In Albina, waar de Marowijnerivier de grens markeert en de zon genadeloos neerdaalt op golfplaten daken, draait het leven op één lichtaggregaat. Letterlijk. De stroomvoorziening in dit district rust op een enkele dieselgenerator — een noodoplossing die inmiddels een structureel probleem is geworden. En dat is niet alleen een technisch risico, maar een sociaal en economische tijdbom.
Onafhankelijke energie-experts, waaronder oud-EBS’ers en ingenieurs van het ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen, waarschuwen al langer: afhankelijkheid van één aggregaat, is vragen om problemen. “Zonder redundantie is elke storing een ramp”, zegt een voormalig EBS-technicus. “Het systeem is niet ontworpen voor een langdurige noodvoorziening. Dit is geen plan B, dit is plan Z.” Een defect, een tekort aan diesel, of simpelweg overbelasting, kan hele gemeenschappen in het duister zetten. En dat gebeurt regelmatig.
Voor de bewoners van Albina is stroom geen vanzelfsprekendheid, maar een dagelijkse onzekerheid. Een lokale winkelier vertelt: “Mijn koelkast valt uit. Ik verlies vlees, melk, alles. Dat is geld dat ik niet terug krijg.” In de medische posten kunnen vaccins niet gekoeld worden, en communicatie valt stil zodra het stroomaggregaat uitvalt. “We zijn afgesneden van de rest van het land”, zegt een verpleegkundige.
Bepaalde ondernemingen draaien op eigen generatoren, met torenhoge brandstofkosten. “Ik betaal meer aan diesel dan aan personeel”, klaagt een restauranteigenaar. De economische schade is niet abstract — ze is voelbaar in elk huishouden, elke winkel, elke school.
Albina is geen uitzondering. Ook in Paranam, Brokopondo en delen van Paramaribo, worden al jaren noodaggregaten ingezet. De oorzaak? Lage waterstanden in het Afobaka-stuwmeer, verouderde infrastructuur en een gebrek aan strategische planning. De regering overweegt miljoeneninvesteringen in tijdelijke stroomopwekking, maar structurele hervorming blijft uit.
De situatie legt een bredere EBS-problematiek bloot: een energiebedrijf dat worstelt met onderhoud, transparantie en toekomstvisie.
The post Stroomvoorziening Suriname zwaar onder druk ..
- Twee politieambtenaren verdacht van verduistering SRD 1 mil….
- Drie ontsnapte arrestanten uit cellenhuis Santodorp gezocht….
- Al sinds 2010 felle kritiek op hoge directiesalarissen.
- Artsen waarschuwen voor onbekende verlammingsziekte in Gaza..
- Chinese ambassadeur vol lof over Suriname..
- Artiesten eren scheidende operationeel manager Nederlandse …..
- MinOWC scherpt doorstroomcriteria aan voor Imeao-leerlingen..
- Opmerkelijk – 2-jarig meisje in koffer gestopt in Nieuw-Zee….
- Politie heeft een serieus probleem .
- Noodsituatie in het MULO-onderwijs.
- Goud, macht en misbruik: De strijd om Surinames economische….
- EU-ambassadeur: ‘Goede samenwerking en aanpak blacklisting …..
- SLM lanceert vrachtdivisie: eerste eigen vrachtvliegtuig ar…..
- Sociale investering TotalEnergies in onderwijs met Scholars…..
- Schoolleiders verrast door plots besluit minOWC over oude b…..
- Denzel Washington keert terug in nieuwe trailer ‘Highest 2 ….
- Organisator ‘Burna Boy-concert’ in Arena failliet: fans kun….
- Beyoncé en Levi’s lanceren denimcollectie na jaar lange cam….
- Cardi B opent ‘WWE SummerSlam 2025’ en previewt nieuw numme….
- Start Exercitie Instructeurs Opleiding.
- Dagblad Suriname, woensdag 6 augustus 2025.