PARAMARIBO — Het Academisch Ziekenhuis Paramaribo (AZP) heeft een schuld van meer dan 5,5 miljoen Surinaamse dollar bij de Nationale Bloedbank. Dat werd voorgehouden aan minister André Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid (VWA) tijdens zijn bezoek aan het Surinaamse Rode Kruis (SRK), waar de Bloedbank Suriname onder valt.
SRK-voorzitter Melvin Tjon Sie Fat maakte de bewindsman kenbaar dat de bloedbank kampt met financiële uitdagingen. Personeelskosten worden wel door VWA gedekt, maar exploitatie- en investeringskosten blijven een knelpunt. Dit wordt verergerd door de achterblijvende betalingen van ziekenhuizen en stijgende kosten in vreemde valuta.
“De Covid-19-pandemie heeft geleid tot een ‘forse terugval’ in het aantal donaties”SRK-voorzitter Melvin Tjon Sie Fat
Aangegeven werd dat het AZP maandelijks een vast bedrag van iets minder dan SRD 180.000 overmaakt. Echter, dat is niet voldoende om de kosten te dekken. Ook loopt de schuldpositie van het AZP op; inmiddels tot meer dan SRD 5,5 miljoen.
Tjon Sie Fat wees erop dat ook andere ziekenhuizen betalingsachterstanden hebben. Hij vertelde dat particuliere ziekenhuizen soms strenger worden behandeld bij het afgeven van bloedproducten om verdere schulden te voorkomen.
Bloedwet
Een structureel tekort aan bloeddonoren noemde de SRK-voorzitter “één van de grootste uitdagingen”. Volgens hem heeft de Covid-19-pandemie geleid tot een “forse terugval” in het aantal donaties.
Het SRK heeft een volledig vrijwillig donorbestand. Op zijn website wordt aangegeven dat Suriname momenteel circa zesduizend bloeddonoren, maar dat er minstens 7.500 trouwe bloeddonoren nodig zijn om aan de vraag van de ziekenhuizen te voldoen. De bloedbank zet zich daarom actief in voor werving en behoud van donoren en zoekt samenwerking met het bedrijfsleven voor investeringen in apparatuur en faciliteiten.
Tjon Sie Fat, die Misiekaba uitleg gaf over de uitdagingen en ontwikkelingen waarmee de bloedbank te maken heeft, onderstreepte dat de bloedbank als enige organisatie in het land verantwoordelijk is voor de bloedvoorziening. De in 2012 ingevoerde Bloedwet was een belangrijk moment voor het SRK aangezien het onder meer de kwaliteitsbewaking van bloedproducten regelt. Echter, de voorzitter noemde het “zorgelijk” dat de onafhankelijke toezichtcommissie, zoals voorgeschreven in de wet, sinds enkele jaren niet meer actief is.
Misiekaba beloofde de geschetste uitdagingen en aanbevelingen mee te nemen in het overleg binnen het ministerie. Het doel is om samen met betrokken partijen de continuïteit en kwaliteit van de bloedvoorziening te waarborgen.
Door de Covid-19-pandemie liep het aantal bloeddonoren drastisch terug. [: SRK]
- Laatste horde Natio WK 2026..
- VIDS en OSIP moedigen Cabendadorp aan om rechten en erfgoed…..
- 25-jarige brengt man twee steekverwondingen toe..
- 16-jarige belandt met auto in goot aan Monplaisirweg..
- Jeugdambassadeur Richard Pinas: ‘Nationaal Caricom Platform…..
- Ontvluchte arrestanten Ardjopawiro en Cabenda weer achter s…..
- Stiefvader en collega aangehouden voor ontucht minderjarig …..
- Update: Vier arrestanten ontvlucht uit cellenhuis Santodorp….
- VOLK BLIJFT OM RAVAGE VRAGEN..
- Suriname sleept U15-Concacaf titel ongeslagen in de wacht..
- ARMOEDE IS GEEN VRIJBRIEF VOOR DIEFSTAL..
- Yaadgaar Orchestra op tournee door Nederland..
- NAAMLOOS EN GEZICHTLOOS..
- Bronto Somohardjo: “Suriname heeft ons nodig en wij hebben …..
- QUICK FIX, LAPWERK MET MILJARDEN..
- Schande..
- President en VP benadrukken eenheid bij viering 135 jaar Ja…..
- MINDER AMBTENAREN, HOUDEN ZO..
- Distributie schooltassen stichting Vrienden van Suriname ge…..
- President Simons ontdekt Kabinetten van de President in Nic…..
- SCHRIKBAREND LAGE EXAMENRESULTATEN..