De waarde van de Surinaamse dollar (SRD) is in een vrije val terechtgekomen. Sinds augustus 2024 is de wisselkoers van de SRD ten opzichte van de Amerikaanse dollar gestegen van ongeveer 29 naar 37 in mei 2025. De verslechtering wordt gevoed door hoge overheidsuitgaven, dalend vertrouwen en een structureel begrotingstekort.
De recente cijfers van de Suriname Economic Oversight Board (SEOB) schetsen een zorgwekkend beeld van de economische stabiliteit in Suriname. Terwijl de inflatie lijkt af te nemen, verzwakt de nationale munt in rap tempo. Ook de eurokoers noteerde in mei een recordhoogte van SRD 41,7.
Een belangrijke oorzaak voor de waardevermindering van de SRD is het monetaire beleid van de overheid. Door tekorten op te vangen met binnenlandse financiering, waaronder trekkingen op buitenlandse leningen bij het IMF en andere internationale instellingen, is de geldhoeveelheid in omloop fors toegenomen.
Die overmatige liquiditeit ondermijnt het vertrouwen in de munt.
Tegelijkertijd heerst er onder burgers en bedrijven onzekerheid over het economisch beleid, mede door het uitblijven van hervormingen en de politieke spanningen in aanloop naar de verkiezingen. Dit leidt ertoe dat steeds meer mensen hun toevlucht zoeken tot stabielere valuta zoals de USD en de euro.
De stijgende wisselkoers heeft directe gevolgen voor het dagelijks leven. Ingevoerde producten als voedsel, medicijnen en brandstof worden duurder, wat de koopkracht van huishoudens ondermijnt. Ook investeerders worden terughoudender, waardoor de economische dynamiek verder wordt afgeremd. Daarnaast stijgen de kosten van de buitenlandse schuldenlast, wat extra druk zet op de overheidsfinanciën.
Inflatie daalt, maar SRD blijft zwak
Hoewel de SRD blijft verzwakken, is de inflatie in mei 2025 gedaald tot 6,0 procent, het laagste niveau in jaren. In april bedroeg de inflatie 5,7 procent. De maandelijkse prijsstijging bleef in mei beperkt tot 0,8 procent. Deze ontwikkeling biedt enig ademruimte voor consumenten, hoewel de koopkracht nog steeds wordt aangetast door duurdere importgoederen.
De economische groei blijft echter zwak. Na een lichte krimp begin 2024 was er in de tweede helft van het jaar een voorzichtige groei. Tegen eind 2024 stond het groeicijfer op slechts 0,5 procent, voornamelijk gedragen door de handels- en transportsector. Door het gebrek aan stevige groei ontstaan er nauwelijks nieuwe banen en blijft de inkomensontwikkeling achter.
Overheidsfinanciën diep in het rood
In het eerste kwartaal van 2025 bereikten de overheidsuitgaven een piek. In januari werd een uitzonderlijke kapitaalinjectie van SRD 9,4 miljard gedaan voor de herkapitalisatie van de Centrale Bank van Suriname, wat de totale maanduitgaven op SRD 14,4 miljard bracht. Met inkomsten van slechts SRD 3,6 miljard, ontstond er een ongekend tekort van SRD 10,8 miljard.
Hoewel de uitgaven in februari tijdelijk daalden, bleven de maandelijkse saldi negatief. In maart werd opnieuw een tekort genoteerd van ruim SRD 373 miljoen. De lopende rekening, die rentebetalingen buiten beschouwing laat, liet in februari even een klein overschot zien van SRD 22 miljoen. Maar dit was niet voldoende om de tekorten in januari en maart te compenseren.
Staatsschuld stijgt verder
De staatsschuld blijft stijgen en bedroeg in april 2025 circa 108,6 procent van het bruto binnenlands product, tegen 96,3 procent eind 2024. Vooral de buitenlandse component nam toe, mede door de stijgende wisselkoersen. De hoge schuldquote beperkt de beleidsruimte van de overheid en verhoogt de rentelasten, met mogelijke gevolgen voor toekomstige generaties.
De SEOB stelt dat de economische situatie kwetsbaar blijft, zolang structurele hervormingen uitblijven. Zolang uitgaven niet in lijn worden gebracht met inkomsten en het vertrouwen in het beleid zwak blijft, zal de druk op de SRD en de economie als geheel aanhouden.
The post SRD zakt naar dieptepunt door overheidsuitgaven en onzekerheid ..
- ‘Geen alternatief voor inkomsten uit kleinschalige goudsect…..
- GranMorgu-project op koers: Eerste olieproductie in 2028..
- 85 jaar Surinaams Rode Kruis: Koloniale afdeling naar zelfs…..
- Minister van Financiën en Planning: “Er is geen yorkasupu v…..
- Goerdat ziet af van zijn zetel..
- Zonnig weer maar ook onweersbuien voorspeld..
- Politie De Nieuwe Grond pakt verdachte aan voor verspreidin…..
- Local content vereist AI-kennis – Zijn we er klaar voor?..
- Kirchner begint straf, supporters massaal op straat..
- Raghoebarsing over koersstijging: aankomende leiders zullen…..
- Shemar Jameson go-to guy in eerste finale triomf Yellow Bir…..
- Enige overlevende van crash in India begraaft broer, die oo…..
- Afreximbank investeert US$ 1,6 miljard in Staatsolie: grote…..
- Mexico plaatst zich voor kwartfinale Concacaf Gold Cup 2025..
- Column: Finishing touch..
- SEOGS 2025: bevolking zal snel vruchten plukken van oliewin…..
- BESCHOUWING — Hopen op gezamenlijke verantwoordelijkheid..
- Adhin vraagt samenleving geen wonderen te verwachten van ni…..
- ‘SRD heeft meer dan 95 procent van haar koopkracht verloren…..
- Jagesar: Geen belastingvoordelen voor Petronas en Paradise …..
- Politie houdt verdachte aan voor verduistering sieraden na …..