNGU KONDRE TENTOONSTELLING OVER DE VERDRONKE…..
- “Netanyahu is onze grootste, rampzalige president van…..
- Shimara Jap in top 10 verkiezing Miss Universe Zuid-Holland…..
- Praten over epilepsie: Taboes doorbreken en stigma’s vermin…..
- Chinese deskundigen trainen Surinaamse agrariërs..
- Peggy Bouterse en Piet Wortel mogelijk getuigen in strafzaa…..
- Volksgezondheid slaat alarm over dengue..
- Nederland helpt bij voorbereiding erfgoed wetgeving..
- Geen werkvergunning vereist voor ondernemers..
- Minister Kuldipsingh vastbesloten corruptie te bestrijden..
- DIS-directeur Armaketo: “Tijd voor actie na succesvolle sum…..
- EBS: Stroomtarieven niet verhoogd; levering kookgas vertraa…..
- Romain Maurice Pipelers..
- Gaslevering met paar dagen vertraagd..