NDP-voorzitter Jennifer Geerlings-Simons.
De voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP), Jennifer Simons, heeft zich in het . radioprogramma Welingelichte Kringen uitgesproken over de invoering van een controlesysteem binnen de rechterlijke macht van Suriname. Volgens haar is er een duidelijk verschil tussen een rechterstaat en een rechtsstaat, waarbij de NDP zich nadrukkelijk schaart achter het laatste concept.
“Een rechtsstaat biedt burgers de garantie dat hun zaken op een eerlijke en objectieve manier worden behandeld, zonder aanzien des persoons,” aldus Simons. Ze stelt dat deze kernwaarde onder druk is komen te staan in de beleving van veel burgers.
In tegenstelling tot de rechtsstaat, omschrijft Simons de rechterstaat als een systeem waarin rechters het laatste woord hebben, zonder dat er controle mogelijk is op de juistheid van hun uitspraken. “Dat kan niet de bedoeling zijn. Elke macht in een democratische samenleving moet controleerbaar zijn”, benadrukt zij. De rechterlijke macht vormt daarop geen uitzondering.
Als voorbeeld verwijst Simons naar de situatie in Nederland, waar de Hoge Raad als hoogste rechtsorgaan functioneert binnen een controlemechanisme. Ze pleit dan ook voor de invoering van een derde instantie in de Surinaamse rechtspraak. Momenteel kent Suriname slechts twee rechtsinstanties, maar internationaal geldt een driedelig systeem als wenselijk.
Simons geeft aan dat zij gedurende haar 25-jarige carrière talloze klachten van burgers heeft aangehoord over hun rechtszaken. Deze ervaringen hebben haar gesterkt in haar opvatting over een controlesysteem. Daarbij is de samenwerking met de rechterlijke macht noodzakelijk. Dit proces zal tijd vergen, maar het is onontbeerlijk, aldus Simons.
Er zijn in het verleden al gesprekken gevoerd met de president van het Hof van Justitie over dit onderwerp. Simons onderstreept het belang van voortzetting van deze dialoog, met als doel het versterken van de rechterlijke macht en het inbouwen van een controlemechanisme dat rechtvaardigheid en transparantie garandeert.
- Schoolbroodpakket uitgebreid: ruim 20.000 leerlingen krijge…..
- Minister Ramadhin: “Investeringen in eerstelijnszorg gaan o…..
- Column: Borrelpraat no. 871..
- Justin Michel Yzer..
- Justin Michel Yzer..
- Eddy Wong Chung..
- Twee vrienden zwaar mishandeld door groep..
- Woningbrand -Mogelijk sprake van brandstichting..
- Volleybalsters Yelyco 4 schakelen Lyzecks uit eerste klasse…..
- Mac Andrew: “Niemand mag achterblijven in de arbeidsontwikk…..
- Mama, waarom zijn de prijzen in de winkel zo hoog?..
- Commissie Voorlichting Verkiezingen houdt infosessies voor …..
- Bronto Somohardjo: Alles wat ik ben, heb ik geleerd van vro…..
- China lanceert noodwaarschuwingen voor natuurrampen..
- Worstellegende Sabu (60) overleden, slechts weken na pensio…..
- Hotelgasten vertrekken zonder te betalen..
- Brazilië versterkt banden met China te midden van wereldwij…..
- Scholieren laten zich horen tijdens Mi Tori Filmfestival..
- Moederdagboodschap Santokhi: U houdt Suriname bij elkaar..
- President Santokhi eert Surinaamse moeders: “U houdt Surina…..
- VROUWONVRIENDELIJKE BENADERING..