NDP-voorzitter Jennifer Geerlings-Simons.
De voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP), Jennifer Simons, heeft zich in het . radioprogramma Welingelichte Kringen uitgesproken over de invoering van een controlesysteem binnen de rechterlijke macht van Suriname. Volgens haar is er een duidelijk verschil tussen een rechterstaat en een rechtsstaat, waarbij de NDP zich nadrukkelijk schaart achter het laatste concept.
“Een rechtsstaat biedt burgers de garantie dat hun zaken op een eerlijke en objectieve manier worden behandeld, zonder aanzien des persoons,” aldus Simons. Ze stelt dat deze kernwaarde onder druk is komen te staan in de beleving van veel burgers.
In tegenstelling tot de rechtsstaat, omschrijft Simons de rechterstaat als een systeem waarin rechters het laatste woord hebben, zonder dat er controle mogelijk is op de juistheid van hun uitspraken. “Dat kan niet de bedoeling zijn. Elke macht in een democratische samenleving moet controleerbaar zijn”, benadrukt zij. De rechterlijke macht vormt daarop geen uitzondering.
Als voorbeeld verwijst Simons naar de situatie in Nederland, waar de Hoge Raad als hoogste rechtsorgaan functioneert binnen een controlemechanisme. Ze pleit dan ook voor de invoering van een derde instantie in de Surinaamse rechtspraak. Momenteel kent Suriname slechts twee rechtsinstanties, maar internationaal geldt een driedelig systeem als wenselijk.
Simons geeft aan dat zij gedurende haar 25-jarige carrière talloze klachten van burgers heeft aangehoord over hun rechtszaken. Deze ervaringen hebben haar gesterkt in haar opvatting over een controlesysteem. Daarbij is de samenwerking met de rechterlijke macht noodzakelijk. Dit proces zal tijd vergen, maar het is onontbeerlijk, aldus Simons.
Er zijn in het verleden al gesprekken gevoerd met de president van het Hof van Justitie over dit onderwerp. Simons onderstreept het belang van voortzetting van deze dialoog, met als doel het versterken van de rechterlijke macht en het inbouwen van een controlemechanisme dat rechtvaardigheid en transparantie garandeert.
- Massale afmeldingen stembureauleden zorgen voor druk op ver…..
- Natin krijgt nieuw en modern ICT-lokaal..
- EZ-medewerkers ronden BAVP-opleiding met succes af..
- NDP: Massale afzegging stembureaumedewerkers brengt verkiez…..
- Samenwerking SAO en Staatsolie werpt vruchten af: lassers g…..
- OKB vindt uitvallen groot aantal stembureau personeel zorgw…..
- Postmasteropleiding Wetgeving (PMW) officieel geaccrediteer…..
- Waarom Michael Ashwin Adhin de beste presidentskandidaat is..
- Spellingsvoorstellen voor vier nationale talen voorbereid e…..
- Santokhi geeft vanavond 1000 kavels aan geregistreerden FAI…..
- Eerste tuinbouwkas van LVV-project gestart op O.S. Middenpa…..
- Ondanks eerdere stopzetting wijst president Santokhi nu 100…..
- Bezorger beroofd tijdens brommerpech..
- NPS kandidaten plaatsen campagnemateriaal; ‘dan denk ik dat…..
- Massale afmeldingen stembureaupersoneel in Paramaribo..
- Geen quorum bij vergadering Staatsraad over ‘valreepbesluit…..
- Datingappmoordenaar in Californië krijgt 73 jaar cel en sti…..
- Xi Jinping belooft intensievere samenwerking met Latijns-Am…..
- Man zwaargewond bij steekpartij, dader op de vlucht..
- Politie Apoera betrapt oom op heterdaad bij vermoedelijk se…..
- CVV organiseert verkiezingsvoorlichting voor Stichting Wi O…..