Milieuactivist Erlan Sleur slaat alarm over ernstige vervuiling van het stuwmeer bij Brokopondo, waar volgens hem, illegale Chinese goudzoekers al jaren ongestoord te werk gaan met gevaarlijke chemicaliën zoals cyanide, en caustic soda. Ook zijn er hoge waarden aan arseen gemeten. Ondanks meldingen aan autoriteiten en een gezamenlijke missie van politie, justitie en milieudiensten, lijkt er weinig veranderd.
Sinds begin maart probeert milieuactivist Sleur de autoriteiten wakker te schudden voor wat hij noemt “een tikkende tijdbom midden op het stuwmeer”. In de omgeving van onder andere Kwangu en Sarakreek, gebieden in en rond het meer, zijn volgens hem Chinese goudzoekers actief die werken met toxische stoffen, zonder enig toezicht. “Dit gaat niet om bedrijven, dit zijn individuen, vermoedelijk onder bescherming van hooggeplaatste politici, die ongestoord hun gang gaan”, stelt Sleur.
Hoewel hij de zaak volgens eigen zeggen meerdere keren heeft aangekaart bij de Nationale Milieuautoriteit (NMa) en het ministerie van Ruimtelijke Ordening en Milieu (ROM), bleef concrete actie lange tijd uit.
Pas nadat de kwestie via informele wegen het Openbaar Ministerie bereikte, werd op 25 maart een gezamenlijke inspectiemissie uitgevoerd, met deelname van het parket, de NMa, het NCCR, het leger en de politie.
“Toen we aankwamen, was alles zogenaamd stilgelegd”, aldus Sleur. “Ze vertelden dat het een vrije dag was. Maar ter plekke hebben we cyanide gemeten, voor de ogen van de officier van justitie.” Uit bemonstering door de NMa, bleek dat het gebied ernstig vervuild is, onder meer met arseen, een uiterst giftige stof. Toch kwam er geen arrestatie van betekenis. Eén verdachte werd kort opgepakt, maar liep enkele dagen later weer vrij rond.
Door de langdurige droogte was de stand van het water in het stuwmeer historisch laag. De Chinese goudzoekers hadden een dam gebouwd, waarna zij het mijnbouwafval met alle gifstoffen zo het stuwmeer in duwden. Door de lage stand van het water, waren er natuurlijke barrières ontstaan die het gif vasthielden. De angst was natuurlijk dat als het water gaat stijgen, de barrières niet voldoende hoog waren en het gif alle kanten op zou gaan. Dat is dus ook in april gebeurd, toen het begon te regenen en het water in het stuwmeer begon te stijgen. Niets werd er ondernomen om het dreigende gevaar tegen te gaan. Men had dammen kunnen bouwen om het gif daar vast te houden totdat er een oplossing was gevonden om het gif te neutraliseren of af te voeren. Cyanide is acuut dodelijk voor alle dieren in het stuwmeer, maar ook arsenicum en andere gifstoffen kunnen zich net als kwik ophopen in het milieu en in ons voedsel en drinkwater terechtkomen.
Volgens Sleur is de milieuschade niet alleen ernstig, maar ook potentieel catastrofaal. Hij verwijst naar een eerder rapport van de NMa, waarin werd gewaarschuwd, om geen water uit het stuwmeer te gebruiken. “Geluk bij een ongeluk was dat dienst watervoorziening op dat moment geen water kon oppompen vanwege de historisch lage waterstand”, aldus de activist. “Maar wat gebeurt er als die pomp weer werkt?”
Sleur uit ook felle kritiek op de politieke omgang met de zaak. “Iedereen weet wie erachter zit. Dit wordt beschermd. Vele machines zijn nu gewoon verplaatst naar Sarakreek en de vervuiling gaat gewoon door.”
De zaak onderstreept volgens Sleur de noodzaak voor een strengere aanpak van milieudelicten en meer transparantie over wie verantwoordelijk is voor handhaving. “Als je cyanide en arseen in je drinkwater krijgt, dan heb je geen jaren tijd om erover te vergaderen.”
Geconcludeerd kan worden dat het nieuw opgerichte NMa, wederom net als haar voorganger, het NIMOS, geen deuk in een pakje boter kan slaan.
Beelden: PROBIOS
The post Sleur: ‘Cyanide en arseen in stuwmeer is tikkende tijdbom op het water’ ..
- Oogarts Pawiroredjo kiest voor DNA; laat patiënten niet in …..
- King: “Nieuw kiesstelsel biedt ruimte, maar kiezers blijven…..
- Oud-president Venetiaan viert 89ste verjaardag..
- ‘Havenproject Dordt moet economische motor worden van Comme…..
- NDP-voorzitter Simons: Samenleving goed voorbereiden op oli…..
- ‘Geen alternatief voor inkomsten uit kleinschalige goudsect…..
- GranMorgu-project op koers: Eerste olieproductie in 2028..
- 85 jaar Surinaams Rode Kruis: Koloniale afdeling naar zelfs…..
- Minister van Financiën en Planning: “Er is geen yorkasupu v…..
- Goerdat ziet af van zijn zetel..
- Zonnig weer maar ook onweersbuien voorspeld..
- Politie De Nieuwe Grond pakt verdachte aan voor verspreidin…..
- Local content vereist AI-kennis – Zijn we er klaar voor?..
- Kirchner begint straf, supporters massaal op straat..
- Raghoebarsing over koersstijging: aankomende leiders zullen…..
- Shemar Jameson go-to guy in eerste finale triomf Yellow Bir…..
- Enige overlevende van crash in India begraaft broer, die oo…..
- Afreximbank investeert US$ 1,6 miljard in Staatsolie: grote…..
- Mexico plaatst zich voor kwartfinale Concacaf Gold Cup 2025..
- Column: Finishing touch..
- SEOGS 2025: bevolking zal snel vruchten plukken van oliewin…..