Jennifer Geerlings-Simons en Gregory Rusland worden op woensdag 16 juli 2025 officieel beëdigd tot respectievelijk president en vicepresident van de Republiek Suriname. De inauguratie volgt op hun verkiezing bij enkele kandidaatstelling in De Nationale Assemblee (DNA) op zondag 6 juli. De termijn van president Chan Santokhi eindigt op 16 juli.
Simons is daarmee de eerste vrouwelijke president in de Surinaamse geschiedenis. Beide gekozen leiders zijn unaniem voorgedragen door een brede coalitie van zes partijen: NDP, NPS, ABOP, PL, BEP en A20.
In haar eerste toespraak sprak de president-elect van een waardige afronding van het verkiezingsproces en een historisch moment voor Suriname. “Het is van groot belang dat we dit samen realiseren. Ik ben mij zeer bewust van de verantwoordelijkheid die nu op onze schouders rust. Deze wordt voor mij extra zwaar, omdat ik als eerste vrouw dit ambt mag bekleden,” verklaarde zij.
Simons benadrukte dat Suriname beschikt over alle voorwaarden om zijn burgers een menswaardig bestaan te bieden. “Alleen is het aan ons om dat waar te maken, juist in deze tijd van grote binnenlandse en mondiale uitdagingen.” Ze herhaalde haar centrale verkiezingsbelofte: “Ik kom in deze functie om te dienen. Mijn kennis, kracht en inzicht zal ik volledig inzetten ten bate van het volk, met bijzondere aandacht voor jongeren en zij die tot nu toe geen eerlijke kansen hebben gekregen.”
Volgens de Grondwet van de Republiek Suriname, die op 30 september 1987 in werking trad, bedraagt de ambtstermijn van zowel de president als de vicepresident vijf jaar. Deze termijn gaat in op de dag van hun beëdiging. Dat betekent dat Simons en Rusland, die op woensdag 16 juli 2025 officieel worden beëdigd, hun grondwettelijke mandaat zullen vervullen tot 16 juli 2030.
Deze bepaling is vastgelegd in artikel 92 van de Grondwet, waarin wordt gesteld dat de president gekozen wordt voor een periode van vijf jaar, en artikel 105, waarin hetzelfde geldt voor de vicepresident. Na afloop van deze termijn zijn herverkiezing of vervanging volgens de geldende wettelijke procedures mogelijk.
- Vrouwelijk geleide bedrijven groeien sneller dan mannelijke…..
- Regen en onweersbuien op 1 juli..
- Suriname als eerste Amazoneland malariavrij verklaard door …..
- Seoul overspoeld door ‘lovebugs’, inwoners noemen het een r…..
- Trump legt strenger Amerikaans beleid op aan Cuba..
- Reglement van Orde onjuist toegepast, zegt Jogi..
- Onrust binnen KPS: korpsleiding hekelt ingrijpen van minist…..
- Column: Laat alle 34 coalitieleden tekenen voor president e…..
- Bij verkiezing voorzitter parlement speelt de persoonlijke …..
- Olie- en gasproject Suriname levert naar schatting 6000 ban…..
- Kotzebue : ‘Zonder visie groeit Suriname de verkeerde kant …..
- 4 jaar cel voor Midema ontvoering van Rodney Cairo..
- VHP roept op tot rechtvaardigheid, eenheid en gedeelde toek…..
- Grondwetsartikelen bijten elkaar over huidge positie van vi…..
- Rechtbank Den Haag: 15 jaar cel voor doden van Rishi Parmes…..
- Politie lanceert online portaal voor verlenging en duplicaa…..
- KPS zet grote stap naar verder digitalisering met nieuwe po…..
- Ebu Jones zal kritisch blijven binnen eigen coalitie..
- Beide verdachten in zaak rond omstreden Kippie-project vrij…..
- Vrouwelijke ondernemers boeken snelle groei in Suriname ond…..
- Lim A Po: ‘Ik ben niet bang voor veel, maar wel voor bran…..