Ex-piloot Romeo Stienstra uit stevige kritiek op de staat van de Surinaamse luchtvaartsector en de rol van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij (SLM) daarin. Volgens hem is de sector “gegijzeld” en wordt herstel structureel verhinderd door politieke beïnvloeding, gebrekkig toezicht en een gebrek aan visie. In een krachtig betoog roept hij op tot radicale hervormingen: liquidatie van SLM, oprichting van een nieuwe luchtvaartmaatschappij en fundamenteel herstel van luchtvaarttoezichthouder CASAS.
“Genoeg van de mooie woorden”, stelt Stienstra. “De SLM en haar CEO leveren geen vooruitgang, maar stagnatie, misleiding en een dreigende instorting.”
Geen nationale carrier, maar nationale illusie
Hoewel de huidige SLM-directie benadrukt dat Suriname een nationale luchtvaartmaatschappij nodig heeft, vindt Stienstra dat de SLM deze rol niet goed vervult. Hij pleit in plaats daarvan voor de oprichting van een zogenoemde flag carrier – een moderne, internationaal georiënteerde luchtvaartmaatschappij met professionele leiding en minimale politieke invloed.
“Wat wij vandaag de dag hebben in de vorm van SLM is het absolute tegenovergestelde van een strategische speler”, zegt hij. “De maatschappij is verworden tot een verliesmachine door jarenlange politieke benoemingen en systematische uitbuiting.”
Volgens Stienstra blijft de onderneming haar wettelijke plichten ontlopen en ontbreekt het aan transparantie. ‘’Passagiers betalen de hoofdprijs, terwijl leveranciers en luchthavens onbetaald blijven.’’ De veelgeprezen herstelplannen van de CEO noemt Stienstra “gelikte praatjes” die de realiteit verhullen.
Schijnveiligheid en uitgehold toezicht
Bijzonder kritisch is de oud-piloot over het toezicht door luchtvaartautoriteit CASAS. De veiligheidsclaims van SLM zouden volgens hem ongegrond zijn, mede omdat CASAS onlangs nog door de Europese Unie werd bekritiseerd vanwege zwak toezicht.
“De zogenaamde veiligheidsgaranties zijn lege kreten. CASAS, de instantie die toezicht moet houden, wordt financieel ondermijnd door dezelfde partijen die zij hoort te controleren. Dat is geen toezicht, dat is een geregisseerde doofpot”, aldus Stienstra.
Hij verwijst ook naar recente incidenten in India als waarschuwend voorbeeld van wat er mis kan gaan wanneer burgerluchtvaartautoriteiten falen. “Suriname lijkt diezelfde weg in te slaan.”
FAA-status en oliedromen in gevaar
Stienstra waarschuwt dat het optimisme rond toekomstige olie- en gasontwikkelingen geen zin heeft als de luchtvaartsector haar fundamenten blijft verliezen. “Wie denkt dat de Amerikaanse FAA een luchtbrug blijft toestaan met een land waar het toezicht faalt, leeft in een illusie. Het is wachten tot ook dat wordt weggevaagd.”
Drie stappen voor overleving
De ex-piloot stelt dat overleven van de sector alleen mogelijk is als er snel en moedig wordt opgetreden. Hij somt drie noodzakelijke stappen op:
Beëindig de illusie dat de SLM nog herstelbaar is. Liquidatie of een gefaseerde afbouw is volgens hem onvermijdelijk.
Richt een nieuwe flag carrier op met maximaal 49% staatsdeelname, internationale partners, onafhankelijk bestuur en deskundigheid uit de sector.
Herstructureer CASAS volledig en herstel haar wettelijke bevoegdheden, financiële onafhankelijkheid en technische capaciteit om internationaal vertrouwen te herstellen.
Zolang deze stappen uitblijven, blijft de luchtvaartsector in Suriname volgens Stienstra gevangen in een vicieuze cirkel van mismanagement en afnemende geloofwaardigheid. “Het is geen kwestie meer van willen, het is een kwestie van overleven. Wie nu nog wegkijkt, draagt medeverantwoorde-lijkheid voor het opblazen van onze luchtvaarttoekomst.”
The post Stienstra: ‘SLM is geen nationale trots, maar blok aan het been’ ..
- Opruiming verkiezingsmateriaal gestart: dc vraagt hulp Open…..
- Rusland: ‘Ik heb mijn woord gegeven aan de NDP’..
- Showpromotor Goercharan wil Kool & The Gang naar Surina…..
- VLS: Onze kracht ligt in eenheid, niet in afkomst..
- CHS werkt aan verwerking van processen-verbaal, officiële z…..
- Henry Does: ‘NPS-voorzitter Rusland mist loyaliteit aan his…..
- Instituten leren omgaan met moderne technologie om bomen in…..
- Goudzoeker komt om bij noodlottig ongeval tijdens storm in …..
- Breaking: 225 DNA-stembiljetten op stembureau 333 vermist; …..
- Santokhi: ‘Gunstig als monumentale overheidspanden in hande…..
- Directeur e-Gov: ‘Niet kloppen verkiezingsdashboard beteken…..
- 225 stembiljetten verdwenen van stembureau 333 in Lelydorp..
- Processen-verbaal worden gecontroleerd: uitslag nog niet de…..
- Hindifest: kleurrijke mix van culturen, muziek en saamhorig…..
- Rovers binden nachtwaker vast bij mislukte inbraak Melkcent…..
- Tessa Leuwsha plaatst Boni’s levensverhaal in ander perspec…..
- Curtis Hofwijks geeft nieuwe samenwerking voordeel van de t…..
- BEKENDMAKING AFSLUITING Hernhutterstraat i.v.m. Asfalt Hers…..
- DA’91-voorzitter Del Castilho: “Groei in stemmen is hoopgev…..
- Het Gemenebest: een wereldwijd netwerk van 56 landen vereni…..
- Schalkwijk: men moet niet te voorbarig zijn en de officiële…..