Vandaag, 1 juli 2025, vieren wij gezamenlijk Keti Koti, een dag van grote betekenis voor ons allen. Het is de dag waarop, 162 jaar geleden, de slavernij in Suriname werd afgeschaft. Op deze dag bezinnen wij ons en vieren tegelijkertijd het feit dat onze voorouders hun vrijheid hebben verworven, na jaren van strijd en opoffering. Hun moed en doorzettingsvermogen blijven een inspiratie voor ons allen.
Bij elke Ketikoti-viering wordt stilgestaan bij de vraag of de ketenen die de tot slaaf gemaakten gevangenhielden, daadwerkelijk zijn verbroken. Als natie hebben wij afwisselend voorspoedige tijden gekend alsook momenten van tegenslag. Momenteel kijken wij als land, als samenleving nu aan tegen een complexer wordende wereld, met conflicten en onrust, terwijl wij een chronisch tekort hebben aan capaciteit en voldoende kapitaal.
Nieuwe sociaaleconomische uitdagingen die zich aandienen, maar ook nieuwe bewoners in ons land en grotere uitdagingen zoals milieuvervuiling en klimaatverandering. Echter zijn er ook veel hoopgevende kansen. Onze natuurlijke hulpbronnen bijvoorbeeld, waar elke Surinamer profijt van moet hebben. Het zal aan ons liggen om er het beste van te maken. Samen als een volk op te trekken en meer focussen op wat ons bindt in plaats van wat ons verdeelt. Laten we vandaag, de Ketikoti-dag, op zoek gaan naar de veerkracht van de tot slaaf gemaakte. Die veerkracht die hem en haar in staat heeft gesteld om ondanks de vele zweepslagen en vernederingen toch uit te groeien tot sterke vastberaden strijders.
Ik roep het Surinaamse volk op om een voorbeeld te nemen aan de legendarische verzetsstrijders. Laten wij een voorbeeld nemen aan mensen als Anton de Kom, die ondanks alle vernederingen en pesterijen van de koloniale overheid zich heeft ingezet voor de idealen van vrijheid, rechtvaardigheid en democratie. Laat hij een baken zijn voor het gehele Surinaamse volk.
Laten we deze dag gebruiken om te reflecteren op ons verleden, zodat we onze eenheid en harmonie kunnen versterken. Ik feliciteer alle Surinamers met 162 jaar emancipatie.
- Diefstal Johan Adolf Pengel-luchthaven opgelost..
- SEOGS, blubber en politiek..
- Braziliaan overlijdt na ongeval met ATV..
- Sewcharan hoopt op verkiezing president en vicepresident zo…..
- RVM besloot dat Javaans Nieuwjaar geen nationale vrije dag …..
- Putin veroordeelt Amerikaanse aanval op Iran..
- Verpaupering ‘Sosis’..
- Geestelijk verwarde bewoner steekt eigen woning in brand..
- Suriname slaagt er niet in om te stunten en is uitgeschakel…..
- Dief slaat toe op recreatieoord, ontvreemdt sieraden..
- Inbraak bij STVS zorgt voor ravage, maar geen buit meegenom…..
- Voormalig Democratisch adviseur: “Afzetting Trump na aanval…..
- Braziliaanse man overlijdt bij ATV-ongeval in Nassaugebied..
- Recht van de consument in Nieuw Burgerlijk Wetboek..
- Man overlijdt bij ongeval met ATV in het Nassaugebied..
- Twee verdachten aangehouden voor een beroving te Santigron..
- Weg naar Atjoni verandert in steeds grotere goudmijn..
- OKB: “Bestanden CBB moeten dringend opgeschoond worden vóór…..
- Suriname heeft na 15 jaar de kans om onbevlekte leiders in …..
- Iran: Amerikaanse aanval maakt bredere vergeldingsacties le…..
- Fête de la Musique: Jong talent streelt de harten van het p…..