door Wilfred Leeuwin
PARAMARIBO — Op de valreep hebben de regering en Ravaksur Plus donderdag (vandaag) een principeakkoord ondertekend waarin nieuwe belastingmaatregelen zijn vastgelegd. De regeling gaat op 1 juli in en moet zorgen voor verlichting voor werknemers, vooral op het gebied van overwerkbelasting en aftrekposten.Het akkoord is het resultaat van intensieve onderhandelingen die sinds maart liepen tussen vakbonden, deskundigen en vertegenwoordigers van de regering.
De ondertekening van het akkoord komt op een politiek gevoelig moment: het is één van de laatste beleidsdaden van het kabinet, voordat een nieuwe regering aantreedt. De maatregelen gaan in onder voorbehoud van goedkeuring door de regeringsraad, maar worden gezien als een belangrijke stap richting financiële verlichting voor werknemers.
De ondertekenaars spraken ook af om in 2026 verdere onderhandelingen te voeren over nieuwe loonrondes voor ambtenaren, aanpassing van de reguliere loonbelastingschijven, belasting op overwerk en voedingsgeld per 1 januari, uitbetaling van de zogeheten terugwerkende kracht (TWK) van de 50 procent-reeks van de CLO uit juli 2020.
Fiscale voorzieningen
Eén van de opvallendste afspraken betreft de belasting op overwerkloon. De belastingschijven zijn verruimd, waardoor werknemers meer overwerk netto overhouden: voor overwerk tot en met SRD 2.500 geldt voortaan een tarief van 5 procent (voorheen slechts over SRD 500) en voor het deel tussen SRD 2.500 en SRD 7.500 geldt een tarief van 15 procent. Het deel boven SRD 7.500 wordt belast tegen 25 procent.
De partijen zijn daarnaast het volgende overeengekomen: vrijstelling voor vakantiegelden en gratificaties tot SRD 19.500. Wat de hypotheekrenteaftrek betreft is bepaald dat het maximumbedrag dat in mindering mag worden gebracht bij de belastingaangifte wordt verhoogd van SRD 600.000 naar SRD 871.500. Ravaksur had SRD 1,6 miljoen gevraagd.
AWJ-minister Steven Mac Andrew (l) tekende namens de regering het principeakkoord met Ravaksur plus. Naast hem Maurits Hassankhan. [: CDS]
- CBvS: ‘Onzekerheid op valutamarkt zet koers onder druk’..
- JIT-brigadier aangehouden voor betrokkenheid bij ripdeal..
- ILO roept op tot actie ter bescherming huishoudelijke werke…..
- Prijs puntbrood stijgt naar SRD 6 door kostenstijging bakke…..
- Nieuwe parlementaire zittingsperiode start op 30 juni..
- SAB introduceert officieel handsanitizer middels donatie aa…..
- Man neergeschoten na woordenwisseling; verdachte aangehoude…..
- CBvS waarschuwt voor speculatie: wisselkoersdruk deels gevo…..
- Koorndijk: ‘Strenge local content-regels kunnen corruptie i…..
- Oekraïne: Repatriëring van oorlogsdoden is afgerond..
- Nemen of niet..
- SEOGS 2025 markeert kantelpunt in Surinames energietoekomst..
- Projectleider Jorrit Beerens: ‘Een coach is nooit uitgeleer…..
- CBvS: Koersdruk gevolg van sentiment en onzekerheid..
- Eindtoernooi WK-voetbal..
- Euro boven SRD 45 bij cambio’s, dollar stijgt ook..
- Suriname Pageant Collectief opgericht..
- De koers van het wantrouwen..
- Operatie Delta Force: Achttien bromfietsen en één voertuig …..
- Operatie Delta Force en gemengd politieteam treden op tegen…..
- Herdenking 180 jaar Boeroes in Suriname..