Jennifer Geerlings-Simons en Gregory Rusland worden op woensdag 16 juli 2025 officieel beëdigd tot respectievelijk president en vicepresident van de Republiek Suriname. De inauguratie volgt op hun verkiezing bij enkele kandidaatstelling in De Nationale Assemblee (DNA) op zondag 6 juli. De termijn van president Chan Santokhi eindigt op 16 juli.
Simons is daarmee de eerste vrouwelijke president in de Surinaamse geschiedenis. Beide gekozen leiders zijn unaniem voorgedragen door een brede coalitie van zes partijen: NDP, NPS, ABOP, PL, BEP en A20.
In haar eerste toespraak sprak de president-elect van een waardige afronding van het verkiezingsproces en een historisch moment voor Suriname. “Het is van groot belang dat we dit samen realiseren. Ik ben mij zeer bewust van de verantwoordelijkheid die nu op onze schouders rust. Deze wordt voor mij extra zwaar, omdat ik als eerste vrouw dit ambt mag bekleden,” verklaarde zij.
Simons benadrukte dat Suriname beschikt over alle voorwaarden om zijn burgers een menswaardig bestaan te bieden. “Alleen is het aan ons om dat waar te maken, juist in deze tijd van grote binnenlandse en mondiale uitdagingen.” Ze herhaalde haar centrale verkiezingsbelofte: “Ik kom in deze functie om te dienen. Mijn kennis, kracht en inzicht zal ik volledig inzetten ten bate van het volk, met bijzondere aandacht voor jongeren en zij die tot nu toe geen eerlijke kansen hebben gekregen.”
Volgens de Grondwet van de Republiek Suriname, die op 30 september 1987 in werking trad, bedraagt de ambtstermijn van zowel de president als de vicepresident vijf jaar. Deze termijn gaat in op de dag van hun beëdiging. Dat betekent dat Simons en Rusland, die op woensdag 16 juli 2025 officieel worden beëdigd, hun grondwettelijke mandaat zullen vervullen tot 16 juli 2030.
Deze bepaling is vastgelegd in artikel 92 van de Grondwet, waarin wordt gesteld dat de president gekozen wordt voor een periode van vijf jaar, en artikel 105, waarin hetzelfde geldt voor de vicepresident. Na afloop van deze termijn zijn herverkiezing of vervanging volgens de geldende wettelijke procedures mogelijk.
- A20: Democratisch mandaat is opdracht tot verandering..
- Personeel TCT zegt vertrouwen in directie op..
- AWJ: Geen sprake van vooruitbetaling van USD 96.000 voor hu…..
- OW-minister roept in China bedrijven op in Suriname te inve…..
- Ex-minister Ramdin vindt kritiek op Xaviera Jessurun ontere…..
- NDP waarschuwt voor valse berichten op sociale media..
- Ondernemer in Paramaribo beroofd van kilo’s goud door nepag…..
- Twee Democratische politici beschoten in Minneapolis..
- Strategisch advies voor de aankomende coalitie & de VHP..
- Gewapende overval op woning aan Ramsaranweg: vrouw beroofd …..
- Financiering RVI..
- Brute woningoverval: slachtoffer gekneveld achtergelaten..
- VN-missie in Haïti faalt, Lula wil actie..
- Emanuel Sanvisi: nieuwe muziek, nieuwe missie, zelfde hart..
- Menke verwacht dat verkiezingen bindend worden verklaard..
- Al meer dan 21 aankomende parlementariërs hebben aanvaard b…..
- Plein: ‘Het is overduidelijk, jullie stellen niets voor…..
- Kersten neemt 50% belang in Comport; versterkt positie in e…..
- Muziekproject ‘Dedication’ biedt jongeren in detentie nieuw…..
- Afobakaweg levensgevaarlijk bij regenval: “Autoriteiten doe…..
- Lijn van geneeskrachtige kruiden toe aan export..