De Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) volgt de recente onrust op de valutamarkt met toenemende bezorgdheid. De gestage stijging van de wisselkoers werkt onzekerheid in de hand bij zowel ondernemers als consumenten. Wat opvalt, is dat er vrijwel dagelijks een nieuwe oorzaak wordt aangewezen — van buitenlandse politieke figuren tot de deviezencommissie en vergunninghouders die hun exportverplichtingen niet zouden nakomen. Deze gefragmenteerde verklaringen dragen niet bij aan vertrouwen en kunnen eerder als symptoom van beleidsmatige stuurloosheid worden gezien dan als serieuze analyse.
Het meest recente SEOB-bulletin biedt daarentegen wél een structureel en feitelijk inzicht in de onderliggende oorzaken. Zo blijkt dat de basisgeldhoeveelheid (M0) eind 2024 de IMF-doelstelling met 8,6% overschreed, voornamelijk als gevolg van verhoogde overheidsuitgaven. Bovendien constateert de SEOB dat het begrotingstekort verder toenam doordat de overheidsinkomsten sneller daalden dan de uitgaven, en dat de staatsschuld is opgelopen tot 96,7% van het BBP. Deze macro-economische onevenwichtigheden vormen, in combinatie met het ontbreken van effectief vraagbeheer, een structurele druk op de wisselkoers.
De VSB is zich ervan bewust dat snelle uitspraken in een gespannen context meer kwaad dan goed kunnen doen. Als professionele en neutrale organisatie kiezen wij voor een zorgvuldige en onderbouwde benadering. Daarom werkt de VSB aan een gefundeerde analyse van de valutamarkt, die wij in een volgende nieuwslijn zullen delen. Alleen met beleidsrust, transparantie en samenhang kunnen we het vertrouwen in de Surinaamse economie herstellen.
- OKB: Edward Belfort wordt geschrapt van kandidatenlijst..
- ‘Stijgende wisselkoers werkt onzekerheid in de hand’..
- Breaking: Opnieuw inbraak bij hoofdkantoor CBB; afdeling Pa…..
- A20 praat nog niet over voorkeursposities bij regeringsdeel…..
- LVV start met steun FAO bestrijdingsproject tegen landbouwp…..
- Restaurantweek drijfveer voor kwaliteitsverbetering horeca..
- Scholieren VOS Scholengemeenschap Tamanredjo krijgen inform…..
- Ruzie over brood mondt uit in schietincident..
- NIEUW GEBOUW MAAR GEEN NIEUWE GEZONDHEIDSZORG..
- Medische Zending: Gezondheidszorg in binnenland op instorte…..
- Vayhishta Miskin: ‘Een gezonde samenleving in Suriname ligt…..
- Natio treft titelverdediger Mexico en Costa Rica in Gold Cu…..
- Verwarrende mededelingen over oorzaak koersstijging..
- Telesur nu officieel een N.V...
- Twaalfde bouwbeurs breekt bezoekersrecord..
- Onderminister Hassankhan pleit voor debat over verkiezingsv…..
- Oriëntatie veiligheid drukkerijen..
- Santokhi: Suriname moet toegankelijker en aantrekkelijker w…..
- Wisselvallig weer: zon én buien verwacht..
- Glynis Terborg hoopt dat kinderlied ‘Keti Koti’ herkenning …..
- Vakbonden vegen regeringsvoorstel van de tafel over loonsve…..