door Wilfred Leeuwin
PARAMARIBO — De Nationale Democratische Partij (NDP) heeft woensdag voor de derde keer het regeerakkoord ondertekend, samen met de overige vijf coalitiepartners. Daarmee is het onderhandelingstraject afgesloten, zegt partijvoorzitter Jennifer Geerlings-Simons. “Er komen geen gesprekken meer, ook niet met de VHP.”
De VHP had nog gehoopt op een uitnodiging van Simons, maar die deur blijft nu definitief dicht. “We houden het hierbij en zijn bezig met de voorbereiding van de beëdiging en de verkiezing van het parlementspresidium,” aldus Simons. De VHP heeft zich eerder in verklaring beklaagd over het uitblijven van pogingen van Simons om met de oranjepartij aan tafel te gaan zitten.
‘Gelijkgerichte partijen’
Volgens Simons is de nieuwe coalitie een samenwerking van partijen die maatschappelijk georiënteerd zijn. “De NDP is sociaaldemocratisch, en ook de PL, NPS en ABOP zijn sterk gericht op de gemeenschap. Natuurlijk zijn er verschillen, maar we zitten inhoudelijk redelijk op één lijn. Alleen A-20 mist nog bestuurlijke ervaring.” Het opstellen van het regeerakkoord verliep volgens haar vlot. “We hebben stap voor stap gewerkt aan een gezamenlijk programma.”
Simons zegt dat de coalitie zich richt op een andere aanpak van het bestuur. “We moeten het anders doen. Er komt een evenwichtig fiscaal beleid, terwijl we blijven investeren in belangrijke sectoren. Dat zal niet makkelijk zijn. We gaan werken met speciale units, waarvan sommige wettelijk worden vastgelegd. Mensen moeten zich dag en nacht met urgente dossiers bezighouden.”
Ze benadrukt dat ze geen onrealistische beloften doet. “Ik zoek geen heiligen, maar mensen die zich willen inzetten voor verandering. Fouten zullen er zijn – ook binnen gezinnen gebeurt dat. Maar als de wil er is om samen te werken, komen we er.” Simons, die naar verwachting de nieuwe president wordt, zegt geen grote schoonmaak te willen houden binnen de overheidsdiensten. “Als mensen hun werk doen, is er geen reden om ze te vervangen.”
Cruciale jaren
Suriname viert binnenkort vijftig jaar onafhankelijkheid. Simons ziet dit als een cruciaal moment. “Er liggen kansen om bijzondere inkomsten te genereren, maar het beheer daarvan moet goed gebeuren. Anders komt het niet ten goede aan iedereen.” Ze roept de hele samenleving op om bij te dragen. “Niet alleen de regering of het parlement draagt verantwoordelijkheid, maar ook de private sector en het volk zelf.”
Simons bevestigt dat er al gesprekken zijn gevoerd met schuldeisers en buitenlandse investeerders. Ook het Internationaal Monetair Fonds (IMF) is betrokken bij de gesprekken over de economische koers. “Het worden moeilijke jaren. Daarom heb ik bewust niets beloofd, behalve dat elk kind moet kunnen eten en naar school gaan. Als we dat niet garanderen, torpederen we onze eigen toekomst. En één ding is zeker: de samenleving mag niet opnieuw het slachtoffer worden van een IMF-programma.”
- King: “Nieuw kiesstelsel biedt ruimte, maar kiezers blijven…..
- Oud-president Venetiaan viert 89ste verjaardag..
- ‘Havenproject Dordt moet economische motor worden van Comme…..
- NDP-voorzitter Simons: Samenleving goed voorbereiden op oli…..
- ‘Geen alternatief voor inkomsten uit kleinschalige goudsect…..
- GranMorgu-project op koers: Eerste olieproductie in 2028..
- 85 jaar Surinaams Rode Kruis: Koloniale afdeling naar zelfs…..
- Minister van Financiën en Planning: “Er is geen yorkasupu v…..
- Goerdat ziet af van zijn zetel..
- Zonnig weer maar ook onweersbuien voorspeld..
- Politie De Nieuwe Grond pakt verdachte aan voor verspreidin…..
- Local content vereist AI-kennis – Zijn we er klaar voor?..
- Kirchner begint straf, supporters massaal op straat..
- Raghoebarsing over koersstijging: aankomende leiders zullen…..
- Shemar Jameson go-to guy in eerste finale triomf Yellow Bir…..
- Enige overlevende van crash in India begraaft broer, die oo…..
- Afreximbank investeert US$ 1,6 miljard in Staatsolie: grote…..
- Mexico plaatst zich voor kwartfinale Concacaf Gold Cup 2025..
- Column: Finishing touch..
- SEOGS 2025: bevolking zal snel vruchten plukken van oliewin…..
- BESCHOUWING — Hopen op gezamenlijke verantwoordelijkheid..