NEW YORK — “Suriname streeft ernaar om in het kader van zijn buitenlandbeleid diplomatieke relaties aan te gaan met zoveel mogelijk landen. Tot op heden heeft Suriname diplomatieke betrekkingen gevestigd met ongeveer 158 landen wereldwijd. De samenwerking met Uzbekistan sluit aan bij deze visie en biedt kansen voor zowel bilaterale als multilaterale samenwerking”, schrijft het ministerie van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking in een persbericht over de diplomatieke band met het Centraal-Aziatische land.
Suriname en Uzbekistan zijn vrijdag in New York, Verenigde Staten formeel diplomatieke betrekkingen aangegaan. Daartoe ondertekenen Sunil Sitaldin en Ulugbek Lapasov, permanente vertegenwoordigers van de twee landen bij de Verenigde Naties het gezamenlijke communiqué. “Met de ondertekening van dit akkoord zetten Suriname en Uzbekistan een belangrijke stap in het versterken van hun bilaterale relaties”, aldus Bibis.
“De samenwerking met Uzbekistan biedt kansen voor zowel bilaterale als multilaterale samenwerking”
Gesteld wordt dat beide landen uitkijken naar een vruchtbare samenwerking in het belang van hun volkeren en de internationale gemeenschap. Lapasov gaf volgens Bibis aan open te staan voor politieke en economische consultaties tussen beide landen.
Enkele geïdentificeerde samenwerkingsgebieden zijn onder meer het bevorderen van internationale vrede en veiligheid, de implementatie van de duurzame ontwikkelingsdoelen (SDG’s), het aanpakken van de gevolgen van klimaatverandering, het stimuleren van handel en het verkennen van investeringsmogelijkheden. Volgens Bibis zullen de ambassadeurs op korte termijn verdere invulling geven aan de samenwerking.
Uzbekistan (447.400 vierkante kilometer groot) wordt omringd door vijf landen: Kazachstan in het noorden, Kyrgyzstan in het noordoosten, Tajikistan in het zuidoosten, Afghanistan in het zuiden en Turkmenistan in het zuidwesten. De hoofdstad tevens grootste stad is Tashkent. In 2024 werd de bevolking geschat op ruim 37,5 miljoen. De etnische groepen zijn Uzbeken (84,6 procent), Tajiks (4,8 procent), Kazacks (2,3 procent), Karakalpaks (2,2 procent), Russen (2,1 procent) en overige (4 procent). De islam is de overheersende religie en de meeste Uzbeken zijn Soennitische moslims. Uzbek is de officiële taal en wordt gesproken door de meerderheid van het volk. De andere talen die daarnaast het meest worden gesproken zijn het Russisch en Tajik.
Sunil Sitaldin (l) en Ulugbek Lapasov (r) schudden elkaar de hand na het formaliseren van de diplomatieke betrekkingen tussen Suriname en Uzbekistan. [: Bibis]
- Reactie op ‘Bestuursleden SBB dringen aan op ontslag …..
- KPS: Afsluiting kruisingsvlak Van ‘t Hogerhuysstraat en Ind…..
- Kamlesh Ganesh nieuwe directeur van de VSB..
- ECD: Vervallen noodles vernietigd; haperende kassasystemen …..
- Kantonrechter veroordeelt 69-jarige oma voor drugs en overt…..
- Minister Mathoera wil sterker en effectiever defensiesystee…..
- Overwegend bewolkt met af en toe buien..
- Inbreker in verzekering gesteld..
- 25-jarige opgepakt na zware mishandeling..
- Cuba vraagt niet-essentiële werknemers om thuis te blijve…..
- Haai bijt beide handen van toeriste eraf..
- Lesly Glenn Stuger (69) Amsterdan 6-2-2025..
- Georgetina Emelina Muntslag (88) Amsterdam 14-2-2025..
- A20, DOE en PRO: Volk moet afrekenen met oude politiek..
- Succesvolle afronding IMF-programma in zicht..
- Meteodienst: Af en toe droge en zonnige momenten..
- Bromfietser laat leven bij aanrijding Martin Luther Kingweg..
- Wake-up call: kwestie Chinalco is een nationale zaak..
- Bullion-initiatief moet financiële inclusie helpen stimuler…..
- Ruim 80.000 US-dollar verkwanseld..
- SEOB juicht hervormingen toe, maar waarschuwt voor risico’s…..