Het Shabier Ishaak Uitvaartoord te Uitkijk, in het district Saramacca, wordt uitgebreid en voorzien van een overkapping bij de crematieplek. De eerste steenlegging vond plaats op dinsdag 20 mei en werd verricht door president Chan Santokhi. De verbeteringen zijn bedoeld om nabestaanden meer comfort te bieden en de waardigheid tijdens crematies te waarborgen, ongeacht de weersomstandigheden.
ADVERTENTIE
President Santokhi sprak zijn waardering uit voor het bestuur van de Nationale Stichting Uitvaartoorden Suriname (NSUS) en alle betrokkenen. “Voor mij is het een eer om hier aanwezig te zijn bij de start van dit aanvullend project. De omstandigheden tijdens een crematie moeten waardig zijn, ook bij slecht weer. Dit project komt voort uit de ervaringen en noden van de gemeenschap,” aldus het staatshoofd.
Hij gaf aan dat het Kabinet van de President burgerinitiatieven als deze actief ondersteunt en kondigde aan dat in de toekomst mogelijk een elektrische crematieoven aan het complex zal worden toegevoegd, als onderdeel van duurzame ontwikkeling. “Wij zullen er altijd zijn om te kijken waar wij ondersteuning kunnen bieden. Dit project verdient het,” verklaarde Santokhi.
De eerste steen werd gelegd in aanwezigheid van districtscommissaris Mitchel Wongsodikromo van Saramacca, NSUS-voorzitter Robby Gadjradj, bestuursleden en nabestaanden van Shabier Ishaak, geestesvader van het crematiecentrum. Vertegenwoordiger Jawalapersad benadrukte dat het centrum is opgericht vanuit en voor de gemeenschap, waarbij ieder mens recht heeft op een respectvol afscheid, ongeacht afkomst of religie. De behoefte aan een overkapping ontstond vanwege de ongemakken door weersomstandigheden tijdens crematies.
“Een waardig afscheid mag niet afhankelijk zijn van het weer. Met deze uitbreiding brengen wij letterlijk en figuurlijk beschutting in moeilijke tijden,” stelde Jawalapersad. Hij memoreerde dat het crematieoord op 21 augustus 2016 werd geopend, de geboortedag van wijlen voorzitter Ishaak.
“We begonnen onder eenvoudige omstandigheden, zelfs zonder toegangsweg. Materialen kwamen per boot. Dankzij inzet van de gemeenschap en overheidssteun werden eerst de infrastructuur, en later ook stroom en water aangelegd.”
De uitbreiding beslaat ongeveer 400 vierkante meter en omvat betegeling en een open dakconstructie voor ventilatie. Er kunnen straks vier crematies gelijktijdig plaatsvinden. Gedurende de bouwwerkzaamheden blijven crematies doorgaan. De oplevering wordt binnen drie maanden verwacht, afhankelijk van de weersomstandigheden.
Toekomstplannen omvatten een begraafplaats met ruimte voor vijfhonderd graven. “Het terrein is vijf hectare groot, maar grotendeels nog onontwikkeld. Door de lage ligging is veel voorbereiding nodig. De behoefte aan alternatieven groeit, zeker nu locaties zoals Weg naar Zee vaker onder water komen te staan. We hopen ook uit te breiden naar Commewijne, zodat families uit onder meer Margaretha gemakkelijker toegang krijgen,” aldus Jawalapersad.
- LVV start tuinbouwkasproject te O.S. Middenpad Kwatta..
- Korpschef Bryan Isaacs gekozen in bestuur Caribische politi…..
- OM verwerpt verweer om scheikundig rapport in zaak Bordo..
- Beryl Vreden: ‘Het is droevig gesteld met ons leiderschap…..
- Regering geeft groen licht voor aanpak woningnood..
- Crimineel netwerk opgerold in Henarpolder: drugs en smokkel…..
- Marwina verrast SVV in U19-jongens volleybalfinale..
- Uitbraak vogelgriep in Brazilië leidt tot exportstop..
- AHKCO neemt intrek in nieuwe locatie..
- Santokhi zal bij verlies niet in DNA plaatsnemen..
- Verkiezingsdebat legt partijverschillen bloot: zorg, belast…..
- Achaibersing uit kritiek op Bouterse:..
- “Bedrieglijke redeneringen door politieke leiders”, zegt ps…..
- Eerste exemplaar speciaal ontworpen djogo voor president..
- Ongrijpbare bende slaat toe in binnenland: goudzoekers bero…..
- Caricom waarnemers missie voor verkiezingsobservatie..
- Markt Nieuw Nickerie wordt overspoeld door politieke partij…..
- Training klantvriendelijkheid luchthavenpersoneel om toeris…..
- Del Castilho: “Actie Bondru is slecht gevallen door gebrek …..
- GOw2 tijdelijk gesloten..
- Palm Boys bezorgt koploper Kampoe eerste verlies in tweede …..