PARAMARIBO — “Hoewel de uitslagen bij de meeste vrouwen uit het onderzoek nog binnen de normale grenzen vielen, kan dit erop wijzen dat er toch al iets aan de hand is. De afwijking is nog niet ernstig genoeg om meteen op te vallen, maar kan op de lange termijn wel nadelige gevolgen hebben voor het functioneren van de nieren.” Dat is één van de conclusies van Sheila Kort, die het effect van zware metalen, met name kwik en lood, op de lever- en nierfuncties bij zwangere vrouwen en het effect op de geboorte uitkomst heeft onderzocht. Ze promoveerde woensdag, nadat ze met succes haar proefschrift verdedigde tijdens een publieke zitting in de Centrumkerk, de officiële aula van de Anton de Kom Universiteit (Adek). Professor Wilco Zijlmans was de promotor.
Uit het onderzoek is gebleken dat vrouwen met hogere concentraties kwik in hun bloed ook hogere uitslagen hadden op nierfunctietesten, zoals creatinine en ureum. Deze testen worden vaak gebruikt om te kijken of de nieren goed werken. Daarnaast is er een verband gevonden tussen verhoogde waarden van de lever- en nierfunctie en een minder gunstige afloop van de zwangerschap. In dat verband kan worden gedacht aan baby’s die te vroeg of te klein worden geboren of een lagere Apgar-score hebben, wat betekent dat ze na de geboorte extra medische zorg nodig hebben.
“De afwijking is nog niet ernstig genoeg om meteen op te vallen, maar kan op de lange termijn wel nadelige gevolgen hebben voor het functioneren van de nieren”
Verder wetenschappelijk onderzoek
Aan de studie hebben zwangere vrouwen deelgenomen afkomstig uit alle delen van Suriname. De uitkomsten geven aanleiding tot verder denken over verder wetenschappelijk onderzoek bij deze groep. Ook wordt aanbevolen om routinematig zwangeren te onderzoeken op kwik en lood en lever- en nierfunctie.
Het onderzoek ‘Liver and kidney function in pregnant women in Suriname: Associations with exposure to lead and mercury and adverse birth outcomes’ was deel van de ‘Meki Tamara- studie’, een project van het Caribbean Consortium for Research in Environmental and Occupational Health (CCREOH). Adek werkte daarbij samen met Tulane University, University of Pittsburgh en de University of Alabama, allen gevestigd in de Verenigde Staten.
Kwik komt vooral vrij in het milieu door het gebruik in de kleinschalige goudwinning. Kwik in het water wordt omgezet en opgenomen door vissen. Het eten van deze vissen is één van de grootste bronnen van kwik inname bij mensen. Lood komt vrij door het gebruik van bijvoorbeeld bepaalde verf en batterijen. Andere metalen komen onder meer vrij bij de verbranding van huisvuil en het gebruik van bestrijdingsmiddelen bij landbouwactiviteiten op grote schaal. Blootstelling aan deze metalen kunnen schade veroorzaken aan de lever en nieren. Al deze factoren kunnen van invloed zijn op de pasgeboren baby.
Sheila Kort (l) verdedigde haar proefschrift tijdens een publieke zitting in de Centrumkerk. [: Adek]
- Vlammenzee verwoest opslagruimte in Wanica..
- Handreiking Somohardjo naar HVB in belang van samenleving; …..
- NPS: 500 aangetrokken stembureauleden haalden toets niet..
- PALU: Gekozen partijen moeten beloften waarmaken..
- Naomi Faërber met hart en ziel terug op muzikaal spoor..
- PL: “Volk heeft recht op werkelijke verkiezingsuitslag”..
- ‘Inflatie ondermijnt koopkracht en belastingstructuur’..
- VSB dringt aan op goed bestuur en stabiel investeringsklima…..
- Bhola: hertellingen bij 30 stembureaus..
- Joan Nibte (A20): “OKB in gebreke gebleven”..
- Asabina: “Zorgwekkende ontwikkelingen in verkiezingsproces …..
- 225 stembiljetten vermist bij stembureau 333 in Wanica; pol…..
- Samenwerking NPS en NDP biedt kans om natievorming te bevor…..
- VHP inruilen voor NDP is kiezen voor lood om oud ijzer..
- A20 blijft trouw aan uitgangspunten..
- PL krijgt meer dan één zetel in regeerstructuur..
- Stop Verbittering, Vergeef en Bouw; heilige opdracht voor S…..
- Politie sluit 28-jarige op die inrijdt op dief..
- Drs. Wim Bakker kritisch over mogelijke samenwerking NPS en…..
- OAS topman Ramdin: Een nieuw tijdperk van eenheid, vrede en…..
- ABOP sloot zich later aan bij coalitievorming; moet genoege…..