PARAMARIBO — “De droom van Stivasur is simpel, maar ambitieus: een samenleving waarin iedereen bijdraagt aan het bestrijden van alcoholmisbruik. Een Suriname waarin bewust verantwoord alcoholgebruik de norm is en waar open gesprekken over de keus voor gezondheid, veiligheid en respect vanzelfsprekend zijn. Alleen samen kunnen we daaraan blijven bouwen.” Dat zegt de Stichting Verantwoord Alcoholgebruik Suriname (Stivasur) donderdag bij haar tienjarig bestaan.
Benadrukt wordt dat de kernboodschap ongewijzigd is, namelijk geen alcohol onder de achttien jaar, geen alcohol in het verkeer en geen alcohol tijdens de zwangerschap. Met diverse actoren wil de stichting deze boodschap verspreiden, “zodat wij gezamenlijk kunnen bijdragen aan het bestrijden van alcoholmisbruik en bevorderen van bewust en verantwoord alcoholgebruik in Suriname”.ADVERTISEMENT
“De droom van Stivasur is een samenleving waarin iedereen bijdraagt aan het bestrijden van alcoholmisbruik”
Gedragscode
Bij de oprichting in 2015 startte tevens de missie om te bouwen aan een Surinaamse samenleving waarin verantwoord alcoholgebruik de norm is. Sindsdien is het bestrijden van alcoholmisbruik en bevorderen van bewust verantwoord gebruik van alcoholhoudende dranken uitgegroeid tot een duidelijke beweging.
Zo is er onder meer een gedragscode opgesteld voor marketing en reclame voor alcoholhoudende dranken, die als voorwaarde geldt voor deelnemen in Stivasur. De huidige deelnemers zijn importeurs en producenten uit de alcoholsector en twee horecabedrijven, die zich hebben gecommitteerd aan het voldoen van hun reclame-uitingen en marketingactiviteiten aan de richtlijnen in de gedragscode.
Eventuele klachten belanden op het bord van de gedragscode evaluatiecommissie die verantwoordelijk is voor de toetsing en uitspraak. Indien nodig verbindt ze consequenties aan het over de schreef gaan. Drie jaar geleden werd de samenleving via een campagne door Stivasur bekendgemaakt met de gedragscode. De gemeenschap werd toen ook actief betrokken bij het beoordelen van uitingen van alcoholhoudende dranken.
Campagnes
De stichting werkt samen met onder meer de overheid, het bedrijfsleven en de horeca om verantwoord alcoholgebruik actueel te houden. Ze doet dat in campagnes, maar ook in beleid en praktijkgerichte programma’s.
Een voorbeeld is de E-learning Verantwoord Alcohol Serveren (Evas). Via dat programma wordt horecapersoneel geleerd hoe alcohol op een verantwoorde manier te serveren. Dit keurmerk is voorlopig te vinden bij de vier vestigingen van de Torarica Group, maar Stivasur werkt continu aan het vergroten van het aantal Evas-gecertificeerde horecazaken.
Een lachende Torarica-directeur Dave Boucke en Stivasur-voorzitter Diana Halfhide bij het onthullen van het Evas-keurmerk. [: Stivasur]
Ook andere campagnes kregen door de jaren heen brede bekendheid. De kick-off was de ‘Hoe eindigt jouw rit? Kom veilig thuis’-campagne, waarin een serie van confronterende beelden – een ambulance, de politie en een lijkenauto – en een positief beeld – een taxi – over hoe de rit kan eindigen na alcoholgebruik.
In 2019 volgde de Boss-campagne – de bewust onbeschonken sturende Surinamer – naar het evenbeeld van de Europese Bob-campagne. De welbekende Kenny B werd vier jaar later gestrikt om de boodschap in te spreken.
In 2019 werd de Boss-campagne gelanceerd. [: Stivasur]
De jongste campagne van Stivasur, ‘Gaan we uit of out? Verantwoord drinken begint bij jou!’, richt zich op het uitgangspubliek. Met deze slogan wordt het gesprek over eigen verantwoordelijkheid bij drinkgedrag op feesten, inclusief huisfeesten, en festivals gevoerd.
Stivasur zegt trots terug te blikken op de afgelopen tien jaar en richt zich met volle energie op de toekomst. Dit jaar wordt er een nationale dialoog georganiseerd met stakeholders en de samenleving over alcoholmisbruik en verantwoord alcoholgebruik. Het voornemen is tevens een mini-documentaire over het tienjarige bestaan te lanceren, met verhalen van de mensen die deze beweging zijn gestart en nog steeds hun bijdrage leveren.
De ‘Gaan we uit of out’-campagne werd eind december 2024 gelanceerd. [: Stivasur]
- Santokhi heeft geen moeite met ambities van partijgenoten..
- Zorgcrisis bij Esther Stichting houdt aan..
- Koop of verkoop oproepingskaart is strafbaar..
- Annand Jagesar waarschuwt voor risico’s bij olie-exploitati…..
- Tyrone Spong verliest bij rentree..
- De Paradox van het Denken en de Macht (4)..
- Brunswijk baseert groei ABOP op aantal mensen dat zijn kabi…..
- Veertig participeren in cursus Sportadministratie..
- Stemmen bij volmacht alleen onder strikte voorwaarden mogel…..
- Kwijtschelding schulden van burgers aan SWM in Vredenburg..
- Man mishandeld en beroofd door gewapende verdachten in Comm…..
- Strikte regels voor stemmen bij volmacht..
- Suriname zet in op export biologisch geteelde ananas: ‘We z…..
- Verdachte milieuverontreiniging Stuwmeergebied voorlopig op…..
- Oud-president Wijdenbosch wordt zaterdag begraven..
- Kort geding over CHof-uitspraak auteursrechten ingetrokken..
- Bewoner en kleinkinderen ontsnappen aan woningbrand..
- Kelvin Koniki wordt morgen toegelaten tot De Nationale Asse…..
- Personeel PCS weer aan het werk na uitbetaling achterstalli…..
- 3 G: ‘Groei-Geld-Geef; Failliete politiek in ontwikkelingsd…..
- Chas Mijnals dient klacht in tegen Alice Amafo bij PG..