Tekst en beeld Edwien Bodjie
PARAMARIBO — “Je gaat met pensioen, hebt geen vaste dagstructuur meer, kinderen zijn uit huis of emigreren. Dat kan mentaal zwaar zijn.” Dat zei psycholoog Harry Mungra donderdag (vandaag) tijdens de viering van het vijftigjarige bestaan van Soos Hortensia. De soos, onderdeel van Stichting Buurtwerk Latour (Stibula), is al sinds 1974 een vertrouwde ontmoetingsplek voor senioren uit de wijk. “We vieren deze dag niet alleen als mijlpaal, maar ook als een moment van reflectie over ouderenzorg en gemeenschapszin in Latour.”
Tijdens het inhoudelijke programma stond de waarde van ouderenwerk centraal. Mungra gaf een informatieve presentatie over de verschillende fasen van het ouder worden. “Ouderdom begint ergens tussen 55 en 65 jaar”, legde hij uit. “Daarna volgt de fase tot 79 jaar en wie ouder is dan tachtig, is écht oud.”
“Het is tijd dat we serieus nadenken over hoe wij omgaan met onze senioren in Latour”
Hij benoemde de fysieke en mentale veranderingen die gepaard gaan met ouder worden: botten en zintuigen gaan achteruit, gevoelens van eenzaamheid nemen toe en het risico op dementie stijgt. Toch hield Mungra de aanwezigen ook een positieve spiegel voor: “Blijf bewegen, hoe lastig dat ook is. Dat houdt de hersenen actief. Maar nog belangrijker is je instelling: ‘hoe kijk je zelf naar ouder worden?’ Zie het niet als een eindpunt, maar als een fase vol waarde en betekenis.”
Onderzoek
Wilgo Koster, coördinator van Stibula, zei dat de stichting, die tegen haar zestigste jaardag aanleunt, zich zal blijven inzetten voor de versterking van het sociale weefsel in de wijk Latour. “Het is tijd dat we serieus nadenken over hoe wij omgaan met onze senioren in Latour. Maar ook: ‘wat doen onze senioren met de kansen die ze hebben om actief bij te dragen aan hun omgeving?’”
Koster gebruikte het jubileum donderdag ook om een andere zorg te benoemen. “We merken een toename van het aantal ouders dat hun kinderen uit huis zet. Misschien beseffen we het niet altijd, maar het komt vaker voor dan men denkt. Daarom bereiden we momenteel een onderzoek voor om dit fenomeen beter te begrijpen.”
Gemeenschapszin
Tussen de serieuze onderwerpen door was er ook ruimte voor humor. Toen het probleem van hangjongeren werd aangehaald, riep een mevrouw uit het publiek: “Neen hoor, Latour kampt met het probleem van hangouderen, het zijn de hangmannen!” De opmerking bracht lachsalvo’s teweeg, maar raakte tegelijk aan een belangrijk punt: ook ouderen hebben behoefte aan zingeving en actieve dagbesteding.
Koster zegt dat deze viering van 50 jaar Soos Hortensia een teken is hoe belangrijk gemeenschapszin, betrokkenheid en waardering voor ouderen zijn. “Ouder worden is onvermijdelijk”, sloot hij af. “Maar samen ouder worden is een keuze. Daarom roep ik alle senioren in de buurt op om na hun pensionering aan te sluiten bij de soos.” Deze komt elke donderdag bij elkaar voor allerlei activiteiten.
De feestdag begon donderdag met een ingetogen kerkdienst. Deze werd geleid door een lid van de soos en een vertegenwoordiger van het rooms-katholieke bisdom.
Stibula-coördinator Wilgo Koster noemde samen onder worden een keuze en zei dat participatie in de soos daartoe bijdraagt.
- Shemar Jameson go-to guy in eerste finale triomf Yellow Bir…..
- Enige overlevende van crash in India begraaft broer, die oo…..
- Afreximbank investeert US$ 1,6 miljard in Staatsolie: grote…..
- Mexico plaatst zich voor kwartfinale Concacaf Gold Cup 2025..
- Column: Finishing touch..
- SEOGS 2025: bevolking zal snel vruchten plukken van oliewin…..
- BESCHOUWING — Hopen op gezamenlijke verantwoordelijkheid..
- Adhin vraagt samenleving geen wonderen te verwachten van ni…..
- ‘SRD heeft meer dan 95 procent van haar koopkracht verloren…..
- Jagesar: Geen belastingvoordelen voor Petronas en Paradise …..
- Politie houdt verdachte aan voor verduistering sieraden na …..
- Reactie op Tsang: Feiten verdraaien is geen leiderschap..
- OKB zal verkiezingen 2025 bindend verklaren..
- Sharon Balkaran: ‘We did it’..
- Volksgezondheid ondertekent overeenkomst voor digitale onde…..
- Toekomst Corantijnbrug onzeker door nasleep verkiezingen Su…..
- Cubaanse migratiestromen verschuiven: Guyana aantrekkelijk,…..
- Surinames Walker-1 bij wereldwijde top van olieboringen in …..
- John Brewster: ‘Mijn boek is bedoeld om de Surinamers wakke…..
- 160 poliklinieken op weg naar digitalisering..
- Vierde verdachte meldt zich in ripzaak Sun Parklaan..