Jennifer Geerlings-Simons en Gregory Rusland worden op woensdag 16 juli 2025 officieel beëdigd tot respectievelijk president en vicepresident van de Republiek Suriname. De inauguratie volgt op hun verkiezing bij enkele kandidaatstelling in De Nationale Assemblee (DNA) op zondag 6 juli. De termijn van president Chan Santokhi eindigt op 16 juli.
Simons is daarmee de eerste vrouwelijke president in de Surinaamse geschiedenis. Beide gekozen leiders zijn unaniem voorgedragen door een brede coalitie van zes partijen: NDP, NPS, ABOP, PL, BEP en A20.
In haar eerste toespraak sprak de president-elect van een waardige afronding van het verkiezingsproces en een historisch moment voor Suriname. “Het is van groot belang dat we dit samen realiseren. Ik ben mij zeer bewust van de verantwoordelijkheid die nu op onze schouders rust. Deze wordt voor mij extra zwaar, omdat ik als eerste vrouw dit ambt mag bekleden,” verklaarde zij.
Simons benadrukte dat Suriname beschikt over alle voorwaarden om zijn burgers een menswaardig bestaan te bieden. “Alleen is het aan ons om dat waar te maken, juist in deze tijd van grote binnenlandse en mondiale uitdagingen.” Ze herhaalde haar centrale verkiezingsbelofte: “Ik kom in deze functie om te dienen. Mijn kennis, kracht en inzicht zal ik volledig inzetten ten bate van het volk, met bijzondere aandacht voor jongeren en zij die tot nu toe geen eerlijke kansen hebben gekregen.”
Volgens de Grondwet van de Republiek Suriname, die op 30 september 1987 in werking trad, bedraagt de ambtstermijn van zowel de president als de vicepresident vijf jaar. Deze termijn gaat in op de dag van hun beëdiging. Dat betekent dat Simons en Rusland, die op woensdag 16 juli 2025 officieel worden beëdigd, hun grondwettelijke mandaat zullen vervullen tot 16 juli 2030.
Deze bepaling is vastgelegd in artikel 92 van de Grondwet, waarin wordt gesteld dat de president gekozen wordt voor een periode van vijf jaar, en artikel 105, waarin hetzelfde geldt voor de vicepresident. Na afloop van deze termijn zijn herverkiezing of vervanging volgens de geldende wettelijke procedures mogelijk.
- Drie leden ‘witte handschoenen-bende’ gearresteerd na auto-…..
- Beperkt effect VS-bombardement op Iraanse nucleaire sites..
- Aangepaste loonreeksen voor vijf bonden zorgsector..
- Tekortkomingen verkiezingen worden meegenomen bij evaluatie..
- Waarom Duitslands Baerbock ongeschikt is als nieuwe preside…..
- SB – AVA 3 juli 2025 SU..
- OW niet in staat kapot weggedeelte van Van ’t Hogerhuysstra…..
- Somohardjo gaat ervan uit dat Brunswijk regeerakkoord alsno…..
- BESCHOUWING — Het kiezersbedrog van Ronnie Brunswijk..
- Burgers betalen 5 euro aan leges voor spoedaanvraag paspoor…..
- Plein aanvaardt verkiezing na intrekking door Patricia Etne…..
- Epilepsie nog onderbelicht in Suriname..
- De Siddering: Herinnering als Moreel Zintuig..
- Trio moet jachtgeweren onder bedreiging afstaan..
- “Dat is antisemitisch!””Jullie ogen liege…..
- Vier auto inbrekers aangehouden..
- AWJ tekent overeenkomst met vier veiligheidsbonden..
- DEZELFDE BRUNSWIJK ALS ALTIJD..
- Fragiel staakt-het-vuren tussen Iran en Israël kalmeert oli…..
- Tweede Miss Inheemse Suriname-verkiezing in startblokken..
- Dc Wongsodikromo: “Saramacca is klaar voor landbouwvraag va…..