In aanloop naar de high level sprekersronde van de vijfde Presidentiële Summit van de Amazon Cooperation Treaty Organization (ACTO) hebben minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) en zijn Braziliaanse ambtgenoot Mauro Vieira op donderdag 21 augustus 2025 een bilateraal overleg gevoerd. Tijdens de ontmoeting werd de nauwe band tussen beide buurlanden bevestigd en de ambitie uitgesproken om de samenwerking verder te verdiepen.
De ACTO, opgericht in 1978 via het Verdrag voor Amazonische Samenwerking (ACT), telt acht lidstaten: Bolivia, Brazilië, Colombia, Ecuador, Guyana, Peru, Suriname en Venezuela. Het verdrag heeft als doel het behoud en de bescherming van het Amazonegebied. Brazilië is binnen deze samenwerking een sleutelpartner, aangezien een groot deel van het Amazonewoud op Braziliaans grondgebied ligt.
Bouva en Vieira spraken over kansen om Suriname’s economische sectoren te versterken, met bijzondere aandacht voor toerisme, de olie- en gassector, bilaterale handel en investeringen. Samenwerking op het gebied van landbouw kreeg daarbij nadruk. Ook kwam de ontwikkeling van de Arch of Guyanas-corridor ter sprake, gezien de betekenis ervan voor regionale integratie en handel.
Beide ministers onderstreepten daarnaast het belang van regionale en multilaterale samenwerking. Suriname wees op zijn rol als “groenste land ter wereld” en zijn inzet voor natuurbehoud en klimaatbescherming.
Brazilië gaf aan tijdens de komende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aandacht te besteden aan multilateralisme en de wereldwijde impact van klimaatverandering. Ook werd de aankomende COP30 benoemd als een cruciaal moment voor afspraken over klimaatfinanciering, mitigatie en de strijd tegen ontbossing.
Het overleg verliep in positieve sfeer. Minister Vieira kondigde aan binnenkort een officieel bezoek aan Suriname te zullen plannen. Minister Bouva heeft de ACTO Summit toegesproken namens president Jennifer Simons.
- Landveld: ‘Een schoon Suriname is de basis voor toerisme…..
- Robinhood faalt tegen tien man Mount Pleasant..
- Brandweer streeft dit jaar naar minder ongevallen tijdens d…..
- Dancehall-sensatie uit Jamaica voor het eerst naar Suriname..
- Suriname moet zich voorbereiden op Oropouche-virus..
- VS straft 37 inlichtingenfunctionarissen wegens lekken gehe…..
- VHP: rechtsbescherming is een Grondrecht voor iedereen..
- Finale 1-1: Koi Carper brengt SCVU eerste nederlaag toe..
- VHP waarschuwt regering en DNA: stop met gehaaste en onzorg…..
- BESCHOUWING — De vermoorde onschuld van Xaviera Jessurun..
- Schoolleider OS Gonini Kriki Mofo betreurt grote terugval i…..
- BBS on speaking terms met minister Monorath van Juspol..
- Gezamenlijk werken aan versterken ondernemings- en invester…..
- Danique van Varsseveld nieuwe communicatiedirecteur Kabinet…..
- MAS eert uitblinkende leerlingen met Maritime Excellence Aw…..
- Familieboerderij te Reeberg zonder medeweten verkaveld en v…..
- ‘Mensen met een beperking hebben geen medelijden nodig maar…..
- Guyanezen in Suriname kunnen stemmen bij verkiezingen op 1 …..
- SEOB: vervolg IMF-programma noodzakelijk voor duurzame groe…..
- Rechtsbescherming: Een grondrecht voor iedereen.
- Politieke loyaliteit en schulden vormen grootste uitdaginge…..