PARAMARIBO — Het ministerie van Binnenlandse Zaken (Biza) wijst er in een persbericht op dat er regels zijn voor het ‘stemmen bij volmacht’. Zo kan een volmacht niet door eenieder worden aangevraagd. Daarnaast moet de volmacht ten minste zes dagen vóór de dag van de stemming bij de districtscommissaris (dc) worden aangevraagd.
Het stemmen bij volmacht houdt in dat een kiesgerechtigde, ook wel de volmachtgever, een andere kiezer machtigt om namens hem te stemmen. “Bij het geven van een volmacht moet erop worden gelet dat de gemachtigde en de volmachtgever op hetzelfde stembureau moeten stemmen”, maakt Biza duidelijk.ADVERTISEMENT
“Het overleggen van meer dan één volmacht is strafbaar”
Verder moet erop worden toegezien dat een gemachtigde niet meer dan één volmacht heeft. “Een kiezer mag slechts voor één persoon als gemachtigde worden aangewezen. Het overleggen van meer dan één volmacht is strafbaar”, waarschuwt het ministerie.
Procedures
Aangegeven wordt dat een volmacht door drie categorieën burgers kan worden aangevraagd. Het gaat om leden of plaatsvervangend leden van een stembureau of een hoofdstembureau die op de dag van de verkiezingen buiten hun district moeten werken of buiten zijn ressort, waarbij de afstand tussen de plek waar hij moet werken en waar hij moet stemmen verder is dan dertig kilometer.
Een volmacht kan ook worden aangevraagd door manschappen van het Korps Politie Suriname of het Nationaal Leger die voor de dienst buiten hun district moet werken, leden van het Centraal Hoofdstembureau of het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) en toezichthouders of controleurs van het OKB.
Een volmacht wordt toegekend als de volmachtgever ten minste zes dagen vóór 25 mei naar de dc van het bestuursressort waar hij voorkomt op de kiezerslijst gaat met een verklaring voor bewilliging volmacht tot stemming, waaruit blijkt dat de gemachtigde bereid is om voor de volmachtgever te stemmen. Op het commissariat wordt de volmacht opgemaakt, ondertekend door de volmachtgever en de dc en voorzien van een stempel. De volmachtgever moet vervolgens de volmacht en zijn oproepingskaart afgeven aan de gemachtigde, zodat die op 25 mei voor hem kan stemmen.
- President Santokhi tekent condoleanceregister voor oud-pres…..
- Adhin: “Onderwijs en goed bestuur zijn de motor van onze to…..
- NPS wijst beschuldigingen over maritiem grensgeschil met Gu…..
- Santokhi: ‘Ik ga voor een tweede termijn om het werk af te …..
- Santokhi benadrukt belang van RVI voor jonge Surinamers..
- Salaris april gestort; personeel PCS schort acties op..
- Koniki kan niet toegelaten worden tot parlement; slechts 14…..
- DNA-leden verlenen geen quorum voor speciale vergaderingen..
- De rol van de Ede- en Bere Winti..
- DNA bereikt dieptepunt: Geen quorum voor vergaderingen..
- Ondernemer herkent overlastgever op camerabeelden..
- Recht geheime stemming vertrapt: mensen met beperking slepe…..
- Hok-Ahin-Zeegelaar Anette Rita Magdalena..
- Condoleanceregister voor oud-president Wijdenbosch geopend..
- Overstekende voetganger komt om bij aanrijding met pick-up..
- Amerikaan Robert Prevost gekozen tot nieuwe paus..
- Studententoelage blijft 800 SRD, maar leeftijdsgrens mogeli…..
- Kardinaal Robert Prevost gekozen tot nieuwe paus..
- Schoolvervoer per direct hervat..
- Vera Helouise Brader..
- Josephine Helouise Carole Padam-Sing..