Intenties moeten meewegen in de politiek. Als beraamde plannen gedwarsboomd worden door waakzame burgers of door onafhankelijke instituten, moet de politicus die het plan beraamde, nog steeds verantwoordelijk gehouden worden. De reden daartoe is dat de politicus, als die zich voor herverkiezing in het openbaar vertoont, nog steeds de persoon is die met die intenties en plannen rondliep. De inzichten en overtuigingen, de beschouwing van de wereld leven nog steeds in het hart van die politicus. Laten wij daarom, voordat wij een woord reppen over ruimtelijke ordening, niet vergeten wat de intenties waren van deze coalitie.
Meer dan een half miljoen hectare aan kaalkap was ‘ruimtelijk geordend’ voor grootschalige landbouw door mennonieten, vrij beheer van LVV en stichtingen waarvan de achterbannen tot op de dag van vandaag, nog niet helder in beeld zijn. Meer dan honderdduizend hectare is actueel onderwerp van uitgifte in een PPP met een private ontwikkelaar. Zonder enige vorm van aanbesteding, was Jarikaba onderwerp van zowel een nieuwe luchthaven als van grote infrastructurele werken.
Het heeft activisme, kortgedingen en politieke heisa gekost om zand in de machine te gooien. Ondertussen heeft de president trots en zonder schroom de grondconversie naar hectare opgerekt, zonder een evaluatiestudie van de milieu-impact en de sociologische, ecologische en economische gevolgen voor de groeiende maatschappelijke tegenstellingen.
Milieu en ruimtelijke ordening worden op macroniveau door het toilet gespoeld, terwijl de president de wereld vijf jaar lang heeft rondgevlogen om milieuconferenties bij te wonen. Suriname is onder deze regering van groen kloppend hart tot petroleumstaat verworden. Sinds de onafhankelijkheid heeft geen enkele regering de rechten van in stamverband levenden zo vertrapt als de regering Santokhi-Brunswijk.
Vandaar dat het een klap in het gezicht is van serieuze nationalisten en beleidsmakers om te vernemen over de start van de Structuurvisie van Suriname door het ministerie van Ruimtelijke Ordening en Milieu. Het ministerie werd in alle haast opgericht als politiek zoethoudertje tussen de ABOP en de NPS bij formatie van de regering. Het heeft vier jaar lang moeten touwtrekken om bestaansrecht met Natuurlijke Hulpbronnen, Grondbeleid en Bosbeheer (een eigen afgesplitst politiek zoethoudertje), NIMOS en NMA (die onderling hun eigen territoriale opstootjes hadden). De minister is etnisch bruikbaar gepositioneerd op de VHP-lijst en een schijnwerper in blessuretijd, kan de partij misschien op weg helpen.
Echter, het is niet alleen landelijk een ramp geweest. Op lokaal niveau laat men barbecuestands toe op bermen en in woonwijken, ondanks rookaanslag en overlast buiten de wettelijk toegestane openingstijden. Men hernoemt nationale culturele bakens naar de wensen van poederpoppetjes. De ontwatering van Paramaribo verslechtert, omdat men woningbouw achter sluizen en pompgemalen toelaat.
En nu gaat ROM dus het dempen van putten in de planningsfase aansturen, terwijl de opgezwollen kalveren op de bodem van de put niet meer te tellen zijn. Ruimtelijke ordening kan wat structuur gebruiken. Maar de super kapitalistische inborst, het hart van profiteurs en zelfverrijkers dat vijf jaar lang dit land met bloedige inkepingen versneden en verdeeld heeft en veel ergere bedoelingen had dan wat uiteindelijk gelukt is, is het probleem. Onderdeel van de structuurvisie moet daarom handhaving van bestaande regels inhouden, met robuuste eenheden bij het Openbaar Ministerie, de Belastingdienst en het Directoraat Nationale Veiligheid om overtreders en de corrupte pajongwaaiers die hen toelaten, op te sporen, voordeel te ontnemen en te bestraffen.
The post RUIMTELIJKE ORDENING ONGELOOFWAARDIG ..
- CBvS en SBV verwerpen kritiek op financiële sector..
- CBvS en Bankiersvereniging verwerpen uitspraken Gajadien..
- Kortgedingrechter vonnist: SVB moet verkiezingen opschorten..
- Tijdmachine..
- Ramdin per 25 mei met ontslag..
- Nicholaas Pinas eerste Marron met promotie op Surinaamse ri…..
- PCS-personeel in actie: ‘Geen loon, geen werk’..
- Macaw-1 eerste van vijf offshore-exploratieputten in 2025..
- Milieuvervuiler opgepakt..
- Santokhi over vervolg IMF-traject: “Op eigen benen verder, …..
- Man vermoordt vrouw en pleegt suicide in dorp Gakaba..
- TotalEnergies boort nieuwe put in Blok 64..
- Kortgedingrechter schorst SVB-verkiezing..
- 45 mensen krijgen staatsdecoratie op Wrokomandey..
- Dyon Denswil’s Land van Melk en Honing valt in de smaak..
- Etnel pleit voor streng veiligheidsbeleid en investering in…..
- VHP betreurt vertrek PL, maar blijft vastberaden regeringsk…..
- Inflatie in maart 2025: lichte stijging, voedselprijzen wis…..
- Belgische journalist Deceuninck toont ander Suriname met bo…..
- Vp Brunswijk doet zorgmedewerkers Esther Stichting toezeggi…..
- Open Brief aan de president en de Staatsraad..